Kupno samochodu: czym się kierować?
2011-02-22 13:07
Przeczytaj także: Na jaki samochód stać polską klasę średnią?
Jazda próbna
Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto się przejechać. Jeżeli silnik jest nagrzany i chodzi na wolnych obrotach, to opary unoszące się z rury wydechowej powinny być bezbarwne. Niebieski dym może świadczyć o zużyciu prowadnic tłoków lub pierścieni. Jeżeli przejażdżce towarzyszą trzaski, bądź uderzenia, może to być sugestia, że zawieszenie wymaga naprawy. Warto także zwrócić uwagę, czy podczas hamowania, auto nie skręca, bo może to być oznaką poważnych usterek, takich jak wadliwa geometria zawieszenia. Jeżeli doszło do uszkodzenia układu jezdnego, to koszty naprawy mogą być bardzo wysokie. Silnik nie powinien być zabrudzony olejem, bo może to wskazywać na nieszczelność instalacji.
Obecność opiłków, które można znaleźć na bagnecie, może wskazywać na zatarcie łożyska. Jeżeli z kolei znajdzie się tam krople wody, może to wskazywać na usterkę głowicy lub jej uszczelki. Wymienione elementy silnika lub skrzyni biegów pozwalają przypuszczać, że samochód ma duży przebieg. Świadczyć o tym mogą także ślady zadrapań wycieraczek na przedniej szybie, mocno zużyte pokrycia gumowe na pedałach, wyślizgane i świecące pokrycie kierownicy, wytarta tapicerka fotela kierowcy.
Jeżeli auto przeżyło uderzenie w bok to po ściągnięciu uszczelek drzwiowych można będzie zauważyć ślady łączenia blach i obróbki cieplnej. W przypadku wątpliwości warto przebadać ogólny stan auta w stacji kontroli pojazdów. Jest to koszt do ok. 50 zł.
"Przed zakupem samochodów z niepewnego źródła, warto także sprawdzić ich rok produkcji. Najlepiej dokonać tego w autoryzowanym serwisie, gdzie każdy rocznik danego modelu ma rozpisany zestaw części zamiennych" – dodaje Agnieszka Zachaj-Zafirow.
Aspekty prawne
Przy zawieraniu umowy należy tak sformułować jej treść, by możliwe były ewentualne roszczenia, jeżeli auto okaże się wadliwe. Nie warto wobec tego zgadzać się na zapis, iż z uwagi na fakt, że stan techniczny samochodu jest znany kupującemu, nie będzie on z tytułu usterek rościł żadnych pretensji. Bardzo istotnym zapisem w umowie jest postanowienie, że w sprawach nie uregulowanych umową zastosowanie mają przepisy kodeksu cywilnego. Warto ponadto upewnić się, że sprzedający posiada uprawnienia konieczne do przeniesienia własności. Potwierdza to dowód rejestracyjny, karta pojazdu, książka serwisowa i faktura zakupu. Warto zbadać czy dany pojazd nie znajduje się w ogólnopolskim rejestrze kradzionych samochodów, bądź czy nie stanowi zastawu bankowego. Zastaw taki, będący zabezpieczeniem udzielanych kredytów i pożyczek, obciąża samochód niezależnie od tego, czyją jest własnością. Warto poprosić o pokazanie polisy ubezpieczeniowej pojazdu oraz oryginału karty pojazdu i porównać numer VIN i numery silnika z numerami znajdującymi się w numerze rejestracyjnym.
Kupując używane auto warto tak zainwestować fundusze, by chociaż część z nich miała szanse zwrócić się przy odsprzedaży auta. Inwestycja w bardzo rzadkie lub mało popularne modele może taką ewentualność wykluczać. A przecież każde auto trzeba będzie kiedyś wymienić na nowsze.
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl