Mitsubishi i-MiEV w Polsce
2010-10-19 00:15
Przeczytaj także: Mitsubishi MINICAB MiEV
fot. mat. prasowe
Akumulatory i ich ładowanie - wyższa wydajność, niższy koszt
Akumulatory służące do napędu samochodu elektrycznego muszą przechowywać energię w jak najmniejszej objętości i przy jak najmniejszej masie. Z tego właśnie powodu i-MiEV wyposażony jest w opracowany specjalnie do tego celu przez firmę LEJ wydajny pakiet akumulatorów litowo-jonowych składający się z 88 ogniw, mieszczący się w całości pod podłogą samochodu. Umieszczając w ten sposób akumulatory, zagwarantowano ich najlepszą ochronę przed uszkodzeniem w razie kolizji, a także obniżono położenie środka ciężkości samochodu o 70 mm w porównaniu do benzynowego modelu „i”.
Samochód zaprojektowano z myślą o stosowaniu dwóch trybów ładowania akumulatorów trakcyjnych:
- Tryb zwykłego ładowania, z wykorzystaniem energii ze zwykłego domowego gniazdka elektrycznego, pozwalający za pomocą specjalnego kabla i gniazda umieszczonego na prawym tylnym błotniku naładować akumulatory z typowej w Europie sieci prądu zmiennego o napięciu 230V 1 fazowy (16A). Pełne ładowanie akumulatorów samochodu i-MiEV trwa około 6 godzin. (Czas ładowania zależy od temperatury otoczenia i stopnia rozładowania akumulatorów.)
- Tryb szybkiego ładowania umożliwiający uzyskanie częściowego naładowania akumulatorów w krótkim czasie, ale dostępny tam, gdzie dostawcy energii, władze lokalne lub inne firmy zainstalowały terminale szybkiego ładowania. W takich miejscach i-MiEV może być podłączony do terminalu szybkiego ładowania poprzez gniazdo znajdujące się na tylnym lewym błotniku samochodu. Naładowanie całkowicie rozładowanych akumulatorów do 80% ich maksymalnej pojemności, w trybie szybkiego ładowania, przy użyciu napięcia trójfazowego 400V i przy mocy 50kW zapewnianej przez terminal, trwa około 30 minut. (Czas ładowania zależy od temperatury otoczenia i stopnia rozładowania akumulatorów.)
W realnym świecie
Przeznaczony do jeżdżenia i używania w ten sam sposób, co “normalny” samochód z silnikiem spalinowym, i-MiEV jest kompaktowym samochodem mieszczącym 4 dorosłe osoby w mierzącym 3,475 m nadwoziu. Samochód ma czworo drzwi, bagażnik (227 l pojemności, powiększany po złożeniu tylnych siedzeń do 860 l – (VDA), a promień skrętu wynoszący 4,5 metra czyni go zwrotnym i poręcznym.
W czasie jazdy i-MiEV dysponuje zasięgiem (150 km w cyklu pomiarowym New European Driving Cycle) i osiągami (prędkość maksymalna – 130 km/h, przyspieszenia dzięki momentowi obrotowemu wynoszącemu 180 Nm już przy ruszaniu z miejsca). Samochód charakteryzuje się niską skumulowaną emisją spalin liczoną w cyklu „well to wheel” (od wydobycia paliwa do produkcji i użytkowania samochodu i wszystkich jego części) i jeździ w niemal całkowitej ciszy, czemu nie towarzyszą żadne drgania i wibracje.
W czasie jazdy komunikacja kierowcy z samochodem odbywa się za pomocą dwóch urządzeń:
-
Wyświetlacz i wskaźniki na tablicy rozdzielczej:
- wskaźnik chwilowego zużycia energii, który graficznie prezentuje moc aktualnie pobieraną z akumulatorów oraz status systemu odzysku energii,
- wskaźnik poziomu naładowania akumulatorów pokazujący, ile energii pozostało jeszcze w akumulatorach
- wskaźnik szacowanego zasięgu, na którym pokazywany jest wynik obliczeń komputera pokładowego, wskazujący ile kilometrów samochód przejedzie przy średnim zużyciu energii z ostatnich kilometrów podróży.
-
Wskaźnik wybranego przełożenia:
Szanując przyzwyczajenia kierowców, pozostawiono oznaczenia, znane z typowej przekładni automatycznej „zwykłego samochodu”. Dźwignię trybu pracy można przełączać w położenia P (Parking), R (Reverse – bieg wsteczny), N (Neutral – bieg jałowy) oraz D (Drive – jazda do przodu).
Przeczytaj także:
Mitsubishi Global Small Concept

oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
nowe modele samochodów, samochody, samochody ekologiczne, samochody elektryczne, Mitsubishi i-MIEV, Mitsubishi