eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne5 sposobów na wysokie odszkodowanie z AC

5 sposobów na wysokie odszkodowanie z AC

2013-01-12 00:15

5 sposobów na wysokie odszkodowanie z AC

Kolizja © benjaminnolte - Fotolia.com

Nie odstawiłeś pojazdu do warsztatu? Nie podjąłeś kontaktu z likwidatorem? Dziwisz się, że dostałeś za niskie odszkodowanie z polisy AC? Zobacz co zrobić, żeby szybko przebrnąć przez proces likwidacji i uzyskać satysfakcjonujące odszkodowanie z ubezpieczenia AC.

Przeczytaj także: 10 sposobów na tanie AC

Amortyzacja części, coś, o co nie pytasz przy zakupie polisy, a przez co możesz przeżyć głębokie rozczarowanie przy likwidacji szkody.

"Przy zakupie polisy AC wiedza o tym, czym jest amortyzacja części gwarantuje Klientowi świadome podejście do likwidacji szkody. Będzie on wiedział, że na etapie zakupu polisy ma wybór: bezgotówkową naprawę na bazie części nowych w razie zdarzenia lub niższą składkę i udział w likwidacji szkody polegający na dopłacie do części nowych lub zakup części używanych na własną rękę" komentuje Katarzyna Siwiec, Menadżer ds. ubezpieczeń w porównywarce ipolisa.pl.

Przyczyn wypłaty niesatysfakcjonującego odszkodowania może być jednak więcej i pojawiają się one najczęściej podczas samego procesu likwidacji szkody, na który ogromny wpływ ma ubezpieczony. Co zrobić, żeby sprawnie zlikwidować szkodę i uzyskać zadowalające odszkodowanie?

1. Poznaj proces likwidacji szkody, swoje prawa i OWU.

Proces likwidacji szkody w każdej firmie ubezpieczeniowej jest podobny, jednak jeśli nie masz doświadczenia zapoznaj się ze wszystkimi etapami, przez które będziesz musiał przejść.

Sprawdź zapisy ogólnych warunów ubezpieczeń (OWU), w których określone są terminy zgłoszenia szkody, są one różne w różnych firmach ubezpieczeniowych i różne w zależności od rodzaju szkody (szkoda częściowa lub całkowita).

Pamiętaj, że masz prawo wglądu do dokumentacji szkodowej na każdym etapie likwidacji szkody. Na jej podstawie możesz ocenić czy zakład wywiązał się z terminów zobowiązujących do wypłaty odszkodowania, które uregulowane są w przepisach lub umowie ubezpieczenia (zazwyczaj 30 dni od daty zgłoszenia szkody).

2. Przygotuj kompletną dokumentację.

Na kompletną dokumentację składają się najczęściej kopie dowodu rejestracyjnego, prawa jazdy i dowodu osobistego osoby kierującej pojazdem, oświadczenie sprawcy spisane na miejscu zdarzenia. W przypadku kradzieży pojazdu koniecznie zaświadczenie Policji o przyjęciu zgłoszenia kradzieży, a czasami dokumenty pochodzenia pojazdu (dowód zakupu, itp.).

Bardzo ważne jest także wypełnienie wszystkich dokumentów, których wymaga firma ubezpieczeniowa, np. oświadczenie o prowadzeniu działalności gospodarczej, od tego m.in. zależy czy odszkodowanie zostanie wypłacone w kwocie netto czy brutto.

fot. benjaminnolte - Fotolia.com

Kolizja

Na etapie zakupu polisy klient ma wybór: bezgotówkową naprawę na bazie części nowych w razie zdarzenia lub niższą składkę i udział w likwidacji szkody polegający na dopłacie do części nowych lub zakup części używanych na własną rękę.


3. Dokonaj wyceny szkody w warsztacie.

Kosztorys szkody przygotowuje likwidator na podstawie samodzielnej oceny rzeczoznawcy lub oceny na podstawie przeglądu wykonanego w warsztacie naprawczym oraz przy użyciu systemów do wyceny szkód, np. Audatex.

"Jeżeli unieruchomiony pojazd stoi pod domem, rzeczoznawca nie będzie w stanie dokonać kompleksowych oględzin, oceni szkodę wyłącznie na podstawie uszkodzeń zewnętrznych. Kolejne oględziny trzeba będzie zatem przeprowadzić bezpośrednio w warsztacie, aby wykluczyć uszkodzenie części wewnątrz pojazdu. Brak ponownych oględzin w takiej sytuacji prowadzi najczęściej do wypłaty odszkodowania nieadekwatnego do rozmiaru szkody" podkreśla Katarzyna Siwiec.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: