Jakie wyposażenie samochodu w czasie pandemii?
2020-04-10 00:22
Jakie wyposażenie samochodu w czasie pandemii? © Kurhan - Fotolia.com
Pandemia koronawirusa wciąż trwa. Jednak kierowcy na co dzień muszą podróżować do pracy i swoich domów. Choć nasze życie dalekie jest od normalności sprzed 2 miesięcy, powinniśmy zachować pewne reguły bezpieczeństwa także w trakcie podróży. Co zatem warto mieć przy sobie i jak zabezpieczyć swoje zdrowie jeszcze bardziej niż dotychczas?
Przeczytaj także: Ile kosztuje zimowe wyposażenie samochodu?
Z tego tekstu dowiesz się m.in.:
- O co uzupełnić wyposażenie samochodu w czasie pandemii?
- Jak przygotować auto do jazdy?
- W jaki sposób zachowywać się na stacji benzynowej?
1. Wyposażenia auta to podstawa.
Koronawirus podróżuje drogą kropelkową. Musimy koniecznie zadbać o odpowiednie wyposażenie auta. Płyn dezynfekujący powinien być obecnie podstawowym wyposażeniem kierowcy. Podobnie maseczka zakrywająca twarz i zestaw rękawiczek jednorazowych. Takie środki ochrony zmniejszą ryzyko zakażenia niebezpiecznym wirusem. Pomoże to nam np. w trakcie kontroli drogowej lub kolizji zabezpieczyć się przed ewentualnym zakażeniem COVID-19.
2. Przygotowanie pojazdu do przemieszczania się.
Odpowiednie wyposażenie samochodu to nie wszytsko. Pamiętajmy też, aby odpowiednio zdezynfekować przed każdą podróżą wszystkie elementy, których dotykamy rękoma, nawet jeśli jeździmy samochodem w rękawiczkach. Przetarcie klamki samochodu, kluczyków, kierownicy i dźwigni zmiany biegów pomoże nam ograniczyć możliwość ewentualnego przenoszenia się i przetrwania koronawirusa w naszym aucie. Jeśli odstawiamy pojazd na dłuższy czas – można przeprowadzić bardziej dokładną dezynfekcję np. foteli pasażerów i kierowcy, schowków i deski rozdzielczej. W czasach epidemii przesadna dbałości o czystość nie istnieje.
fot. Kurhan - Fotolia.com
Jakie wyposażenie samochodu w czasie pandemii?
3. W razie kolizji.
Nie zapominajmy, że także w tym nietypowym czasie może przydarzyć się nam kolizja drogowa. Z tego też względu wyposażenie samochodu warto dziś uzupełnić o specjalny pakiet z protokołem oświadczenia o określeniu sprawcy zdarzenia drogowego, kompletem maseczek oraz rękawiczek. Dokumenty oraz wydrukowane oświadczenie możemy włożyć w koszulkę foliową wraz ze zdezynfekowanym długopisem. W razie zdarzenia drogowego, będziemy mogli skorzystać w takiego pakietu w pełni bezpiecznie.
Najważniejsze to jednak ograniczyć kontakt z uczestnikami ruchu drogowego do minimum. Zatem postarajmy się nałożyć rękawiczki oraz maseczkę i wysiadając z pojazdu poprosić o co najmniej 2 metry dystansu. Możemy zwrócić się do drugiego uczestnika zdarzenia o wypełnienie oświadczenia i odebrać je z powrotem wkładając do koszulki foliowej przy pomocy rękawiczek. Zachowajmy 100% ostrożność i ograniczmy kontakt z innymi osobami będąc w zgodzie z aktualnymi rozporządzeniami Rządu RP.
4. Na stacji benzynowej.
Tankować musimy niestety nawet w trakcie pandemii. Wybierajmy niezatłoczone stacje, gdzie prawdopodobieństwo spotkania innych kierowców jest stosunkowo niskie. Tankujmy też w godzinach poza szczytem komunikacyjnym. Pozwoli to nam nie narażać się na nadmierne prawdopodobieństwo zakażenia COVID-19. Na stacji benzynowej zawsze przed wyjściem z pojazdu pamiętajmy o założeniu rękawiczek i założeniu maseczki. Starajmy się płacić kartą kredytową lub telefonem komórkowym. Unikajmy gotówki, a po uiszczeniu opłaty i powrocie do pojazdu – zdezynfekujmy dłonie w aucie żelem antybateryjnym.
Maciej Kuczwalski, ekspert
Przeczytaj także:
Bezpieczna jazda w jesienną słotę. Czas na zmianę opon
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)