OC: oto "najtańsze" miasta wojewódzkie III kw. 2019
2019-10-22 13:21
W których miastach wojewódzkich najtańsze OC? © kwanchaift - Fotolia.com
Przeczytaj także: Młodzi kierowcy słono płacą za OC, ale są też dobre wieści
Tym razem cenowym liderem okazało się Opole
Zanim przejdziemy do przedstawienia wyników analizy cen OC w miastach wojewódzkich, wyjaśnijmy, że najświeższe opracowanie Ubea.pl, podobnie zresztą jak poprzednie, opiera się na tysiącach rzeczywistych kalkulacji dokonywanych przez użytkowników poprzez stronę kalkulator.ubea.pl. Po przeanalizowaniu takich anonimowych wyliczeń, możliwe staje się wskazanie, ile wynosił przeciętny koszt zakupu OC w „najtańszym” towarzystwie.
„Eksperci Ubea.pl biorą pod uwagę jedynie oferty z najniższą składką, bo takie propozycje interesują zdecydowaną większość polskich kierowców” - wyjaśnia Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.
W oparciu o kalkulacje przeprowadzone przez użytkowników w III kwartale br. można wskazań, że poziom średniej składki za najtańsze OC w poszczególnych miastach wojewódzkich prezentował się następująco:
- Opole: 531 zł
- Rzeszów: 572 zł
- Białystok: 578 zł
- Kielce: 581 zł
- Toruń: 582 zł
- Gorzów Wlk.: 587 zł
- Bydgoszcz: 605 zł
- Poznań: 609 zł
- Olsztyn: 611 zł
- Katowice: 613 zł
- Kraków: 614 zł
- Zielona Góra: 643 zł
- Łódź: 678 zł
- Lublin: 689 zł
- Wrocław: 715 zł
- Gdańsk: 721 zł
- Szczecin: 732 zł
- Warszawa: 759 zł
Kierowcy z Warszawy zapłacą najwięcej za OC
Informacje widoczne powyżej wskazują, że cenowy ranking miast wojewódzkich dość mocno różni się względem poprzedniego kwartału. W II kwartale 2019 r. skrajne wartości odnotowano na terenie Lublina (najniższa składka OC) oraz Gdańska (najwyższa składka OC). Kwartał później Gdańsk nie był już „najdroższym” miastem, ponieważ wyższe koszty OC odnotowano dla Szczecina oraz Warszawy.
„Jeżeli natomiast chodzi o Lublin, to wedle danych z III kw. 2019 r. nie znajduje się on już w czołówce ośrodków miejskich z tanimi polisami OC” - zwraca uwagę Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.
Kolejny ciekawy wniosek dotyczy miesięcznych zmian średniej składki OC ze wszystkich miast wojewódzkich. Taki przeciętny koszt obowiązkowej polisy OC od „najtańszego” ubezpieczyciela był stabilny w sierpniu i dość znacząco wzrósł pod koniec minionego kwartału.
„Bardzo dobrze odpowiada to informacjom, które zostały zamieszczone w ostatnim barometrze cenowym naszej porównywarki” - komentuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.
Proama znów potwierdziła swoją dominację
Ciekawym uzupełnieniem ostatniej analizy Ubea.pl są informacje dotyczącego tego, ile razy dany ubezpieczyciel okazywał się „najtańszy” dla mieszkańców miast wojewódzkich.
„Jeżeli uwzględnimy trzy miesiące z minionego kwartału (lipiec, sierpień i wrzesień 2019 r.) oraz osiemnaście miast wojewódzkich, to okaże się, że każda firma ubezpieczeniowa mogła wygrać w pojedynczej klasyfikacji aż 54 razy. Oczywiście żaden z porównywanych zakładów ubezpieczeń nie osiągnął aż tak wysokiego wyniku” - mówi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.
Dane z III kw. 2019 r. mówią, że w miesięcznej klasyfikacji dotyczącej miast wojewódzkich ubezpieczyciele zwyciężali następującą liczbę razy:
- Proama: 22 razy
- Link4: 13 razy
- Generali: 10 razy
- Aviva: 3 razy
- MTU24: 3 razy
- Benefia: 2 razy
- You Can Drive: 1 raz
Obliczenia Ubea.pl wskazują, że latem 2019 r. marce Proama (należącej do Generali) udało się utrzymać wiodącą pozycję w miastach wojewódzkich.
„Swój wynik znacząco poprawił natomiast Link4. W III kw. 2019 r. polisy OC oferowane przez tego ubezpieczyciela były najbardziej konkurencyjne m.in. na terenie Olsztyna, Lublina oraz Kielc” - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)