Korki na drogach w 2020 roku mniejsze przez pandemię
2021-01-13 13:30
Przeczytaj także: Najbardziej zatłoczone miasta świata: Wrocław i Łódź na szczycie rankingu
TomTom Traffic Index analizuje sytuację na drogach w 416 miastach z 57 krajów. Z danych za rok 2020 wynika, że ruch był mniejszy w aż 387 miastach, podczas gdy w 2019 roku w zaledwie 63. Wzrost natężenia ruchu odnotowano w 13 miastach (w roku 2019 w 239). Najbardziej zakorkowanym miastem na świecie była Moskwa, a w Polsce - Łódź.Natężenie ruchu spadło we wszystkich 12 polskich miastach analizowanych w raporcie. Spadek wyniósł w skali roku średnio 5 p.p., zaś w godzinach szczytu nawet 15 p.p. Na świecie poziom zakorkowania spadł o niemal 1/5 (19%).
Skąd firma TomTom czerpie dane do raportu? Pochodzą one z 600 milionów urządzeń. Dziesiąta już edycja raportu TomTom Traffic Index pokazuje w jaki sposób przemieszczają się kierowcy, ale też dostarcza dane o poziomie aktywności gospodarczej, globalnego handlu i wielu innych.
fot. mat. prasowe
Ranking najbardziej zatłoczonych miast w Polsce
Najbardziej zatłoczonym miastem w Polsce jest Łódź.
Marcin Graczyk, Sr Product Owner, Traffic and Travel Information, TomTom, powiedział: „W zeszłym roku ogłosiliśmy, że w 2019 r. globalny poziom natężenia ruchu wzrósł po raz dziewiąty z rzędu. W 2020 r. mieliśmy do czynienia z zupełnie innym obrazem sytuacji. Z powodu Covid-19 i wprowadzonych restrykcji, to jak się poruszamy zmieniło się - i to bardzo szybko".
fot. mat. prasowe
Ranking polskich miast pod względem najwyższych spadków w natężeniu ruchu
Natężenie ruchu najbardziej spadło w Poznaniu.
fot. mat. prasowe
Ranking miast pod względem liczby dni, w których natężenie ruchu było połowę mniejsze
W rankingu wygrywa Kraków.
Eksperci firmy TomTom wątpią jednak, że drogi pozostaną niezakorkowane, o ile nie nastąpi wspólna i celowa zmiana zachowania kierowców, wspierana przez decydentów oraz, co ważne, pracodawców. Brak godzin szczytu jest możliwy dzięki elastycznym godzinom pracy, umożliwianiu pracownikom pracy z domu oraz inteligentnemu podejściu do wykorzystania danych o ruchu drogowym w celu określenia najlepszych czasów przejazdu.
fot. mat. prasowe
Ranking najbardziej zatłoczonych miast na świecie
W światowym rankingu największy poziom zakorkowania można zaobserwować w Moskwie.
fot. mat. prasowe
Ranking najbardziej zatłoczonych miast w Europie
Najbardziej zatłoczona w Europie jest Moskwa.
Pozostałe statystyki z raportu TomTom Traffic Index warte odnotowania:
- Mniejsze natężenie ruchu na drogach miało przełożenie na wzrost średniej prędkości osiąganej przez kierowców (w porównaniu do 2019 r.). Przykładowo w kwietniu, w czasie pierwszego lockdownu, prędkości osiągane przez kierowców w Warszawie w porannym szczycie były aż o 62% wyższe niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Z kolei w szczycie wieczornym kierowcy w Krakowie jeździli z prędkością o 54% wyższą niż w analogicznym okresie w 2019 r.
- Jednym z zaobserwowanych trendów w 2020 r. był wzmożony ruch z kilku europejskich stolic jesienią, tuż przed wprowadzeniem drugich lockdownów. Zarówno w Atenach jak i Londynie, dzień przed wprowadzeniem drugiego lockdownu był najbardziej zatłoczonym dniem na drogach w całym roku. Z kolei w Paryżu odnotowano wtedy rekordowo duże korki.
Paryż, 29 października, godz. 18:00 – 142%
Londyn, 4 listopada, godz. 17:00 – 104%
Ateny, 6 listopada, godz. 18:00 – 123%
Najbardziej zakorkowane ulice w polskich miastach:
-
Łódź:
- Zachodnia
- Aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego
- Aleja Włókniarzy
- Zgierska
-
Warszawa:
- Puławska
- Aleje Jerozolimskie
- Wawelska
- Aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego
-
Kraków:
- Zakopiańska
- Opolska
- Aleja 29 Listopada
- Nowohucka
-
Wrocław:
- Grabiszyńska
- Zwycięska
- Generała Romualda Traugutta
- Kosmonautów
-
Poznań:
- Lechicka
- Obornicka
- Grunwaldzka
- Jana Pawła II
![TomTom Traffic Index: polskie korki na miarę Zachodu [© pixabay.com] TomTom Traffic Index: polskie korki na miarę Zachodu](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/korki/TomTom-Traffic-Index-polskie-korki-na-miare-Zachodu-257303-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)