eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjneKolejne e-usługi dla kierowców. Rząd przyjął projekt zmian w prawie

Kolejne e-usługi dla kierowców. Rząd przyjął projekt zmian w prawie

2015-06-09 19:10

Kolejne e-usługi dla kierowców. Rząd przyjął projekt zmian w prawie

Kierowcy będą mogli online sprawdzić liczbę punktów karnych © Kzenon - Fotolia.com

Uruchomione zostaną kolejne związane z motoryzacją e-usługi dla obywateli i przedsiębiorców – rząd przyjął dziś projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja tworzy podstawy prawne do wprowadzenia e-usług takich jak dostęp online do informacji o kierowcach, samochodach czy szkołach jazdy.

Przeczytaj także: Punkty karne do sprawdzenia przez Internet

Przyjęta przez rząd nowelizacja umożliwi uruchomienie od 4 stycznia 2016 r. czterech kolejnych e-usług. Pierwsza z nich to dostęp online dla kierowców do własnych danych i informacji. Usługa ta umożliwi kierowcom bieżące monitorowanie informacji na temat zastosowanych wobec nich kar i ograniczeń, np. zakazu prowadzenia pojazdów czy liczby punktów karnych.

Kolejna opracowywana przez MSW usługa elektroniczna to „Udostępnij dane pracodawcy”. Ma ona umożliwić sprawdzenie przez przedsiębiorców uprawnień kierowcy, na przykład przed udostępnieniem służbowego auta pracownikowi.

Trzecia usługa będzie adresowana do kandydatów na kierowców. „Sprawdź szkołę jazdy” ma umożliwić ocenę jakości kształcenia szkół jazdy przez potencjalnych kursantów na podstawie danych statystycznych dotyczących tzw. zdawalności absolwentów poszczególnych szkół jazdy.

Ostatnia, czwarta e-usługa to „Mój pojazd”. Ma ona umożliwić właścicielom dostęp online do danych i informacji o własnym pojeździe.

Usługi są uruchamiane w ramach projektu informatycznego CEPiK 2.0, realizowanego przez MSW i Centralny Ośrodek Informatyki, specjalną komórkę resortu spraw wewnętrznych ds. IT. W czerwcu 2014 r. ruszyły pierwsze e-usługi: „Historia pojazdu” i „Bezpieczny autobus”. Dzięki nim można sprawdzić niektóre informacje o używanym samochodzie, który zamierzamy kupić i zweryfikować niektóre dane autobusu, którym chcemy podróżować.

Nowelizacja rozszerza zakres danych gromadzonych w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) i Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK) o m.in. informacje dotyczące badań technicznych pojazdów, zdarzeń ubezpieczeniowych, danych o osobach ubiegających się o uzyskanie uprawnień, danych homologacyjnych, a także danych o instruktorach nauki jazdy, wykładowcach, egzaminatorach ruchu drogowego i lekarzach uprawnionych do badań dopuszczających do ubiegania się o uprawnienia.

W ewidencji będą gromadzone dane o pojazdach zarejestrowanych oraz ich właścicielach lub niektórych kategoriach posiadaczy (np. leasingobiorców), a także pojazdach niezarejestrowanych, w stosunku do których przeprowadzono badania techniczne lub zawarto umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: