eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne10 najdziwniejszych samochodów, które wciąż można kupić

10 najdziwniejszych samochodów, które wciąż można kupić

2020-03-02 11:57

10 najdziwniejszych samochodów, które wciąż można kupić

Renault Duster © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (10)

Zmodernizowana wojskowa terenówka z lat 70., sportowa hybryda, przedłużone BMW3, rzadkie i zapomniane marki (jak Datsun), elektryczny „dostawczak” o małym zasięgu – to tylko wybrane przykłady nietypowych samochodów, które można kupić w różnych zakątkach świata.

Przeczytaj także: Na nowy samochód czekamy średnio 3 miesiące. Na Mustanga nawet rok

Analitycy Carsmile, internetowej platformy za pośrednictwem której można wynająć albo wyleasingować samochód, opracowali listę 10 najbardziej nietypowych modeli aut, które wciąż są w produkcji i można je kupić jako „nówkę”. Ich dostępność jest jednak ograniczona tylko do wybranych rynków. Jednym w powodów mogą być trudności ze spełnieniem wymogów odnośnie emisji spalin oraz bezpieczeństwa obowiązujących np. w UE. Samochodów z listy TOP10 najdziwniejszych (nowych) aut według Carsmile raczej nie wynajmiemy w abonamencie, przynajmniej nie w Polsce, ale warto zapoznać się z tą wyjątkową listą.

1. Fiat co został RAM-em


W USA kupić można samochód znany w Polsce jako Fiat Ducato. Obecnie sprzedawany jest pod marką RAM, która kojarzy się w wielkimi pikapami. Ale na tym nie koniec. Mówisz Ducato, myślisz diesel? W USA jego odpowiednik o nazwie RAM Promaster ma pod maską benzynowy silnik V6!

fot. mat. prasowe

RAM Promaster

RAM Promaster to amerykański odpowiednik Fiata Ducato


2. Sportowy Prius


Jeśli o hybrydach Toyoty myślimy wyłącznie w kategoriach aut dla spokojnych kierowców, analitycy Carsmile mają dla nas ciekawą wiadomość. Toyota w Japonii ma specjalną linię modelową GR Sport. To w niej znajdziemy specjalne wersje GT86 oraz Supry, ale także… Priusa i to w odmianie PHEV. Co prawda model ten ma raptem sportowy pakiet stylistyczny (nikt nie ingerował w kilowaty), ale i tak warto go zobaczyć.

fot. mat. prasowe

Toyota Prius

Japońska Toyota oferuje nabywcą sportowe wersję Priusa


3. Nissan Terrano wciąż żywy


Kto pamięta jeszcze ten model Nissana? Kazik śpiewał nawet o nim w jednym ze swoich utworów. Terrano oficjalnie zakończył żywot w Europie w 2006 r. Czy aby na pewno? Wystarczy wejść na rosyjską stronę Nissana (kraj ten częściowo leży w Europie), aby przekonać się, że Terrano jest wciąż produkowany. Dlaczego analitycy Carsmile uznali go za nietypowy pojazd? Bo to „fura” znana u nas jako Dacia Duster, w której ktoś zmienił tylko front i kilka znaczków.

fot. mat. prasowe

Nissan Terrano

Europejska produkcja Nissana Terrano zakończyła się w 2006 roku, na terenie Rosji ciągle jest on jednak produkowany


4. Legenda Datsuna jest z nami


Jeśli ktoś wzdycha do zabytkowych Datsunów (zwłaszcza 240Z), to z radością przyjmie wiadomość, że marka ta wciąż istnieje. Datsun produkowany jest w Rosji. Atrakcyjny sedan ma nie tylko ciekawą nazwę (on-DO), ale także płytę podłogową i technikę rodem z… Łady, bo w istocie na jej bazie powstał.

