Wynajem samochodu za granicą: na co uważać?
2010-08-17 11:47
Przeczytaj także: 6 kroków do bezpiecznej rezerwacji kwatery na wakacje 2022
Każdego roku, tuż po wakacjach, do Europejskiego Centrum Konsumenckiego w Warszawie napływają skargi związane z wypożyczaniem aut za granicą. Najczęściej dotyczą one nieuprawnionego pobrania z karty kredytowej wynajmującego środków na pokrycie szkody, której ten nie wyrządził. Niestety problemem bywa też lekkomyślność samych konsumentów lub zwyczajna nieuwaga.„Konsumenci często nie czytają dokładnie umów lub podpisują dokument sporządzony w języku, który słabo znają. Wówczas, gdy przykładowo podczas wycieczki dojdzie do przebicia opony, są zaskoczeni, że muszą zapłacić z własnej kieszeni, gdyż ubezpieczenie nie obejmowało takiej szkody”, wskazuje Piotr Stańczak, Dyrektor Europejskiego Centrum Konsumenckiego.
„Niedopatrzeniem jest także brak kopii dokumentów, potrzebnych do udowodnienia winy wypożyczalni, np. konsument zamawia auto przez Internet i zapomina o zachowaniu kopii zamówienia lub korespondencji mailowej z firmą. Gdy potem okazuje się, że auto jest inne niż zamówione lub warunki jego odbioru różnią się w stosunku do wcześniejszych ustaleń – trudno to udowodnić”, dodaje Małgorzata Furmańska, prawnik z Europejskiego Centrum Konsumenckiego.
ZANIM WYNAJMIESZ
Pamiętaj, że określenie „super promocja” wcale nie musi oznaczać doskonałej okazji
Cena podana na stronie internetowej informuje jedynie o podstawowej opłacie, zwykle nie zawiera, np. kosztu ubezpieczenia. Dodatkowo zapłacimy również za:
- paliwo (dodatkowa wysoka opłata, jeśli oddamy auto z pustym bakiem, a wypożyczaliśmy z pełnym),
- przekroczenie limitu kilometrów (jeśli taki jest podany w umowie),
- oddanie auta w innym miejscu niż wypożyczyliśmy (np. odbieramy w Madrycie, oddajemy w Barcelonie) ,
- korzystanie z usług wypożyczalni poza jej godzinami pracy,
- prawo do prowadzenia auta przez drugiego kierowcę,
- fotelik dziecięcy
Uwaga: W przypadku umowy wynajmu samochodu zawieranej przez Internet nie można skorzystać z prawa odstąpienia od umowy na odległość bez ponoszenia kosztów.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl