Zasady bezpiecznej jazdy zimą
2012-01-27 00:16

Jazda samochodem zimą © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Przygotuj samochód przed zimą
Późno, ale w końcu zima do Polski dotarła. Wraz z pierwszymi opadami śniegu, w mediach zaroiło od informacji o stłuczkach i wypadkach. Wielu uczestników ruchu drogowego z pewnością winą za takie sytuacje w pierwszej kolejności obarcza pogodę i drogowców, którzy albo „jak zwykle zaspali”, albo nie zadbali należycie o stan drogi. Jednak nie oszukujmy się: przyczyną zimowych kraks jest przede wszystkim nieostrożna jazda i niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Bo kierowcy zbyt często przeceniają swoje możliwości i nie doceniają zimowej, zdradliwej aury. Jak bezpiecznie przejeździć zimę? Trudno mówić o radach, które uchronią nas przed niebezpiecznymi sytuacjami. Można jednak wymienić kilka wskazówek, które „wzięte do serca” i stosowane w praktyce mogą pomóc nam bezpiecznie dojechać do wiosny.Sprawy podstawowe
O których nie powinno się przypominać żadnemu dobremu kierowcy, choć w rutynie codziennej jazdy warto powtórzyć zapominalskim. Oczywiście podstawa to opony zimowe. O różnicy w jeździe i kwestiach bezpieczeństwa, które się z tym wiążą wie każdy. Mieszanka gumy i bieżnik opon zimowych różnią się zdecydowanie od opon letnich. Przed zimową jazdą pamiętać należy także o sprawdzeniu poziomu płynu w chłodnicy, układzie hamulcowym, stanie akumulatora i stanie płynu do spryskiwaczy szyb. Mimo, że większość olei silnikowych nadaje się do jazdy przez cały rok, warto pomyśleć nad wymianą oleju na zimowy, który ułatwi uruchamianie silnika w niskich temperaturach. Polecane jest to szczególnie kierowcom, którzy parkują auto „pod chmurką”. Warto sprawdzić także system ogrzewania i nadmuchu szyb, który usuwa lód i parę z przedniej i tylniej szyby. Nie zapominajmy o skrobaczce do szyb i sprawdzeniu stanu wycieraczek.
fot. mat. prasowe
Jazda samochodem zimą
Bezpieczna jazda samochodem w warunkach zimowych
„Zimówki” obowiązkowe
Warto wiedzieć, szczególnie teraz w okresie ferii, gdy wiele osób wyjeżdża na zimowy wypoczynek za granicę, że w niektórych europejskich krajach opony zimowe są obowiązkowe. W Niemczech, Czechach, Słowacji, Austrii, Chorwacji, Słowenii, Rumunii, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Litwy, Łotwy i Estonii jazda w sezonie na „zimówkach” jest obowiązkowa. W wymienionych krajach występują pewne różnice w terminach obowiązywania nakazu. Z kolei w Hiszpanii, Francji, Szwajcarii, Włoszech, Serbii, Czarnogórze, Bośni i Hercegowinie obowiązkowe opony zimowe wymagane są w sytuacjach szczególnych, w zależności od aury – tłumaczy Justyna Kaczor, z firmy Netcar s.c.
Właściwa odległość
Należyta odległość od pojazdu przed nami to istotna sprawa nie tylko zimą. Jednak o tej porze roku powinna być przestrzegana o wiele bardziej rygorystycznie. Odległość ta powinna być przynajmniej dwukrotna. Wszystko po to, by w razie potrzeby nagłego manewru, gdy auto przed nami np. wpadnie w poślizg, mieć jak najwięcej czasu i miejsca, by w porę wyhamować lub je ominąć. Jeśli uderzymy w
poprzedzające nas auto, możemy być pewni, że oprócz kosztów naprawy rozbitych samochodów przyjdzie nam zapłacić mandat.
W zimę zasadę ograniczonego zaufania powinniśmy zamienić w zasadę braku zaufania do innych użytkowników drogi. Nigdy nie możemy być pewni jak zachowa się auto jadące z naprzeciwka czy wyprzedzające nas. Podobną radę należy przyjąć także do siebie i nie przeceniać swoich możliwości. Nawet najlepszy kierowca z wieloletnim „zimowym stażem” może nie poradzić sobie w sytuacji nagłego wpadnięcia w poślizg.

oprac. : Kamila Urbańska / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)