eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjnePoprawiliśmy bezpieczeństwo na drodze. Pomogły wysokie mandaty?

Poprawiliśmy bezpieczeństwo na drodze. Pomogły wysokie mandaty?

2022-10-27 09:24

Poprawiliśmy bezpieczeństwo na drodze. Pomogły wysokie mandaty?

Mniej wypadków na drogach © pixabay.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

O bezpieczeństwie drogowym naszego kraju trudno jest mówić w superlatywach. W 2011 roku byliśmy niechlubnymi liderami pod względem ilości zgonów drogowych przypadających na milion mieszkańców w Europie (110,1). I choć sytuacja nadal jest daleka od ideału, to jednak widać poprawę. Dowodem na to jest najnowszy ranking przygotowany przez Europejską Radę Bezpieczeństwa Transportu (ETSC).

Przeczytaj także: Śmiertelne wypadki drogowe kosztują nie tylko życie

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Ile osób ginie na polskich drogach?
  • Jak wypadamy w europejskim rankingu bezpieczeństwa drogowego?
  • Jak wielu kierowców podróżuje pod wpływem alkoholu?
Częściowo poprawę poziomu bezpieczeństwa na polskich drogach potwierdzają również policyjne statystyki, do których dotarli eksperci porównywarki rankomat.pl.

W pierwszych trzech kwartałach 2022 r. spadła liczba wypadków oraz zabitych i rannych w nich osób w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku. Niepokoić może jednak wzrost kierowców złapanych pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.

Awans Polski na 26 miejsce w europejskim rankingu bezpieczeństwa drogowego


W 2021 r. Polska zajęła 26 miejsce wśród 31 państw uwzględnionych w raporcie Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu (ETSC) pod względem zgonów drogowych na milion mieszkańców (59,6). Nasz kraj wyprzedził Chorwację (72,3), Serbię (75,8), Łotwę (77,6), Bułgarię (81,1) i Rumunię (92,7). Z kolei pierwszą lokatę w zestawieniu zajęła Norwegia (14,8), a podium uzupełniły Malta (17,4) i Szwecja (18,5).

Z raportu wynika również, że bezpieczeństwo na drodze w ciągu ostatnich dziesięciu lat znacznie się poprawiło. W 2011 r. Polska pod względem liczby zgonów na milion mieszkańców (110,1) zajęła ostatnie miejsce w rankingu. W 2020 r. zostaliśmy sklasyfikowani na 28 miejscu spośród 32 krajów z wynikiem 65,6. Natomiast w 2021 r. wyprzedziliśmy w zestawieniu pięć państw.

fot. mat. prasowe

Liczba zgonów na drogach

W 2021 r. Polska zajęła 26 miejsce wśród 31 państw uwzględnionych w raporcie Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu


Spadek liczby wypadków, zabitych i rannych na polskich drogach


Częściowo poprawę stanu bezpieczeństwa na drodze potwierdzają również policyjne statystyki. Z danych udostępnionych porównywarce rankomat.pl przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wynika, że w trzech kwartałach 2022 r. spadła liczba wypadków (16 461), zabitych (1409) i rannych (19 119) w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku (odpowiednio 16 785, 1642 i 19 543).

fot. mat. prasowe

Bezpieczeństwo na polskich drogach

Częściowo poprawę stanu bezpieczeństwa na polskich drogach potwierdzają również policyjne statystyki


Jednocześnie niepokoić może wzrost liczby kierowców złapanych pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, których w pierwszych trzech kwartałach 2022 r. było 79 068. To o 3145 więcej w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku (75 923).

fot. mat. prasowe

Kierowcy zatrzymani pod wpływem

Niepokoić może wzrost liczby kierowców złapanych pod wpływem alkoholu


Wzrost stawek mandatów odczuwalny dla portfeli kierowców


Na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa na drodze duży wpływ może mieć znaczne zaostrzenie przepisów. Od 1 stycznia 2022 r. dziesięciokrotnie wzrosła maksymalna wysokość mandatu z 500 do 5000 zł, a sześciokrotnie grzywny nakładanej przez sąd z 5000 do 30 000 zł. Ponadto we wrześniu wzrosła również maksymalna liczba punktów karnych za jedno wykroczenie drogowe z 10 do 15.
Nie tylko znaczna podwyżka stawek mandatów może być bardzo odczuwalna dla portfeli kierowców często łamiących przepisy drogowe. W czerwcu 2022 r. towarzystwa ubezpieczeniowe otrzymały dostęp do bazy Centralnej Ewidencji Kierowców i Pojazdów (CEPiK). Dzięki temu ubezpieczyciele mogą uzyskać informacje o mandatach i punktach karnych zgromadzonych przez właściciela samochodu, co może przyczynić się do podwyższenia składki OC – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w porównywarce rankomat.pl.

Nissan Qashqai e-POWER

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: