Opel Flextreme GT/E zadebiutuje w Genewie
2010-02-26 10:54
Przeczytaj także: Opel Ampera, Corsa i Meriva
Widoczna w części tylnej mocno zarysowana linia otacza wyraziste nadkola dodatkowo podkreślające szeroką, mocno trzymającą się nawierzchni sylwetkę Flextreme GT/E. Wygląd samochodu typu coupé uzupełnia ostro nachylona klapa tylna z reflektorami LED w kształcie skrzydeł, stanowiących odbicie formy reflektorów przednich. Podobnie, jak w modelu Insignia Sports Tourer, maska tylna została zaokrąglona, co ułatwia dostęp do bagażnika. Głęboka, szklana osłona jest lekko wypukła, co poprawia przepływ powietrza.
fot. mat. prasowe
Matowość stałego, szklanego panelu znajdującego się w środkowej części dachu można dostosować, pozwalając światłu słonecznemu na ogrzanie wnętrza zimą lub przyciemnienie szyby i schłodzenie wnętrza latem. Biegnący wzdłuż tylnej krawędzi dachu kanał służy do dodatkowego chłodzenia akumulatora i elementów elektronicznych.
Kontrola przepływu powietrza, ograniczenie masy
Nieodłącznym elementem wyrazistego nadwozia Flextreme GT/E jest dokładność jego wykonania. Niewielki przód, niski dach (1308 mm) i płaskie, zamknięte podwozie pozwalają pojazdowi na przepływ powietrza z minimalnymi zawirowaniami.
Do optymalizacji przepływu powietrza wykorzystano szereg rozwiązań. 21-calowe felgi aluminiowe są stosunkowo wąskie, co ogranicza opór powietrza, wyposażone zostały w niskooporowe opony 195/45. Bezbarwne, wtryskiwane elementy wykończeniowe również minimalizują zawirowania powietrza.
Niewielki przedni wlot powietrza poprawia jego przepływ wokół maski, zaś podwozie zwęża się ku tyłowi, co dodatkowo poprawia aerodynamikę.
Flextreme GT/E korzysta również z możliwości aktywnej zmiany kształtów. Przy prędkościach przekraczających 50 km/godz. z wylotów powietrza znajdujących się za tylnymi nadkolami wysuwane są pionowe panele. Panele te tworzą boczne spojlery o długości 350 mm i prowadzą powietrze wzdłuż tylnych narożników samochodu, dzięki czemu dodatkowo ograniczają zawirowania.
fot. mat. prasowe
Rozwiązania ograniczające masę nadwozia obejmują zastosowanie lekkich, zewnętrznych paneli z kompozytów węglowych, szyb z poliwęglanu oraz aluminiowych elementów konstrukcyjnych. W porównaniu do materiałów konwencjonalnych pozwalają one na 40-procentowe ograniczenie masy, co dodatkowo zmniejsza zużycie energii i zwiększa zasięg samochodu.
Przeczytaj także:
Nowy Hyundai Inster

oprac. : Marta Kamińska / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
Opel Flextreme GT/E, Opel, samochody elektryczne, nowe modele samochodów, samochód kocepcyjny