eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjneCzy wymiana opon na zimowe ma sens, gdy nie widać śniegu?

Czy wymiana opon na zimowe ma sens, gdy nie widać śniegu?

2019-11-27 14:57

Czy wymiana opon na zimowe ma sens, gdy nie widać śniegu?

Czy warto zmieniać opony na zimowe, gdy nie ma śniegu? © industrieblick - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Wprawdzie aura obchodzi się z nami jeszcze dość łaskawie, a śnieg widać jedynie wysoko w górach, to ci, którzy jeżdżą jeszcze na letnim ogumieniu, powinni bezzwłocznie je zmienić. Nieprawdą jest bowiem, że wymiana opon na zimowe nabiera sensu dopiero wówczas, gdy zima daje o sobie wyraźnie znać. O zimówkach należy pomyśleć już wówczas, gdy temperatura rano nie przekracza 7ºC. To ważne dla bezpieczeństwa.

Przeczytaj także: Opony motocyklowe: o czym pamiętać?

Kiedy wymienić opony na zimowe?


Gdy temperatura powietrza nawet powoli, ale sukcesywnie spada, to jest to wyraźny sygnał, że należy pomyśleć o zimówkach. I wcale nie chodzi tu o spadki poniżej 0ºC. Eksperci PZPO przekonują bowiem, że na mokrej nawierzchni przewagę opon zimowych nad letnimi da się zauważyć już przy +10ºC - w takich warunkach droga hamowania z 80 km/h jest na zimówkach o 3 metry krótsza.

Dzieje się tak, ponieważ stosowana w produkcji opon zimowych mieszanka gumowa jest bardziej miękka i elastyczna, co zyskuje szczególne znaczenie właśnie na mokrej drodze, na której twardy bieżnik letni nie zapewnia nam właściwej przyczepności. Droga hamowania znacznie się wtedy wydłuża – dotyczy to także wszystkich SUV-ów z napędem 4x4.

Wymianę opon na zimowe powierz specjaliście


Już jeden rzut oka za okno wystarczy, aby przekonać się, że to już ostatni dzwonek na zmianę ogumienia. Warto jednak pamiętać, że samodzielne i niewprawne zdejmowanie opon z felg to prosta droga do uszkodzeń stopki opony czy jej warstw wewnętrznych. Z tego też względu najlepiej jest, aby wymiana opon na zimowe przeprowadzona została przez fachowca.

fot. mat. prasowe

Droga hamowania

Wraz ze spadkiem temperatury osiągi opon letnich stają się coraz gorsze.


Opony zimowe(symbol płatka śniegu na tle gór) czyli zimówki i dobre całoroczne – znacznie zmniejszają także prawdopodobieństwo wystąpienia poślizgu. Mają liczne blokujące się nacięcia i rowki – większa liczba nacięć umożliwia lepszą przyczepność w warunkach jesiennej słoty i deszczu ze śniegiem, co jest szczególnie istotne podczas często występujących w sezonie jesienno-zimowym opadów deszczu i śniegu. To już dawno przestały być opony na śnieg – nowoczesne opony zimowe oznaczają bezpieczeństwo, kiedy robi się chłodno – gdy rano temperatura jest poniżej 7-10ºC.

fot. mat. prasowe

Porównanie przyczepności

Opona letnia z twardym bieżnikiem nie zapewnia w takiej temperaturze właściwej przyczepności.


Jazda na oponach letnich zimą jest nie tylko niebezpieczna, ale również zupełnie nieuzasadniona z ekonomicznego punktu widzenia. Jeżdżąc na oponach letnich w jesienno-zimowych warunkach ryzykujesz zdrowiem swoim i innych, wyrzucając przy tym ciężko zarobione pieniądze w błoto – przyśpieszając zużycie bieżnika opon, które nie będą nadawać się już do użytku w cieplejsze miesiące roku. W tym czasie powinny już odpoczywać po sezonie letnim w przechowalni.
– Jadąc na mokrej i śliskiej drodze ważne jest zachowanie ostrożności, dostosowanie prędkości do warunków, ale także zadbanie o odpowiednie opony – bez tego nie ma mowy o bezpiecznej podróży. Nowoczesne opony zimowe renomowanych producentów zapewniają bezpieczeństwo w szerokim zakresie warunków pogodowych, dlatego zmieniajmy ogumienie na zimowe lub całoroczne z homologacją zimową, gdy tylko temperatura rano regularnie spada poniżej +7°C. Korzystajmy z serwisów, które w wyniku audytu TÜV SÜD otrzymały Certyfikat Oponiarski PZPO – tam mamy pewność jakości usługi, odpowiedniego wyposażenia, umiejętności serwisantów i tego, że ktoś to wszystko za nas sprawdził – mówi Piotr Sarnecki, dyrektor Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO).

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: