Ceny OC wzrosły w Warszawie. Gdzie jest najdrożej, a gdzie najtaniej?
2021-08-05 09:39
Gdzie jest najdroższe, a gdzie najtańsze OC? © Uli-B - Fotolia.com
Przeczytaj także: Ceny OC w październiku 2021. Gdzie jest najdrożej?
Ubea.pl przeanalizowała dane na temat wysokości cen OC w 18 miastach wojewódzkich.Dla jakich kierowców policzono koszt ubezpieczenia OC
Średni koszt ubezpieczenia OC w poszczególnych miastach eksperci Ubea.pl policzyli, podobnie jak w poprzednich miesiącach, dla 3 kierowców reprezentujących różne typy właścicieli samochodów:
- Wariant numer 1 - młody kierowca: pan Tomasz jest studentem w wieku 23 lat szukającym pierwszego OC po zakupie auta. Nie posiada on jeszcze żadnej historii ubezpieczeniowej.
- Wariant numer 2 - kierowca z niedawną szkodą: pani Aneta spowodowała niestety w minionym roku wypadek. Na co dzień ta 32-latka jest pracownikiem biurowym.
- Wariant numer 3 - kierowca z maksymalnymi zniżkami: pan Stanisław nigdy jeszcze nie spowodował szkody komunikacyjnej. Dlatego jego poziom zniżek z OC jest bardzo wysoki. Pan Stanisław, liczący sobie 42 lata, na co dzień pracuje jako nauczyciel.
Ceny OC wzrosły w Warszawie
Zaskoczenia nie powinna budzić kolejność ośrodków miejskich pod względem cen OC. Podobnie jak w poprzednich miesiącach najniższe OC było w Rzeszowie, Katowicach i Kielcach. Na drogie ubezpieczenie OC narzekały natomiast osoby z Gdańska, Szczecina, Warszawy i Wrocławia.
fot. mat. prasowe
Średnia składka OC dla doświadczonego kierowcy - lipiec 2021
Sytuacja wygląda ciekawiej, kiedy przyjrzymy się zmianom cen w poszczególnych miastach na przestrzeni ostatnich miesięcy. W niektórych stolicach województw były one dość znaczące. Kwartalne i półroczne zmiany przeciętnej składki OC (uśrednionej dla 3 wariantów kierowców) były następujące:
- Białystok - zmiana o 0,0% w ciągu 3 miesięcy / spadek o 2,1% w ciągu 6 miesięcy
- Bydgoszcz - wzrost o 1,4% / spadek o 1,5%
- Gdańsk - wzrost o 1,0% / wzrost o 3,7%
- Gorzów Wielkopolski - spadek o 0,1% / wzrost o 0,9%
- Katowice - spadek o 0,2% / spadek o 1,3%
- Kielce - spadek o 0,6% / spadek o 2,9%
- Kraków - spadek o 0,8% / spadek o 1,3%
- Lublin - wzrost o 0,1% / wzrost o 1,4%
- Łódź - wzrost o 1,8% / wzrost o 0,3%
- Olsztyn - spadek o 2,1% / spadek o 3,9%
- Opole - wzrost o 1,6% / wzrost o 6,1%
- Poznań - spadek o 0,9% / wzrost o 0,1%
- Rzeszów - spadek o 0,7% / spadek o 1,6%
- Szczecin - wzrost o 2,1% / wzrost o 5,3%
- Toruń - spadek o 1,4% / spadek o 1,3%
- Warszawa - wzrost o 2,2% / wzrost o 3,8%
- Wrocław - spadek o 0,1% / wzrost o 4,4%
- Zielona Góra - spadek o 0,8% / spadek o 7,0%
Jak widać, podwyżkę kosztów OC mogli w ostatnim czasie odczuć szczególnie kierowcy z Łodzi, Szczecina, Opola oraz Warszawy.
Najbliższe miesiące pokażą, czy rosnąca inflacja spowoduje, że ubezpieczyciele w całej Polsce zdecydują się na znaczące podwyżki składek OC - podsumowuje Paweł Kuczyński z Ubea.pl.
fot. mat. prasowe
Porównanie cen polis OC w miastach wojewódzkich - lipiec 2021
Założenia do analizy: ubezpieczany samochód to biała Skoda Fabia III Kombi z 2015 r. (1.2 TSI Style, 90 KM). Auto ma 5 miejsc i nie posiada instalacji gazowej. Samochód zakupiono jako używany w 2021 r. Auto jest zarejestrowane w Polsce od kwietnia 2015 r. Przebieg całkowity Skody to 80 000 km, a przewidywany roczny 15 000 km. Auto posiada immobilizer i fabryczny autoalarm. Samochód nie był nigdy uszkodzony. Skoda będzie parkowana na ulicy i używana regularnie w kraju. Za granicą auto będzie krócej niż miesiąc. Pojazd nie będzie wykorzystywany do działalności gospodarczej. Poza właścicielem Skody nie będą używać inni regularni kierowcy.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)