Kto odpowiada za kradzież samochodu?
2011-05-08 00:15
Przeczytaj także: Dziura w drodze: prawo do rekompensaty za szkodę
Odszkodowanie od ubezpieczycielaObowiązkowe ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych nie chroni od takich ryzyk jak kradzież czy przypadkowe lub powstałe z winy ubezpieczającego uszkodzenie samochodu bądź motocykla. Kto chce być zabezpieczonym również na tego typu ewentualności, musi sięgnąć po dobrowolne i kosztowne ubezpieczenie autocasco (AC). Należy ono do najbardziej popularnych ubezpieczeń dobrowolnych, jednak nie każda polisa AC chroni od ryzyka kradzieży. Rozszerzenie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń również na przypadki utraty pojazdu to zwykle pewna opcja, najczęściej stosowana. W ślad za nią idzie znaczne zwiększenie składki.
W autocasco ochroną ubezpieczeniową objęte są zdarzenia niezależne od woli ubezpieczającego, najczęściej w postaci:
- zderzenia się pojazdów,
- uszkodzenia spowodowanego na skutek zetknięcia się pojazdu z osobami, zwierzętami lub przedmiotami z zewnątrz pojazdu,
- uszkodzenia pojazdu przez osoby trzecie,
- powodzi, zatopienia, huraganu, gradobicia, uderzenia pioruna, osuwania się lub zapadania ziemi, lawiny i innych sił przyrody,
- nagłego działania czynnika termicznego lub chemicznego z zewnątrz pojazdu,
- kradzieży ubezpieczonego pojazdu, jego części, elementów wyposażenia podstawowego i dodatkowego.
Ogólne warunki ubezpieczenia przewidują pewną procedurę, której należy dochować w razie zajścia wypadku ubezpieczeniowego, czyli zdarzenia objętego ochroną ubezpieczeniową (np. w przypadku kradzieży pojazdu). Zwykle chodzi o niezwłoczne powiadomienie o tym ubezpieczyciela, a w przypadku utraty auta także policji. Zwłoka ubezpieczającego nie może jednak powodować automatycznej odmowy wypłaty odszkodowania.
Gdy samochód znika z parkingu strzeżonego
Zostawiając samochód na parkingu strzeżonym zawieramy umowę przechowania, w której prowadzący parking zobowiązuje się zachować go w stanie niepogorszonym (art. 835 Kodeksu cywilnego). Odpłatność nie jest niezbędnym elementem przechowania.
Naprawienia szkody (np. zapłaty wartości rynkowej skradzionego pojazdu) przez właściciela parkingu strzeżonego mogą dochodzić zarówno osoby posiadające ubezpieczenia autocasco, jak i niekorzystające z takiej ochrony. Wprawdzie wygodniej zgłosić szkodę własnemu ubezpieczycielowi, jednak wielu odstrasza od tego groźba utraty nabytych zniżek. Ponadto wypłata odszkodowania z polisy AC nie zawsze w pełni rekompensuje poniesioną szkodę (np. w przypadku tzw. udziału własnego).
oprac. : Tomasz Konieczny / Gazeta Podatkowa