eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjneJaka trasa najlepsza na powrót z wakacji? Gdzie fotoradary i kontrole drogowe?

Jaka trasa najlepsza na powrót z wakacji? Gdzie fotoradary i kontrole drogowe?

2021-08-02 10:13

Jaka trasa najlepsza na powrót z wakacji? Gdzie fotoradary i kontrole drogowe?

Hel - Warszawa © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (9)

Połowa wakacji 2021 już za nami. Niektórzy właśnie wybierają się na urlop, inni myślą już niestety o powrocie do rzeczywistości. Dostawca nawigacji NaviExpert postanowił przyjrzeć się sytuacji panującej na popularnych podczas sezonu wakacyjnego trasach. Oto, czego mogą spodziewać się kierowcy powracający do Warszawy, Wrocławia i Poznania.

Przeczytaj także: Wakacyjne trasy pod lupą: gdzie fotoradar i bramki?

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • W których miejscach kierowcy mają największe szanse na spotkanie drogówki?
  • Gdzie natkniemy się na odcinkowy pomiar prędkości?
  • Którędy najszybciej wrócimy ze stolicy Tatr do Warszawy?
  • Ile kosztuje podróż z Karkonoszy do Poznania?
  • Jaki jest najbardziej komfortowy sposób na przebycie drogi ze Świnoujścia do Wrocławia?

Wracając z urlopu zazwyczaj wybieramy znane, popularne trasy. Jak się jednak okazuje, jeżdżenie na pamięć nie zawsze jest dobrym wyborem. Specjaliści z Telematics Technologies przeanalizowali trasy prowadzące z najpopularniejszych ośrodków wypoczynkowych do Warszawy, Wrocławia i Poznania, biorąc pod uwagę m.in. czas dojazdu, koszt autostrad, kontrole drogowe czy liczbę fotoradarów.

Wniosek jest jeden - wybór oczywisty nie istnieje i w dużej mierze zależy od naszych osobistych preferencji. Jakie niespodzianki czekają zatem na nas podczas podróży powrotnych?

Trasy Hel - Warszawa


Niezależnie od tego, którą trasę wybierzemy, musimy liczyć się z ponad 6 godzinami w podróży i licznymi kontrolami drogowymi. Kilka minut pozwoli nam zaoszczędzić objazd przez Redę, który dodatkowo omija odcinkowy pomiar prędkości w Rekowie Górnym.

fot. mat. prasowe

Hel - Warszawa

Niezależnie od wyboru trasy, musimy liczyć się z ponad 6 godzinami w podróży

Dalszy odcinek możemy pokonać jadąc krajową 7, na której niczym dziwnym nie będzie aż 6 kontroli drogowych oraz 2 potencjalnie niebezpieczne miejsca.

Decydując się na trasę wiodącą przez A1 i A2 będziemy na miejscu chwilę szybciej, ale kosztem większych nakładów finansowych (bramki – 29,90 zł) i zdecydowanie większej liczby pokonanych kilometrów. W tym przypadku czekają też na nas aż 4 niebezpieczne miejsca. Są to miejsca, w których użytkownicy nawigacji zaobserwowali zdarzenie wymagające wzmożonej uwagi. Do takich okoliczności zalicza się m.in. remonty zmieniające odczuwalnie organizację ruchu, niebezpieczne skrzyżowania, uszkodzone nawierzchnie dróg czy zepsute pojazdy na poboczu.

Trasy Zakopane - Warszawa


Kolejny popularny kierunek powrotów, czyli trasa z Zakopanego do Warszawy. Wraz z oddaniem do użytku kolejnych odcinków drogi S7 między Krakowem a Warszawą, trasa przez krajową 1 stała się nieopłacalna czasowo. Dodatkowo, wybór tej drogi wiąże się z przejazdem przez najdłuższy w Polsce odcinkowy pomiar prędkości, który zaczyna się w Częstochowie, a kończy w Kamieńsku (ponad 40 km).

fot. mat. prasowe

Zakopane - Warszawa

Na trasie przez S7 należy się spodziewać aż 6 fotoradarów i 3 możliwych kontroli drogowych

Obecnie lepszym wyborem będzie trasa rekomendowana wiodąca przez S7, ale ostrzegamy- należy się na niej spodziewać aż 6 fotoradarów i 3 możliwych kontroli drogowych. Opcją może okazać się także wybór trasy ekonomicznej. Plusem tej propozycji jest najmniejsze zużycie paliwa, minusem gwarancja aż 8 fotoradarów, 4 kontroli drogowych i 2 potencjalnie niebezpiecznych miejsc.