fot. mat. prasowe

Datsun

Produkcja Datsuna trwa w Rosji, gdzie jest on wyposażany w płytę podłogową Łady


5. Fiat pikap, a w zasadzie Jeep Renegade


Fiat Toro jest przedziwnym pikapem. Powstał na płycie podłogowej niewielkiego Jeepa Renegade (produkowanego we Włoszech bliźniaka Fiata 500X). Stylistycznie nawiązuje do Jeepa Cherokee, a do tego z tyłu zamiast klasycznej klapy pikapa, ma dwuskrzydłowe drzwi. Niestety można go kupić jedynie na rynku południowoamerykańskim.

fot. mat. prasowe

Fiat Toro

Fiat Toro jest dostępny na południowoamerykańskim rynku


6. Dinozaur ma się dobrze


Jest kilka modeli, które mimo tego, że nie spełniłyby w Europie żadnych norm (ani tych dotyczących emisji, ani bezpieczeństwa), dalej są produkowane. Co ciekawe, nie zawsze w bardzo egzotycznych krajach. Toyota np. sprzedaje starego Land Cruisera w Australii i RPA. Ten z RPD może być pikapem, ale kupimy go także z nadwoziem zamkniętym (fot.). Land Cruiser serii 70 reklamowany jest jako Master of Africa i ma pod maską diesla V8 o pojemności 4,5 litra.

fot. mat. prasowe

Land Cruiser w wersji 70

Starego Land Cruisera Toyota sprzedaje jeszcze w Australii i RPA


7. Przedłużane limuzyny


Wszyscy pewnie kojarzą co oznacza literka L przy nazwie BMW. W większości krajów pojawia się ona jedynie w topowym BMW serii 7, ale jest wyjątek. W Chińskiej Republice Ludowej przedłużony rozstaw osi (to L właśnie o tym świadczy) można sobie zamówić w serii… 3.

fot. mat. prasowe

Przedłużane BMW z serii 3

W Chińskiej Republice Ludowej kupimy BMW z serii 3 z przedłużonym rozstawem osi


8. UAZ Hunter


Co kryje się pod nowoczesną nazwą jednego z popularnych modeli UAZ-a? Samochody, który wszyscy doskonale znamy. Na przykład ze Stanu Wojennego, albo z czasów wojny w byłej Jugosławii. To nie żarty, bo Hunter to zmodernizowana wojskowa terenówka rodem z początku lat 70. ubiegłego wieku. To jest dopiero dziwny samochód, który wciąż znajduje się w produkcji.

fot. mat. prasowe

UAZ Hunter

Zmodernizowana wojskowa terenówka rodem z początku lat 70. ubiegłego wieku ciągle jest produkowana


9. „Dostawczak” tylko na pokaz


Elektryczne samochody osobowe mają coraz większe zasięgi, które powoli sprawiają, że da się nimi jeździć na co dzień. To fajnie, a jak się mają „dostawczaki”? Samochody, które ze swej natury powinny mieć duże zasięgi. Okazuje się, że szału nie ma! Na przykład taki wielki i bardzo fajny Volkswagen e-Crafter, poza ceną ma też sporo innych wad. Niestety. Jest to pojazd nie tylko kosztowny, ale też taki, którym za bardzo nie poszalejemy – zasięg 173 km (NEDC) to tyle ile dobry kurier robi w trzy godziny po mieście. Szkoda.

fot. mat. prasowe

Volkswagen e-Crafter

Zasięg elektrycznego Volkswagena e-Craftera jest symboliczny


10. Jeszcze jeden Duster


Nie dość, że pierwszej generacji i pod marką Renault to jeszcze z nadwoziem typu pikap. Takiego Dustera kupimy np. w Brazylii. Ta wersja nazywa się Oroch i występuje zarówno w specyfikacjach budowlanych jak i bardzo osobowych, żeby nie napisać lifestylowych.

fot. mat. prasowe

Renault Duster

Renault Duster to propozycja dostępna m.in. w Brazylii


Adam Włodarz, analityk, specjalista ds. testów w

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: samochody, modele aut, kupno samochodu

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: