Odszkodowania z OC według kosztów nowych części
2012-04-30 12:17
Odszkodowania z OC © Cla78 - Fotolia.com
Przeczytaj także: Odszkodowania z OC a amortyzacja części samochodowych
Zaniżane odszkodowaniaChodzi o problem tzw. amortyzacji części, która w praktyce likwidacji szkód komunikacyjnych stała się normą. W przypadku uszkodzonych aut pogwarancyjnych zakłady ubezpieczeń zazwyczaj nie uwzględniają w ramach wypłacanego odszkodowania cen nowych i oryginalnych części zamiennych potrzebnych do naprawy. Ich zdaniem, jeżeli w samochodzie z kilku- lub kilkunastoletnim przebiegiem montuje się nowe części zamienne w miejsce starych, to dochodzi do wzrostu wartości lub walorów użytkowych pojazdu. Ubezpieczyciele dokonują pomniejszenia wypłacanego odszkodowania o różnicę między wartością nowych części potrzebnych do jego naprawy a wartością wynikającą ze stopnia ich zużycia. W nomenklaturze ubezpieczeniowej jest to tzw. amortyzacja.
W efekcie poszkodowany, który zdecydował się użyć do naprawy nowych części, nie otrzyma pełnego pokrycia wydatków z tym związanych. Zaniżone w ten sposób odszkodowania pozwalają nierzadko jedynie na zakup na giełdzie części używanych i niewiadomej jakości.
Stanowisko Rzecznika
Zdaniem Rzecznika Ubezpieczonych nie znajduje uzasadnienia obniżanie przez zakład ubezpieczeń należnego odszkodowania tytułem amortyzacji wymienionych w pojeździe części zamiennych na nowe. W jego ocenie ubezpieczyciel może określić sumę odszkodowania w oparciu o ceny części alternatywnych - w sytuacji gdy uszkodzony pojazd zawiera części oryginalne - tylko wtedy, gdy poszkodowany w toku likwidacji szkody wyrazi na to zgodę. Co innego, gdy wymianie podlegają uszkodzone części nieoryginalne. Wówczas nie budzi zastrzeżeń ustalenie sumy odszkodowania w oparciu o ceny części alternatywnych. Ustalenie w takim przypadku odszkodowania na podstawie cen części oryginalnych stanowiłoby wzbogacenie poszkodowanego.
fot. Cla78 - Fotolia.com
Odszkodowania z OC
Orzecznictwo sądowe
Z dotychczasowego orzecznictwa sądowego istotne jest zwłaszcza stanowisko Sądu Najwyższego wyrażone w uzasadnieniu postanowienia z dnia 24 lutego 2006 r., sygn. akt III CZP 91/05. Dopuścił on bowiem stosowanie nowych części przy naprawie używanych samochodów, lecz pod warunkiem konieczności lub niezbędności takiego sposobu likwidacji szkody. Sąd Najwyższy uznał wtedy, że nowe części winny być użyte do naprawy pojazdu powypadkowego wtedy, gdy przemawiają za tym względy techniczne lub bezpieczeństwa, a również estetyki i trwałości części zamiennych oraz skutków związanych z wiążącymi poszkodowanego umowami gwarancji, umowami serwisowymi. Kompensacja przez zakład ubezpieczeń korzyści, jakie odnosi poszkodowany z nowych części zamiennych, choć ogólnie możliwa, to jednak nie może naruszać zasady pełnego odszkodowania i pogarszać jego sytuacji. Mogłoby to nastąpić w razie uwzględniania amortyzacji części uszkodzonych, gdyby pojazd po naprawie, mimo zastosowania części nowych, nie zwiększył wartości handlowej ani użytkowej.
oprac. : Tomasz Konieczny / Gazeta Podatkowa
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)