Trasy Mikołajki - Warszawa


Trasa Mikołajki - Warszawa to ponad 3 godziny jazdy. Jeżeli zależy nam na zminimalizowaniu zużycia paliwa, warto wybrać trasę ekonomiczną. Ten wybór będzie się jednak wiązał z tym, że miniemy po drodze aż 8 fotoradarów i spędzimy w aucie nieco więcej czasu. Pozostałe trasy to 1-2 fotoradary i pojedyncze kontrole drogowe, ale też nieco więcej kilometrów do pokonania.

fot. mat. prasowe

Mikołajki - Warszawa

Trasa Mikołajki - Warszawa to ponad 3 godziny jazdy


Trasy Świnoujście - Wrocław


Powroty ze Świnoujścia do Wrocławia to dobre 5 godzin w aucie. Wyższy komfort jazdy zagwarantuje nam trasa rekomendowana. Musimy na niej jednak liczyć się z kosztem bramek (31 zł) i większym zużyciem paliwa. Na miejscu będziemy za to nieco szybciej. Druga opcja to dłuższa czasowo, za to krótsza aż o 53 km trasa ekonomiczna.

fot. mat. prasowe

Świnoujście - Wrocław

Podróż drogą ekspresową S3 mamy to duża szansa na spotkanie kontroli drogowej

Decydując się na podróż drogą ekspresową S3 mamy też sporą szansę na spotkanie kontroli drogowej oraz gwarantowane: odcinkowy pomiar prędkości (DW323 w Lubinie), kamery na światłach (DK3 w Polkowicach) i niebezpieczne miejsca (2).

Trasy Zakopane Wrocław


Powrót z Zakopanego do Wrocławia nie należy do krótkich. O ile w dzień roboczy w godzinach wczesnopopołudniowych dystans ten można pokonać w niewiele ponad 4,5 godziny, to już w niedzielne popołudnia trzeba liczyć się z tym, że spędzimy w aucie nawet 5-6h.

fot. mat. prasowe

Zakopane - Wrocław

Powrót z Zakopanego do Wrocławia nie należy do krótkich

W celu zminimalizowania czasu jazdy polecamy wybrać trasę rekomendowaną lub alternatywną. Obie co prawda prowadzą przez płatne odcinki A4 (37,20 zł), wiążą się z minimum 5 fotoradarami i kontrolą (lub kontrolami) policji, ale za to gwarantują trasę krótszą aż o godzinę, w porównaniu z trasą przez Maków Podhalański, Wadowice, Katowice, Gliwice i Opole. Tutaj co prawda nie zapłacimy za bramki i oszczędzimy na kosztach paliwa, ale także nie unikniemy fotoradarów (5) ,kamer na światłach (Pyskowice) i odcinkowego pomiaru prędkości (Łosiów). No i godziny dłużej, spędzonej w aucie...

Trasy Gdańsk - Wrocław


Trasy z Gdańska do Wrocławia nie należą do najkrótszych. Ich pokonanie zajmuje ponad 5 godzin. Jeżeli zależy nam na możliwie najmniejszym zużyciu paliwa (6 litrów oszczędności!), najlepiej wybrać trasę ekonomiczną. Pokonamy ją w 6h 17 min. i trzeba uważać na fotoradary.

fot. mat. prasowe

Gdańsk - Wrocław

Pokonanie trasy z Gdańska do Wrocławia zajmuje ponad 5 godzin

Jeśli jednak chcemy w aucie spędzić mniej czasu - warto rozważyć trasę rekomendowaną lub alternatywną. Choć to to trasy wiodące przez A1/E75, a więc wymagające uregulowania kosztów bramek (17,60 zł), to gwarantują podróż krótszą aż o ponad godzinę!

Trasy Mikołajki - Poznań


Przenosimy się do stolicy Wielkopolski. Myśląc o podróży z Mikołajek do Poznania część z nas zapewne będzie rozważać podróż przez A2. Czy taki wybór jest wart uwagi? Na pewno pozwoli nam podróżować najbardziej komfortowo i ograniczyć liczbę fotoradarów (1) na trasie. Dla tych, którzy chcą zaoszczędzić paliwo i pieniądze na bramki proponujemy krótszą o ponad 100 km alternatywę przez Olsztyn.

