Auto na abonament można użyczyć. Jakie formalności?
2020-08-10 00:30
Czy wynajęty samochód można użyczyć? © chaiyon021 - Fotolia.com
Przeczytaj także: Auto na abonament: co na wakacje dla rodziny?
Czy samochód na abonament może poprowadzić mąż, żona, partner, pracownik czy znajomy? Jacek Wierzbicki starszy specjalista ds. operacji w Carsmile przyznaje, że tego rodzaju pytanie jest jednym z najczęściej pojawiających się w trakcie podpisywania umowy wynajmu samochodu i zyskuje na aktualności zwłaszcza w czasie wakacji. Zadają je zarówno osoby prywatne, jak i ci, którzy dysponują firmowym samochodem na abonament.- W tym drugim przypadku sprawa jest podwójnie złożona, bo z jednej strony mamy rodzinę przedsiębiorcy, która chce mieć dostęp do auta, a z drugiej jego pracowników, którzy potrzebują samochodu, aby wypełniać swoje obowiązki zawodowe - przyznaje Jacek Wierzbicki.
Różne standardy na rynku
- Na rynku nie ma jednolitych standardów jeśli chodzi o zasady użyczania auta na abonament. Poszczególne firmy regulują to w różny sposób, choć widać, że generalne podejście jest bardzo elastyczne i nie należy się spodziewać problemów – ocenia Wierzbicki.
Informacje o formalnościach związanych z użyczeniem samochodu na abonamrnt powinny znajdować się w umowie lub regulaminie usługi. Jednak z uwagi na fakt, że zapisy te nie zawsze są precyzyjne i łatwe do znalezienia, analitycy Carsmile, zapytali firmy, z którymi platforma współpracuje, o konkretne wymogi i formalności, jakie należy spełnić, aby móc bez obaw powierzyć samochód na abonament pracownikowi czy partnerce.
Pełna swoboda
Najbardziej elastyczne podejście do użyczenia przedstawiły fimy Alphabet i Arval, które zadeklarowały brak jakichkolwiek ograniczeń i formalności związanych z udostępnianiem wynajętego pojazdu osobom trzecim. Oznacza to, że użytkownik, który podpisał umowę wynajmu (Alphabet obsługuje tylko firmy, a Arval ma ofertą zarówno dla konsumentów, jak i przedsiębiorców), sam decyduje o tym, kto może jeździć samochodem. Użyczenia nigdzie się nie zgłasza, nie ma też z tego tytułu żadnej opłaty. Jedyne o czym trzeba pamiętać, to odpowiedzialność za ewentualne szkody, która zawsze spoczywa na wynajmującym, niezależnie od tego, kto prowadził pojazd.
Czytaj także:
Jeśli auto na abonament, to crossover lub SUV. Który najpopularniejszy?
12 aut na abonament za mniej niż 1000 zł
Potrzebna zgoda
Żadnych ograniczeń formalnych związanych z użyczeniem nie ma też platforma Carsmile (w umowach zawieranych na własny rachunek, firma działa też jako pośrednik). Koniecznej jest jednak uzyskanie zgody Carsmile na użyczenie pojazdu. Trzeba w tym celu przesłać na adres bok@carsmile.pl wniosek zawierający dane osobowe kierowcy (numer prawa jazdy, kategoria, nr dowodu osobistego i PESEL). - Nigdy jeszcze się nie zdarzyło, aby taka zgoda nie została wydana – informuje Jacek Wierzbicki. Carsmile nie pobiera z tytułu użyczenia żadnych opłat. Firma stosuje te same zasady w przypadku klientów firmowych oraz osób wynajmujących samochody na cele prywatne.
fot. mat. prasowe
Z czym musisz się liczyć użyczając auto na abonament?
Ograniczony krąg osób
Z pewnymi ograniczeniami dotyczącymi kręgu osób, którym można użyczyć wynajęty samochód spotkamy się w firmie Athlon (obsługuje wyłącznie klientów firmowych). Zgodnie z regulacjami tej firmy, auto może prowadzić tylko osoba z bliskiej rodziny wynajmującego lub partner/partnerka, jak również pracownik, którego wiąże z wynajmującym umowa o pracę, zlecenie lub inna. Aby taka osoba mogła kierować pojazdem, konieczne jest sporządzenie upoważnienia zawierającego dane osobowe i przesłania go na adres cm.poland@athlon.com. Upoważnienie trzeba wozić w samochodzie. Z tytułu użyczenia nie są za to pobierane żadne opłaty.
Wyjazd zagraniczny
Wybierając się w podróż wakacyjną należy pamiętać o jeszcze jednej ważnej rzeczy, tj. o sprawdzeniu, jak firma wynajmująca podchodzi do kwestii związanych z przekraczaniem granicy. Temu tematowi będzie poświęcony odrębny raport Carsmile, w tym miejscu można jednak zasygnalizować, że wyjazd za granicę będzie najprawdopodobniej wymagał zgłoszenia go firmie wynajmującej – jednorazowo bądź długoterminowo. Formalności są różne dla krajów wewnątrz i poza granicami UE.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)