Odszkodowania z OC według kosztów nowych części
2012-04-30 12:17
Przeczytaj także: Odszkodowania z OC a amortyzacja części samochodowych
Poszkodowany może domagać się naprawy, jak i obliczenia odszkodowania, z użyciem nowych części zamiennych.
W praktyce najczęściej jest tak, że nawet przy użyciu nowych części samochód wcale nie zwiększa swojej wartości. Przeciwnie, samochód z wypadkową przeszłością jest zwykle mniej wart od swojego bezkolizyjnego odpowiednika. Ubytek wartości pojazdu, tj. różnica między wartością tego samochodu przed uszkodzeniem i po naprawie, może być również dochodzony od zakładu ubezpieczeń (por. uchwała Sądu Najwyższego z dnia 12 października 2001 r., sygn. akt III CZP 57/2001).
Jak będzie?
Obecnie sprawa staje się jasna. W uchwale składu 7 sędziów z dnia 12 kwietnia 2012 r. (sygn. akt III CZP 80/11) Sąd Najwyższy uznał, że zakład ubezpieczeń zobowiązany jest na żądanie poszkodowanego do wypłaty, w ramach odpowiedzialności z tytułu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu mechanicznego, odszkodowania obejmującego celowe i ekonomicznie uzasadnione koszty nowych części i materiałów służących do naprawy uszkodzonego pojazdu. Jeżeli jednak ubezpieczyciel wykaże, że prowadzi to do wzrostu wartości pojazdu, odszkodowanie może ulec obniżeniu o kwotę odpowiadającą temu wzrostowi.
Wprawdzie nie ma jeszcze uzasadnienia do tej uchwały, jednak już jej teza zdaje się odpowiadać zapatrywaniom Rzecznika Ubezpieczonych na ten problem. Zasadą powinno więc być kalkulowanie kosztów naprawy i w efekcie odszkodowania według cen nowych części. Samo powołanie się przez ubezpieczyciela na wzbogacenie poszkodowanego (wzrost wartości naprawionego po szkodzie pojazdu) nie wystarczy do jego redukcji. W procesie sądowym okoliczność ta będzie musiała być wykazana przez zakład ubezpieczeń opinią biegłego (nie mylić z rzeczoznawcą działającym na zlecenie towarzystwa w ramach czynności zmierzających do likwidacji szkody).
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 23.04.1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. nr 16, poz. 93 ze zm.)
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.
1 2
oprac. : Tomasz Konieczny / Gazeta Podatkowa
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)