fot. mat. prasowe

Mikołajki - Poznań

A2 pozwoli nam podróżować najbardziej komfortowo i ograniczyć liczbę fotoradarów


Trasy z Karpacza do Poznania


Powroty z Karpacza do Poznania będą należeć do jednych z najprzyjemniejszych. W związku z ukończeniem całej trasy S5 na odc. Wrocław - Poznań powrót z Karkonoszy stał się szybki i pozbawiony “dodatkowych atrakcji”. Pojedyncza kontrola drogowa może się Wam przytrafić wyłącznie w przypadku trasy ekonomicznej (Jelenia Góra, Lubin, Góra, S5/E261, Poznań), pozostałe opcje to minimalnie większe zużycie paliwa.

fot. mat. prasowe

Karpacz - Poznań

W trasie z Karpacza do Poznania bramki nie będą generować dodatkowych kosztów


Trasy z Kołobrzegu do Poznania


13 litrów zaoszczędzonego paliwa w baku i brak opłat na bramkach czy pół godziny spędzone krócej w aucie? Zwolennikom oszczędności finansowych proponujemy trasę przez Czaplinek, Wałcz i Oborniki, natomiast ceniącym sobie czas - trasę zdecydowanie dłuższą, ale szybszą dzięki temu, że prowadzącą płatnym odcinkiem autostrady A2 (31 zł). Bez względu na to, którą opcję wybierzemy, szansa na spotkanie przynajmniej 1 patrolu policji jest spora.

fot. mat. prasowe

Kołobrzeg - Poznań

Zwolennikom oszczędności finansowych proponujemy trasę przez Czaplinek


Dobrze mieć wybór


Weekendowe powroty z wakacji mogą być problematyczne. Korzystając z nawigacji NaviExpert można zminimalizować ryzyko wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji oraz zaoszczędzić czas i pieniądze.
Wielu kierowców wybiera niedzielne popołudnia, jako czas wakacyjnych powrotów. Może mieć to wpływ nie tylko na wydłużenie czasu podróży, ale także wiązać się z wyższym prawdopodobieństwem spotkania patrolu policji. Planując swoją podróż warto dobrze zastanowić się nie tylko nad tym, kiedy wyruszyć w drogę, ale także sprawdzić trasy alternatywne dostępne w nawigacji NaviExpert. Od tego, którą wybierzemy zależy to, ile czasu zajmie nam powrót do domu oraz z jakimi nakładami finansowymi będzie się wiązał. Dobrym przykładem jest trasa Gdańsk – Wrocław, na której możemy albo zaoszczędzić godzinę, albo wydać mniej na paliwo i bramki. Odpowiedź na pytanie o to, co jest ważniejsze - oszczędności czasu czy paliwa – jest kwestią indywidualną i pozostawiamy to naszym użytkownikom. Ważne, aby mieli wybór i byli tego świadomi - tłumaczy Katarzyna Przybylska z firmy Telematics Technologies, dostawcy nawigacji NaviExpert.

Na jeszcze inną perspektywę, jeśli chodzi o wybór trasy powrotnej zwraca Szymon Sołtysik, PR Manager Mazda Motor Poland:
Doświadczenie prawdziwej przyjemności podróżowania samochodem jest sporym wyzwaniem w szczycie wakacyjnych wyjazdów. Dlatego zdecydowaliśmy się konsekwentnie rozwijać przewodnik Slow Road, w którym rekomendujemy trasy i miejsca odpoczynku z dala od zatłoczonych, masowych atrakcji turystycznych. Użytkownicy nawigacji NaviExpert mogą skorzystać z inspirujących miejsc wypoczynku w Polsce lub wybrać w drodze powrotnej z wakacji trasę mniej uczęszczaną, która rutynową podróż zmieni w niezwykłą przygodę dla całej rodziny - Szymon Sołtysik, PR Manager Mazda Motor Poland.

Aby skorzystać z punktów Slow Road w nawigacji NaviExpert wystarczy już po wytyczeniu trasy docelowej wybrać opcję: Wyszukaj wzdłuż trasy, kliknąć ikonę SLOW ROAD, a później – dodaj do trasy.
Prezentowane trasy (ich przebieg, czas podróży, liczba kontroli) są trasami proponowanymi przez nawigację NaviExpert i uwzględniają odcinki płatne. Analizując je należy pamiętać, że system wyznaczając tę samą trasę innego dnia, o innej porze, w innych warunkach drogowych, może zaproponować inny jej przebieg. Prezentowane trasy zostały wytyczone w poniedziałek, 26 sierpnia i dotyczą prognoz na dzień 1 sierpnia (niedziela), po godzinie 16.00.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: