Punkty karne: lepiej zapobiegać niż redukować
2013-09-03 09:45
Przeczytaj także: Taryfikator mandatów 2014
Handlarze punktami
Niektórzy chcąc zredukować liczbę punktów karnych uciekają się do nielegalnej metody jaką jest handel nimi. Kierowcy posiadający czyste konto sami reklamują się w internecie, zgłaszając chęć przejęcia czyichś punktów karnych. Nierzadko podając swój ogólny rysopis, aby potencjalny kontrahent mógł ocenić czy podobieństwo do osoby ze zdjęcia będzie wystarczające. Cena pozbycia się punków karnych jest różna, waha się od 100 do 200 zł za jeden punkt, plus cena mandatu. Trzeba się liczyć z tym, że handel punktami karnymi pociąga za sobą konsekwencje prawne. Zarówno osoba, która bierze na siebie winę, jak i ta która punkty sprzedaje, dopuszcza się poświadczenia nieprawdy. Zgodnie z art. 272 kodeksu karnego za czyn taki grozi od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności. Nawet samo umieszczenie ogłoszenia może spowodować przykre konsekwencje, gdyż jest to publiczne nawoływawanie do popełnienia czynu zabronionego, co grozi karą grzywny, ograniczenia wolności lub jej pozbawienia.
Zapobiegać, zamiast redukować
Najlepszym sposobem na uniknięcie przykrych konsekwencji związanych z nagromadzeniem punktów karnych jest oczywiście jazda zgodna z przepisami. Jednak zdecydowanej większości kierowców zdarzają się wpadki. Próbują się więc ratować różnymi rozwiązaniami, niestety niekoniecznie legalnymi, a przecież są także opcje zgodne z prawem i nie trzeba ich daleko szukać, bo są dostępne na rodzimym podwórku. Przykładem tutaj może być CB-radio lub aplikacje na smartfony. Jedną z takich aplikacji jest Yanosik, darmowy komunikator dla kierowców, który informuje o kontrolach policji i fotoradarach. – Korzystanie z aplikacji, w przeciwieństwie do antyradaru, jest jak najbardziej legalne. – mówi A. Kaźmierczak z Yanosik.pl – Nie zakłóca ona działania urządzeń pomiarowych policji, a jej działanie opiera się na wzajemnym informowaniu się kierowców o sytuacji na drodze. – dodaje.
fot. mat. prasowe
Ewidencję punktów karnych prowadzą Komendy Wojewódzkie Policji.
By dowiedzieć się ile punktów karnych jest zgromadzonych na naszym koncie, możemy udać się osobiście do Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej właściwej dla miejsca zamieszkania.
Plany na przyszłość
Na początku tego roku kwestia przyznawania i redukowania punktów karnych miała ulec zmianie, ale ostatecznie trzeba będzie jeszcze na to poczekać. Wśród planowanych zmian ma znaleźć się m.in. ograniczenie w nakładaniu punktów – jednorazowo kierowca będzie mógł otrzymać jedynie 10 punktów karnych, bez względu na liczbę przewinień jakich się dopuścił. Redukowane punktów karnych nie będzie już miało charakteru dobrowolnego, a przymusowy. Po uzbieraniu 24 punktów kierowca zostanie skierowany na obowiązkowy kurs. Będzie się on składał z wykładów, a zakończony zostanie badaniem psychologicznym. Kosztować ma ok. 700 zł i trwać kilka dni. Kurs taki ma od razu zlikwidować wszystkie zgromadzone punkty karne. Jednak kierowca skierowany zostaje na niego jedynie raz na 5 lat. Jeżeli w tym czasie zdąży znów uzbierać na swym koncie 24 punkty, prawo jazdy zostanie mu odebrane. Aby je odzyskać będzie musiał ponownie przejść kurs na prawo jazdy.
![Taryfikator mandatów 2013 [© whitelook - Fotolia.com] Taryfikator mandatów 2013](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/mandat/Taryfikator-mandatow-2013-120048-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)