Ceny paliwa: bez dodatkowych opłat benzyna kosztowałaby 2 zł?
2021-04-29 10:44
Co ma wpływ na koszt tankowania w Polsce? © pixabay.com
Przeczytaj także: Ceny paliw: w których regionach Polski jest najdrożej?
Z tego tekstu dowiesz się m.in.:
- Co składa się na cenę 1 litra benzyny?
- W którym regionie Polski paliwo kosztuje najmniej, a gdzie najwięcej?
- Ile litrów paliwa mogą kupić mieszkańcy 28 krajów Europy za średnie miesięczne wynagrodzenie netto?
Co wpływa na ceny paliwa?
Ceny paliwa uderzają nas po kieszeni. Nie chodzi tu jednak wyłącznie o to, że droga jest sama benzyna - aż 58% całkowitej jej ceny stanowią bowiem opłaty dodatkowe, takie jak podatek VAT, akcyza, opłata paliwowa i marża stacji paliw. W efekcie za zatankowanie 1 l bezołowiowej Pb95, kierowcy muszą średnio zapłacić 5,27 zł. Gdyby nie pozostałe obciążenia finansowe, na paliwo musieliby przeznaczyć jedynie 2,22 zł.
fot. mat. prasowe
Co składa się na cenę 1l benzyny
Gdzie w Polsce 1 l benzyny kosztuje najwięcej?
Ceny benzyny są uzależnione od lokalizacji oraz indywidualnej polityki stacji paliw. W ostatnim czasie najwięcej za zatankowanie 1 l bezołowiowej PB95, płacą kierowcy z województwa mazowieckiego i dolnośląskiego (średnio 5,34 zł). Natomiast najtańsze paliwo można kupić w łódzkim (5,20 zł).
fot. mat. prasowe
Ile placimy za 1 l benzyny?
Ile kosztuje 1 l benzyny w Europie?
W ostatnim okresie ceny paliw na polskich stacjach są najwyższe od 7 lat. Jednak taniej niż w Polsce 1 l benzyny Pb95 (średnio 5,27 zł), można kupić jedynie w Słowenii (4,58 zł), Bułgarii (4,89 zł), Rumunii (5,11 zł) i na Węgrzech (5,26 zł). Z kolei zdecydowanie najwięcej na zatankowanie samochodu muszą wydać kierowcy z Holandii (8,42 zł).
fot. mat. prasowe
Ceny 1 l benzyny w Europie
Ile litrów benzyny można kupić za średnią pensję w Europie?
Sprawdziliśmy wysokość średnich wynagrodzeń netto, a także ceny 1 l benzyny Pb95 w 28 krajach Europy. Następnie obliczyliśmy, ile litrów paliwa za przeciętną miesięczną pensję mogą kupić mieszkańcy poszczególnych krajów. Zdecydowanie najmniej Grecy (466 l). Polska pod tym względem znalazła się na 21 miejscu z wynikiem 628 l. Możemy zatankować więcej niż kierowcy ze Słowacji, Łotwy, Chorwacji, czy Portugalii, ale jednocześnie mniej niż z Węgier, Litwy bądź Czech.
fot. mat. prasowe
Ile litrów paliwa kupimy za średnią pensję w Europie?
Zdecydowanie najwięcej litrów paliwa za średnią miesięczną pensję netto mogą kupić Szwajcarzy (3425 l). Na podium znalazły się jeszcze Dania (1810 l) i Norwegia (1751 l). W rankingu dominują kraje z Europy Zachodniej i Północnej. Przeciętne zarobki są w nich znacznie wyższe niż w Południowej i Środkowo-Wschodniej części Starego Kontynentu.
fot. mat. prasowe
Gdzie kupimy najwięcej paliwa za średnią pensję w Europie?
Jak rodzaj paliwa wpływa na cenę ubezpieczenia OC?
Rodzaj paliwa ma duży wpływ na cenę polisy OC. W pierwszym kwartale 2021 r. najwięcej za obowiązkowe ubezpieczenie musieli zapłacić posiadacze pojazdów z instalacją LPG (średnio 644 zł), a najmniej właściciele samochodów elektrycznych (492 zł) – wynika z raportu RanKING przygotowanego przez porównywarkę rankomat.pl.
Duży wpływ na cenę OC ma pojemność silnika i wiek pojazdu. Zwykle auta z instalacją LPG oraz zasilane benzyną, dysponują większą mocą i są starsze w porównaniu do samochodów elektrycznych. To jedne z czynników, które towarzystwa ubezpieczeniowe mogą brać pod uwagę przy wyliczeniu wysokości składki – wyjaśnia Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)