Auta elektryczne: elektromobilność ma za sobą bezprecedensowy miesiąc
2020-08-25 13:47
Samochód elektryczny © Andrew Roberts - Fotolia.com
Przeczytaj także: Auta elektryczne: rejestracje wzrosły o 65%, ale od 1 mln szt dzieli nas przepaść
Najnowsze dane dowodzą, że u schyłku lipca br. po polskich drogach przemieszczało się 13 057 elektrycznych samochodów osobowych, z czego 55% (7 231 szt) stanowiły auta w pełni elektryczne, a resztę hybrydy typu plug-in. Przez pierwsze siedem miesięcy tego roku przybyło 4 061 elektryków, a wzrost rejestracji względem analogicznego okresu poprzedniego roku sięgnął pokaźnych 78%.Najnowsze dane obrazują również zmiany, jakich doświadczył park elektrycznych pojazdów ciężarowych i dostawczych. Okazuje się, że w analizowanym okresie zwiększył się do 621 szt. W dalszym ciągu rośnie też flota elektrycznych motorowerów i motocykli, która na koniec lipca osiągnęła liczbę 7 748 szt.
fot. mat. prasowe
Licznik elektromobilności - pojazdy
Pod koniec ubiegłego miesiąca park autobusów elektrycznych w Polsce liczył 335 szt. Przez pierwsze siedem miesięcy bieżącego roku flota elektrobusów powiększyła się o 106 zeroemisyjnych pojazdów. W porównaniu do analogicznego okresu 2019 r. oznacza to zmianę o 172% r/r.
„Lipiec był - obiektywnie oceniając - miesiącem bez precedensu w historii polskiej elektromobilności. Po pierwsze, wdrożono program dopłat - pilotażowy i wymagający korekt, lecz sam fakt jego uruchomienia jest dla branży niezwykle istotny. Po drugie - Tesla udostępniła konfigurator swoich pojazdów w języku polskim oraz otworzyła oficjalny salon w Warszawie. Tymczasowy, lecz znów to ważny sygnał dla rynku. Po trzecie - zaprezentowano prototypy aut elektrycznych polskiej marki Izera. Niezależnie od potencjału biznesowego tego projektu, trzeba docenić jego wagę dla zwiększenia zainteresowania Polaków elektromobilnością. Oprócz tego, odnotowujemy stały rozwój infrastruktury ładowania oraz wzrost liczby rejestracji samochodów zelektryfikowanych - i to wszystko w trudnym okresie trwającej pandemii” – mówi Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający PSPA.
Auta elektryczne coraz łatwiej naładować
Wraz ze wzrostem liczby pojazdów z napędem elektrycznym, rozwija się również infrastruktura ładowania. Pod koniec lipca w Polsce funkcjonowały 1 224 ogólnodostępne stacje ładowania pojazdów elektrycznych (2 319 punktów). 33% z nich stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), a 67% wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW. W lipcu uruchomiono 30 nowych, ogólnodostępnych stacji ładowania (61 punktów).
fot. mat. prasowe
Licznik elektromobilności - infrastruktura
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)