eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjneWakacje samochodem? Oto niebezpieczne autostrady i drogi krajowe

Wakacje samochodem? Oto niebezpieczne autostrady i drogi krajowe

2024-07-05 10:32

Wakacje samochodem? Oto niebezpieczne autostrady i drogi krajowe

Wypadek © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Yanosik przedstawia analizę poświęconą bezpieczeństwu dróg w Polsce. Te informacje są szczególnie istotne z punktu widzenia osób planujących wakacje samochodem. Okazuje się, że w tym sezonie doszło już do 73 zdarzeń ze skutkiem śmiertelnym. Gdzie jest szczególnie niebezpiecznie? Zebrane dane wskazują, że uważać trzeba praktycznie wszędzie.

Przeczytaj także: Oto najbardziej wypadkowe drogi w Polsce. Uważaj na DK94 i DK7

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Które z dróg w Polsce mogą uchodzić za najbardziej wypadkowe?
  • W jakie dni kierowcy podróżują najczęściej?
  • Co jest podstawową przyczyną wypadków drogowych, do których dochodzi na autostradach?

Doszło już do 73 wypadków w tym sezonie wakacyjnym


Choć wakacje zaczęły się całkiem niedawno, to już zbierają żniwa na polskich drogach. Coroczna edycja mapy „Wypadki drogowe ze skutkiem śmiertelnym – Wakacje 2024”, opublikowanej przez Polską Policję w mediach społecznościowych oraz na stronach jednostek, informuje, że od 21 czerwca doszło do 73 wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

Niestety, sezon wakacyjny jest najtrudniejszy na polskich drogach, co potwierdzają także zeszłoroczne dane Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. W 2023 roku najwięcej wypadków miało miejsce w czerwcu (2 120), lipcu (2 073), sierpniu (2 097) i wrześniu (2 233).

Również najwięcej ofiar śmiertelnych odnotowano w tych miesiącach – w czerwcu 175, lipcu 194, sierpniu – 205, wrześniu 185, a także w październiku 183 osoby.

W wakacje rośnie ruch na autostradach, drogach krajowych i drogach szybkiego ruchu


W sezonie wakacyjnym wyraźnie maleje ruch w miastach, ale rośnie na drogach krajowych, szybkiego ruchu oraz autostradach.
Zgodnie z danymi z systemu Yanosik za 2023 roku, największy wzrost średniego dziennego dystansu, pokonywanego przez użytkowników systemu w wakacje w porównaniu do roku szkolnego, został zarejestrowany na autostradach (39%) oraz drogach szybkiego ruchu (38%).

fot. mat. prasowe

Wzrost średniego dziennego dystansu pokonywanego w wakacje

Największy wzrost średniego dziennego dystansu został zarejestrowany na autostradach


Dane z systemu wykazują również, że kierowcy najdłużej podróżują w piątki, soboty i niedziele. To właśnie w te dni, w Yanosik zarejestrowano największe wzrostu średniego dziennego czasu spędzonego w trasie z systemem w sezonie wakacyjnym, w porównaniu do roku szkolnego w 2023 roku.

fot. mat. prasowe

Wzrost średniego dziennego czasu spędzonego z Yanosik

Kierowcy najdłużej podróżują w piątki, soboty i niedziele


Więcej wypadków w obszarze zabudowanym, ale więcej ofiar śmiertelnych poza nim


Zgodnie z podsumowaniem Policji z ubiegłego roku, najwięcej wypadków drogowych miało miejsce w obszarze zabudowanym (14 893), jednak więcej ofiar śmiertelnych zarejestrowano w zdarzeniach poza obszarem zabudowanym (1 162).

fot. mat. prasowe

Miejsce powstawania wypadków drogowych

Najwięcej wypadków drogowych miało miejsce w obszarze zabudowanym


Według tego samego raportu, najwięcej zdarzeń zostało zarejestrowanych na drogach dwukierunkowych, jednojezdniowych (16 692), najmniej wypadków drogowych było za to na autostradach (357) i drogach ekspresowych (407).

fot. mat. prasowe

Wypadki drogowe wg rodzaju drogi

Najwięcej zdarzeń zostało zarejestrowanych na drogach dwukierunkowych, jednojezdniowych


Z kolei użytkownicy Yanosik w 2023 roku dodawali więcej zgłoszeń wypadków do systemu na autostradach i drogach szybkiego ruchu.

fot. mat. prasowe

Wypadki drogowe wg rodzaju drogi

Najwięcej zdarzeń zostało zarejestrowanych na drogach dwukierunkowych, jednojezdniowych


Dobre warunki atmosferyczne sprzyjają wypadkom drogowym


Według Policji - w 2023 roku, podobnie jak w ubiegłych latach, najwięcej wypadków ma miejsce przy dobrych warunkach atmosferycznych (13 552), w ciągu dnia (14 852).

I co ciekawe, do większości zdarzeń w ubiegłym roku, doszło na prostym odcinku drogi (12 621), przyczynami były: niedostosowanie prędkości do warunków ruchu ( 2019), nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu (1 584), nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu (1 537), niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami (1 049) oraz nieprawidłowe wyprzedzanie (610).

Na drugim miejscu znalazło się skrzyżowanie z drogą z pierwszeństwem (5 044). Przyczynami wypadków w tych miejscach, były: nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu (2 418), nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu (607), nieprawidłowe przejeżdżanie przejazdu dla rowerzystów (330) oraz niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (330).

Na tych autostradach i drogach krajowych lepiej uważać!


Najbardziej wypadkowymi autostradami w ubiegłym roku, były: prowadząca z zachodu na wschód kraju przez południową jego część A4 (159 zdarzeń) oraz wielkopolska A2 (88 zdarzeń) i bursztynowa A1 (84 zdarzeń) . Głównymi przyczynami wypadków na tych autostradach, było niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami i niedostosowanie prędkości.

Z kolei, najwięcej wypadków na drogach krajowych w 2023 roku, policjanci zarejestrowali na :
  • DK7 (248 wypadków) – o długości 780 km, prowadzącej z Żukowa k. Gdańska przez Warszawę do granicy ze Słowacją, będącą częścią międzynarodowej drogi europejskiej E77, która prowadzi do Budapesztu,
  • DK94 (230 wypadków) – o długości 675 km, będącej bezpłatną alternatywą dla autostrady A4,
  • DK91 (200 wypadków) – o długości 484 km, łączącej Gdańsk, Toruń, Włocławek, Łódź, Piotrków Trybunalski, Radomsko, Częstochowę oraz Podwarpie.
  • DK12 (187 wypadków) – o długości 757 km, przebiegającą przez województwa lubuskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie, mazowieckie i lubelskie.
  • DK8 (152 wypadki) – o długości 753 km, prowadzącą przez Polskę od granicy z Czechami w Kudowie-Zdroju do Raczej obok Suwałk.

Niestety, 91% wszystkich wypadków drogowych w 2023 roku powstało z winy kierujących, dlatego uczulamy wszystkich planujących wyjazdy na wakacje, aby stosować się do przepisów ruchu drogowego, poruszać się z przepisową prędkością, zawsze dostosowaną do warunków ruchu oraz każdorazowo sprawdzać swój stan trzeźwości, jeśli dzień wcześniej spożywało się alkohol!

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: