Uszkodzenia opon: czy i jak można im zapobiec?
2013-04-03 12:59
Przeczytaj także: Jakie są najczęstsze uszkodzenia opon?
Statystyki wypadków przeprowadzane przez Policję pokazują, że np. w 2011 r. stan techniczny pojazdu był przyczyną 80 wypadków drogowych, w których zginęło 5 osób, a rannych zostało 97 osób. Przyczyną ponad połowy tych wypadków były braki w oświetleniu, a kolejnych 22,5% niesprawność układu hamulcowego. Trójkę najczęstszych przyczyn tych wypadków zamykają właśnie braki w ogumieniu (16,3%). Rannych zostało wówczas 25 osób. Liczby te może i nie są wysokie, ale w większości wypadków można było ich uniknąć. Jak to zrobić? O tym przeczytasz poniżej.Sprawdzanie opon – od czego zacząć?
1. Wiek opony
Wszystkim klientom pytającym o podstawowe zasady używania opon mówimy, aby nie używali wyposażenia, które liczy sobie więcej niż 10 lat – mówi Filip Fischer, kierownik Działu Obsługi Klienta Oponeo.pl - Na takich oponach oczywiście da się jeździć, ale podróżowanie na nich niesie ze sobą duże ryzyko – tłumaczy.
Jak sprawdzić wiek opony? Na boku opony znajduje się napis DOT, a po nim cyfry. Ostatnie 4 cyfry tego kodu to wyznaczenie daty produkcji opony.
Np. DOT J3EX 4208 to opona wyprodukowana w 42 tygodniu 2008 roku.
2. Głębokość bieżnika, kontrola ciśnienia, stanu opon
Oprócz sprawdzania głębokości bieżnika bardzo ważna jest też regularna kontrola ciśnienia (tj. co 2 tygodnie). Trzeba także regularnie sprawdzać stan techniczny opony (wygląd bieżnika), ale i auta. Pamiętaj, że minimalna dopuszczalna głębokość bieżnika to 1,6 mm. W przypadku opon letnich warto jednak zmienić opony, gdy bieżnik ma głębokość 3 mm, bo już wtedy ma znacznie ograniczone osiągi. Bieżnik opony zimowej traci swoje właściwości też już na poziomie 3, a nawet 4 mm. Ciśnienie opon najlepiej jest sprawdzać rano lub po min. 30-minutowym postoju. Przestrzegaj ciśnienia zalecanego przez producenta.
fot. mat. prasowe
Fot. 1
Prawidłowo dobrane, zamontowane i kontrolowane opony mogą bardzo długo służyć kierowcy.
Jeśli nie masz czasu na regularną kontrolę opon, to postaraj się obejrzeć je dokładnie gdy:
- często jeździsz z dużymi obciążeniami,
- masz podejrzenie uszkodzenia, bo otarłeś bok opony, najechałeś na jakiś przedmiot, krawężnik, dziurę w jezdni. Dlaczego? Silne uderzenie opony o krawężnik, krawędź dziury może spowodować zerwanie osnowy opony, czyli osłabienie jej szkieletu. W miejscu takiego uszkodzenia pojawia się bąbel, który może pęknąć w czasie jazdy i spowodować gwałtowny spadek ciśnienia w oponie a dalej utratę panowania nad pojazdem.
Utrzymywanie prawidłowego ciśnienia w oponach uchroni oponę przed wieloma uszkodzeniami.
fot. mat. prasowe
Fot. 2
Utrzymywanie prawidłowego ciśnienia w oponach uchroni oponę przed wieloma uszkodzeniami.
Co sprawdzić przy samodzielnym przeglądzie opon?
- Sprawdź czy w bieżniku opony nie zalegają kamienie. Możesz je usunąć, ale tylko nieostrym narzędziem.
- Sprawdź oponę pod względem uszkodzeń eksploatacyjnych.
fot. mat. prasowe
Fot. 3
Powodem uszkodzeń eksploatacyjnych może być niewłaściwy dobór i montaż felgi.

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)