
Drogi © fot. mat. prasowe
Kierowcy mieli rację - ograniczenia prędkości ustawiane są na drogach niekoniecznie w miejscach w których ma to sens. Służby drogowe Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad we współpracy z Policją zweryfikowały prawie półtora tysiąca miejsc na sieci dróg krajowych. W efekcie w 262 miejscach istniejące ograniczenia prędkości podwyższono, a w 144 przypadkach prędkość dopuszczalną obniżono. Zmiany w oznakowaniu zostaną wprowadzone do 15 czerwca.
Przeczytaj także: Drogi i autostrady: za opóźnienia w budowie odpowiada również GDDKiA
Zmiana limitu prędkości na odcinku drogi krajowej może wynikać z wielu przesłanek. Może to być na przykład znaczna koncentracja zdarzeń drogowych spowodowanych nadmierną prędkością ale też parametry techniczne drogi czy analizy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wnioski o zmiany limitów (i to zarówno o obniżenie, jak o podwyższenie) może zgłaszać Policja a także samorządy, społeczności lokalne oraz - poprzez aplikację na stronie internetowej GDDKiA - sami kierowcy.GDDKiA zaczęła wprowadzać jednolite zasady ustanawiania ograniczeń prędkości na zarządzanej przez nią sieci dróg krajowych w połowie 2012 roku. W ramach wprowadzania tych zasad, GDDKiA zweryfikowała ograniczenia prędkości, wprowadzając 406 zmian w występujących dotychczasowo ograniczeniach. W 262 przypadkach prędkość dopuszczalną podwyższono, a w 144 przypadkach prędkość dopuszczalną obniżono.
Obszar niezabudowany był najczęściej tym obszarem gdzie zarówno podwyższano jak i obniżano prędkość dopuszczalną (odpowiednio 180 i 126 przypadków). W obszarze zabudowanym zmian ograniczeń prędkości dokonano w 100 przypadkach, w tym 82 przypadki dotyczyły podwyższenia istniejącej prędkości
dopuszczalnej, a 18 przypadków jej obniżenia.
W przypadkach podwyższania prędkości, najczęściej dotyczyły one zmiany z 70 km/h na 90 km/h. Takich przypadków było 58. Z kolei w 56 miejscach limit z obowiązujących 60 km/h podwyższono do 70 km/h. W dalszych 22 przypadkach limit prędkości został podwyższony z 40 km/h na prędkość ustawową, a tylko w 1 przypadku z 80 km/h na 110 km/h.
Obniżenie aktualnie wyznaczonej prędkości dopuszczalnej najczęściej dotyczyło miejsc, w których na danym odcinku obowiązywała tzw. „prędkość ustawowa”, a przeprowadzona analiza wskazywała na obniżenie jej do 70 km/h. Takich przypadków było 46.
Najczęściej zmiany limitów prędkości dotyczyły drogi krajowej nr 92 (36 przypadków), drugą drogą pod względem zapotrzebowania na dokonanie zmian w obowiązujących prędkościach była droga krajowa nr 11, na której wprowadzono 29 zmian.
Weryfikacja została zakończona z końcem kwietnia 2013 roku, ale zmiany w ruchu ostatecznie wejdą w życie do 15 czerwca 2013 roku.
Przeczytaj także:
Dyrektor GDDKiA odwołana w trybie natychmiastowym
![Dyrektor GDDKiA odwołana w trybie natychmiastowym [© dbersier - Fotolia.com] Dyrektor GDDKiA odwołana w trybie natychmiastowym](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/GDDKiA/Dyrektor-GDDKiA-odwolana-w-trybie-natychmiastowym-155260-150x100crop.jpg)
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)