Przyszłość transportu ciężarowego
2013-04-09 09:45
Przeczytaj także: Polska branża transportowa musi konkurować z krajami nadbałtyckimi
Transport bezwypadkowy
Aktywne bezpieczeństwo samochodów ciężarowych jest niezwykle istotną kwestią. Pakiety bezpieczeństwa dostępne obecnie pozwalają na redukcję wypadków o ok. 50 proc. Niemniej jednak, odsetek wypadków może ulec dalszej poprawie. Bezpieczeństwo aktywne i pasywne może być coraz bardziej zwiększane dzięki zapożyczeniu rozwiązań wdrażanych w branży samochodów osobowych: m.in. asystent zakrętów, systemy rozpoznawania znaków drogowych, asystent pasów ruchu oraz kontrola odstępu.
Zaostrzające się wymagania bezpieczeństwa będą wymuszać na producentach ciężarówek opracowywanie i instalowanie coraz większej ilości środków bezpieczeństwa. Niektóre z zaawansowanych rozwiązań wciąż pozostają nieuregulowane z punktu widzenia firm ubezpieczeniowych, jak np. automatyczne systemy konwojowania.
Rosnąca konkurencja
Po stronie popytu można się spodziewać, że wielcy gracze logistyczni będą coraz bardziej dominować rynek. Będą w stanie oferować stałą przepustowość oraz korzystać z podwykonawców w celu outsourcowania szczytowego obciążenia do mniejszych firm transportowych. Konkurencja na rynku transportu drogowego będzie ulegać zaostrzeniu, powodując obniżanie marż.
Po stronie podaży producenci samochodów ciężarowych w krajach rozwijających się będą coraz bardziej dominować globalny rynek transportowy. Pomimo że nie należy się spodziewać, aby producenci z Indii lub Chin szybko zdominowali zachodnie rynki, w dalszej perspektywie tanie ciężarówki nowej generacji mogą zacząć podbijać globalne rynki.
Konsekwencje dla producentów ciężarówek
Wzrost drogowego przewozu towarów w tempie ok. 1,1 proc. rocznie do 2030 roku, wraz z rozwojem megamiast doprowadzi do powstania jeszcze większych i pojemniejszych samochodów ciężarowych, a także małych samochodów dostawczych obsługujących ścisłe centra miast oraz małych długodystansowych łączących miejskie huby logistyczne.
Firmy logistyczne będą wywierały coraz większą presję na producentów ciężarówek, aby ci objęli swoim obszarem działalności szerszy zakres transportowego łańcucha wartości. Oznaczać to będzie, że producenci – oprócz produkcji – będą się bardziej angażować w finansowanie pojazdów, obsługę techniczną, zarządzanie flotą, a nawet przejmować w niewielkim stopniu działania operacyjne, takie jak wynajem kierowców lub pojazdów. Zwiększać się będzie trend posiadania większych flot, obecnie ok. 70 proc. ciężarówek jest obsługiwana przez 11 proc. flot w Europie.
Producenci, mając na uwadze ograniczenia i regulacje dotyczące masy, rozmiaru i emisyjności, opracowują nowe koncepcje konstrukcji ciężarówek, jak na przykład zintegrowany ciągnik z naczepą. Pozwoli to zaoferować większą ładowność oraz lepsze parametry aerodynamiczne.
Obecne partnerstwa strategiczne są głównie napędzane ekspansją geograficzną na nowe rynki. Można się spodziewać utrzymania tego trendu i wzrostu dalszej współpracy producentów, szczególnie w zakresie badań i rozwoju.
Piotr Plutecki, analityk Roland Berger Strategy Consultants
![Branża transportowa pod lupą [© Yuri Bizgaimer - Fotolia.com] Branża transportowa pod lupą](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/transport/Branza-transportowa-pod-lupa-124252-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Truck & Business Polska
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)