eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjneOC: co grozi za okłamywanie ubezpieczyciela?

OC: co grozi za okłamywanie ubezpieczyciela?

2017-04-07 13:02

OC: co grozi za okłamywanie ubezpieczyciela?

Kara za kłamstwo przy zakupie OC będzie dotkliwa? © Sychugina Elena - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Okłamywanie ubezpieczyciela przy zawieraniu umowy o polisę OC nie jest opłacalne. Jeżeli bowiem nieprawdziwość podanych informacji wyjdzie na jaw, kierowca może spodziewać się określonych sankcji. Czym grozi zatajenie prawdy?

Przeczytaj także: Czy jesteś pewien, że masz OC?

Jeszcze do niedawna ubezpieczyciele mieli dość dużą swobodę karania kierowców, którzy mijali się z prawdą, podając informacje niezbędne do zawarcia umowy o ubezpieczenie OC. Ta autonomia została jednak zniesiona przepisami ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, która w bardzo dokładny sposób określa teraz reguły związane z obowiązkowym ubezpieczeniem dla kierowców.

Wskazana ustawa sankcjonuje również podawanie ubezpieczycielowi nieprawdziwych informacji. Czego może oczekiwać niezbyt uczciwy kierowca? Według art. 8a ustęp 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, „jeżeli ubezpieczający nie podał zakładowi ubezpieczeń znanych sobie okoliczności, o które zakład ubezpieczeń zapytywał przed zawarciem umowy ubezpieczenia obowiązkowego i które pociągają za sobą istotną zmianę prawdopodobieństwa wypadku ubezpieczeniowego, zakład ubezpieczeń ma prawo żądać odpowiedniej zmiany wysokości składki ubezpieczeniowej z uwzględnieniem zwiększenia prawdopodobieństwa wypadku ubezpieczeniowego wskutek okoliczności niepodanych do jego wiadomości”. Ustawodawca zastrzega jednocześnie, że w wypadku, gdy zawierający braki formularz ubezpieczeniowy został wcześniej zaakceptowany i stał się podstawą do zawarcia umowy obowiązkowego OC, ubezpieczyciel nie może zastosować sankcji wobec kierowcy (por. art. 8a ustęp 2 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych).

fot. mat. prasowe

Podanie nieprawdziwych danych

Ubezpieczyciel ma prawo zastosować sankcje, gdy wykryje nieprawdziwość informacji podawanych przez kierowcę.


Warto wiedzieć, że sankcja związana z dopłatą składki za OC, obowiązuje dopiero od lutego 2012 r. Wspomnianą sankcję zakłady ubezpieczeń mogą stosować również wtedy, gdy nie doszło jeszcze do wypadku spowodowanego przez nieuczciwego kierowcę. Prawo zakazuje jednak ubezpieczycielom stosowania dodatkowych kar w przypadku podania nieprawdziwych informacji przez właściciela samochodu. W szczególności zakład ubezpieczeń nie może odmówić wypłaty odszkodowania z OC.
„Taka sankcja byłaby niekorzystna również dla osoby poszkodowanej w wypadku, gdyż ograniczałaby możliwość uzyskania szybkiego zadośćuczynienia lub odszkodowania” - wyjaśnia Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Obecne zasady karania kierowców za podawanie niewłaściwych informacji, nie są szczególnie dotkliwe dla takich osób. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że ubezpieczycielom coraz łatwiej jest wykryć niezgodność informacji otrzymanych od kierowcy ze stanem faktycznym. Taka sytuacja dotyczy m.in. historii szkód. Warto wiedzieć, że ubezpieczyciele oraz agenci ubezpieczeniowi mają dostęp do specjalnej bazy danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, w której zostały uwzględnione praktycznie wszystkie zgłoszone wypadki drogowe z ostatnich lat.

Kierowcy powinni wiedzieć, że w przypadku dobrowolnych polis komunikacyjnych (m.in. Autocasco), ubezpieczyciele mają znacznie więcej swobody, jeżeli chodzi o karanie za nieprawdziwe informacje w formularzu ubezpieczeniowym.
„Ta różnica wynika z faktu, że dobrowolne polisy dla właścicieli aut nie zostały tak mocno uregulowane ustawowo, jak obowiązkowe OC. Zasady działania Autocasco regulują przede wszystkim ogólne przepisy kodeksu cywilnego (KC) dotyczące ubezpieczeń. Warto wspomnieć, że zgodnie z art. 815 par. 3 ubezpieczyciel nie jest odpowiedzialny za skutki okoliczności nie podanych do jego wiadomości (z naruszeniem prawa)” - wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (3)

  • mikus / 2017-04-07 14:19:56

    haha taaa troszczmy się wszyscy o TU i w d... miejmy kierowców ogarbianych przez ubezpieczycieli i państwo... gdyby nie tania składka od yanosika to chyba w tym roku bym jeździl bez oc... serio... odpowiedz ] [ cytuj ]

  • cybame / 2017-04-19 20:23:27

    po co okłamywać ubezpieczycieli. Ja wiem, ze wiele się zmienia w rynku moto w ostatnim czasie, ale jednak jest to przesada. Samochody pżyczam w Panek, wiec w sumie nie martwie się, bowiem, ze wszystkie ubezpieczenia mają wykupione, ale w prywatnym aucie w życui bym nie kombinował. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: