Peugeot 208 1,6 e-HDI Allure
2013-04-02 10:16
Przeczytaj także: Peugeot 208 1.2 PureTech Allure: czeka go zawrotna kariera?
Technika
Peugeot 208 to typowy przedstawiciel segmentu B. Ma 3962 mm długości, 1739 szerokości i 2538 milimetrowy rozstaw osi. Do tego 311-litrowy bagażnik, który jest jednym z większych w klasie. Po złożeniu foteli przestrzeń bagażowa powiększa się, wprawdzie nie do rekordowych, ale akceptowalnych 1152 litrów.
Pod maską 208 może pracować jeden z 8 silników. My trafiliśmy na, naszym zdaniem, najlepszy – 1,6 e-HDI. Jednostka generuje 115 koni i „ciągnie” od 1500 obrotów. W optymalnym wykorzystaniu mocy silnika pomagała bardzo precyzyjnie pracująca, manualna skrzynia biegów. Auto według katalogu powinno konsumować 4,6 litra oleju napędowego w mieście, około 3,5 litra na trasie i 3,8 litra w cyklu mieszanym. W realnym świecie było równie dobrze. Średnia z testu wyniosła około 5 litrów, ale w zasadzie 100% jazd odbywaliśmy w gęstym ruchu miejskim (Warszawa i okolice) oraz przy sporych mrozach. Wynik jest więc rewelacyjny.
fot. mat. prasowe
Peugeot 208 1,6 e-HDI Allure - silnik
Wrażenia z jazdy
Jak jeździ 208? Już pierwsze kilometry za kierownicą miejskiego Peugeota przypomniały mi te z zamierzchłej przeszłości, w modelu 205 GTI. Tak, 208 ma coś z tamtego, kultowego już auta. Może to pewność prowadzenia? Może dynamika? A może pewne trzymanie toru jazdy? A może wszystko po trochu? Nie wiem, ale jako zwolennik dużych aut z wielkimi silnikami niechętnie opuszczałem jego przytulne wnętrze.
Jednak nie udało mi się tak do końca wczuć w „dwieścieósemkę”. I nawet nie o ledwie tygodniowy okres testu chodzi, ale o zimowe, śliskie drogi. Naprawdę, trudno sprawdzić czy auto dobrze trzyma się drogi w zakręcie, kiedy trzeba walczyć o utrzymanie się na tej drodze, bo ta, soli ani piachu chyba od początku zimy nie widziała. Ale to są właśnie zalety tzw. klimatu przejściowego. Cieszmy się, że zima w końcu przejdzie…
fot. mat. prasowe
Peugeot 208 1,6 e-HDI Allure - tył auta
Okiem przedsiębiorcy
Czy auto trzydrzwiowe jest praktyczne i przydatne dla przedsiębiorców? Otóż, parafrazując stare przysłowie powiem (czyt. napiszę), że nie to praktyczne, co praktyczne, ale to, co komu potrzebne! Peugeot 208 na pewno nie jest mały. To typowy przedstawiciel swojego gatunku i jako wygodne oraz szybkie auto miejskie na pewno się sprawdzi. Czy jest tani? To już kwestia do dyskusji. 208 kosztuje od około 40 do ponad 70 tysięcy za wersje topowe. I to już jest sporo, szczególnie, że ceny kompaktów ostatnio spadły. Ale, dla wielu użytkowników „dwieścieósemki” będzie ona namiastką „hot-hacha”. Dlatego też z pewnością posłuży do sprawnego przemieszczania się z miejsca na miejsce. A do tego właśnie to auto stworzono.
Jak sfinansować zakup firmowego 208? Na kredyt lub w leasingu. Opcja pierwsza to kredyt 50/50, z wpłatą własną w wysokości 50% przy oprocentowaniu od 2,99% i okresie kredytowania od 12 do 84 miesięcy. Istnieje możliwość jednorazowej spłaty kwoty kredytu po roku, a także możliwość skorzystania z ubezpieczenia spłaty, ubezpieczenia straty finansowej bądź ochrony prawnej. Druga opcja kredytowania to tzw. Kredyt Komfort. W jego przypadku minimalna wpłata własna to 10%. Pozostałe warunki jak w kredycie 50/50. Inną formą jest oczywiście leasing. Całkowity jego koszt to 105%. Okres umowy trwa od 24 do 60 miesięcy.
fot. mat. prasowe
Peugeot 208 1,6 e-HDI Allure - widok z boku
Podsumowanie
Na koniec tradycyjne pytania. Ładne czy nie? Dobre, czy dobre inaczej? Na pierwsze z nich odpowiedź zależy od gustu. Moim zdaniem Peugeot 208 jest naprawdę atrakcyjny i przy tym praktyczny. Pomimo trojga drzwi. Dzięki silnikowi ma też niezły „charakterek”. A czy dobry? Odpowiedź na to pytanie przyniesie czas. Jak to mówią Rosjanie, pożyjemy – zobaczymy…
Przeczytaj także:
Peugeot 208 1.6 e-HDi Allure FL stanowczo za drogi
1 2
oprac. : Artur Balwisz / NaMasce.pl
Więcej na ten temat:
Peugeot, Peugeot 208, Peugeot 208 1, 6 e-HDI Allure, samochody, testy samochodów, testy aut
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)