eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjneProblemy polskich przewoźników z płacą minimalną w Niemczech

Problemy polskich przewoźników z płacą minimalną w Niemczech

2015-01-23 20:01

Problemy polskich przewoźników z płacą minimalną w Niemczech

Polscy przewoźnicy drogowi mają w Nimczech kłopoty © Dudarev Mikhail - Fotolia.com

W związku z wprowadzeniem od 1 stycznia 2015 r. na terenie całych Niemiec płacy minimalnej w wysokości 8,50 euro brutto za godzinę, Niemcy zaczęły wymagać od polskich firm transportowych operujących w tym kraju dowodów na realizację płacy minimalnej. Decyzja ta wywołała protesty przewoźników z wielu krajów, w tym Polski.

Przeczytaj także: Płaca minimalna w Niemczech: KE wszczyna postępowanie

Niemiecka ustawa o płacy minimalnej z dnia 11 sierpnia 2014 r. wprowadziła na terytorium Republiki Federalnej Niemiec od 1 stycznia 2015 r. minimalne wynagrodzenie w wysokości 8,50 euro brutto za godzinę. Ponieważ płace minimalne obowiązują w większości państw unijnych, dlatego początkowo niemiecka ustawa nie wzbudziła kontrowersji. Problemy wynikły dopiero na skutek bardzo szerokiej interpretacji tego prawa przez Niemcy, w szczególności wymogu stosowania godzinowej stawki minimalnej w przypadku przewoźników mających swoją siedzibę poza Niemcami, ale wykonujących usługi transportowe na terytorium Niemiec, niezależnie od charakteru (kabotaż, transport międzynarodowy do albo z Niemiec, tranzyt rzeczy i osób).

Niemcy wprowadziły płacę minimalną jako wynagrodzenie za każdy rodzaj świadczonej na terytorium Niemiec pracy, niezależnie od formuły (praca stała, oddelegowanie, użyczenie pracownika, podróż służbowa).

Polska uważa, że stosowanie interpretacji opartej na zasadzie terytorialnej nie jest właściwe. Nie każda godzina przepracowana na obszarze Niemiec powinna podlegać przepisom o płacy minimalnej, a jedynie czas, który wiąże się z wykonywaniem pracy w ramach oddelegowania, zgodnie z dyrektywą dotyczącą delegowania pracowników w ramach świadczenia usług.

Działania podjęte przez Polskę obejmują zarówno kontakty dwustronne, jak i na forum Unii Europejskiej. Polska ma poważne wątpliwości co do zgodności niemieckiej ustawy o płacy minimalnej z prawem UE. Obawy Polski podziela wiele państw członkowskich UE (m.in. Czechy, Słowacja, Węgry, Bułgaria, Rumunia, Litwa, Estonia, Słowenia i Chorwacja), dlatego Komisja Europejska wszczęła procedurę, która ma wyjaśnić zgodność przepisów niemieckich z prawem UE.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: