Używane samochody elektryczne: jest popyt, gorzej z podażą
2023-10-02 08:38
Polacy chcą używanych elektryków, ale jest ich za mało © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: 50 tys. samochodów całkowicie elektrycznych jeździ po polskich drogach
Z tego tekstu dowiesz się m.in.:
- Jak duży przyrost notują rejestracje samochodów elektrycznych?
- Jaki jest główny powód, dla którego kupujący odrzucają myśl o zakupie elektryka?
- Jakie auta znajdują się w TOP10 używanych samochodów elektrycznych?
Coraz więcej elektryków
Pod koniec lipca w Polsce zarejestrowanych było już ponad 47 tysięcy samochodów zeroemisyjnych, a to wiąże się z przyrostem rejestracji tego rodzaju pojazdów o 58% w stosunku do poprzedniego roku. Dużą dynamikę widać także w podaży samochodów - w OTOMOTO do końca lipca 2023 roku pojawiło się 110% więcej ofert sprzedaży używanych i 70% więcej nowych elektryków niż w analogicznym okresie w 2022 roku. Interpretując wzrosty trzeba mieć jednak na uwadze wciąż stosunkowo niski wolumen samochodów proponowanych kierowcom w Polsce.
fot. mat. prasowe
Polacy chcą używanych elektryków, ale jest ich za mało
Choć większość samochodów elektrycznych rejestrowanych w Polsce to samochody nowe, istotna grupa kierowców deklaruje zakup swojego elektryka z drugiej ręki. Podczas EV Experience - wydarzenia skupiającego entuzjastów elektromobilności, organizowanego przez PSPA w maju 2023 roku, Minds & Roses przeprowadziło badanie, z którego wnika, że ⅓ posiadaczy elektryków, obecnych na evencie nabyła swój samochód na rynku wtórnym.
Używany lepszy, bo… tańszy
Cena zakupu samochodu elektrycznego to argument dominujący - zarówno wśród entuzjastów elektryków, jak i osób sceptycznie nastawionych do tego zakupu. Z sierpniowego badania M&R wynika, że chętni do zakupu elektryka są skłonni zainteresować się pojazdem używanym, właśnie z powodu jego niższej ceny (38%). Z kolei 58% tych, którzy odrzucają możliwość zakupu samochodu typu BEV przyznaje, że głównym powodem jest zbyt wysoka cena samochodu.
Obecnie na OTOMOTO, uwzględniając oferty z wszystkich segmentów - także samochody premium, średnia cena nowego samochodu przekracza 300 tysięcy złotych. To więcej niż maksymalna cena nowego samochodu elektrycznego, do którego można starać się o dopłatę z programu “Mój elektryk”. Jednocześnie dopłaty nie przysługują tym, którzy zdecydują się na zakup używanego samochodu elektrycznego, choć w porównaniu do nowych cena jest znacznie niższa. Decydując się na zakup elektryka - także na rynku wtórnym, trzeba być gotowym na wysokie koszty - zakup używanego elektryka za pośrednictwem OTOMOTO to średnio około 178 tysięcy złotych.
“Inkluzywne” top 10 używanych elektryków na OTOMOTO
W pierwszej dziesiątce najczęściej wyświetlanych używanych samochodów elektrycznych na OTOMOTO można znaleźć auta z różnych segmentów. Najczęściej oglądanym samochodem jest Tesla 3, a tuż za nią plasuje się znacznie bardziej przystępny cenowo Nissan Leaf. Wśród samochodów z pierwszej dziesiątki najpopularniejszych wśród użytkowników platformy znaleźć można zarówno niewielkie samochody - jak BMW i3 czy Renault Zoe, jak i mieszczące się w segmencie premium Porsche Taycan czy Audi E-Tron.
Podaż modeli elektryków w dużym stopniu odpowiada zainteresowaniu - 7 samochodów z zestawień “najczęściej wyświetlane” i “najczęściej wystawiane” na OTOMOTO powtarza się na obu top-listach.
Coraz większa grupa doświadczonych
Rośnie grupa osób, które wśród swoich znajomych mają kogoś, kto jeździ elektrykiem. W zeszłym roku, w badaniu M&R bezpośredni kontakt z kierowcą elektryków deklarowało zaledwie 24% badanych. Dziś ten wskaźnik wzrósł do 29%, a to oznacza, że już prawie ⅓ Polaków może zapytać swoich znajomych o praktyczne aspekty korzystania z samochodu elektrycznego. Wśród najbardziej nurtujących kwestii pojawiają się pytania o wytrzymałość baterii - to sprawa, która zajmuje 27% badanych, dystans, który można pokonać na jednym ładowaniu (27%), koszty eksploatacji samochodu w skali roku (24%) oraz najczęściej pojawiające się usterki (25%).
Pozytywny obraz samochodów elektrycznych tworzą ich użytkownicy. W badaniu przeprowadzonym podczas EV Experience aż 99% posiadaczy pojazdów EV potwierdza zadowolenie z zakupu elektryka, a 83% deklaruje, że kolejnym motoryzacyjnym wyborem będzie także BEV. Póki co, samochody elektryczne w większości (69%) nie są wyłącznym środkiem transportu w gospodarstwach domowych. Właściciele elektryków najmocniej doceniają niższe koszty eksploatacji oraz przywileje, z których można korzystać poruszając się po mieście samochodem z zieloną tablicą rejestracyjną.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)