Pijany kierowca gorszy niż pirat drogowy
2019-07-12 13:25
Przeczytaj także: Zatrzymanie obywatelskie, czyli Polak vs pijany kierowca
Coraz więcej nietrzeźwych kierujących
Ubiegłoroczne statystyki Policji wskazują, że nietrzeźwi kierowcy byli sprawcami 1 614 wypadków drogowych. Śmierć poniosły w nich 203 osoby, a 1 965 odniosło obrażenia. Taki wynik oznacza niestety, że tragedii na polskich drogach było więcej niż rok wcześniej. Co więcej, mało optymistycznie przedstawia się również tegoroczny bilans - tylko w I kwartale br. polscy policjanci zatrzymali 22 638 kierowców pod wpływem alkoholu, co względem analogicznego okresu 2018 oznacza wzrost na poziomie około 9%.
Pijany kierowca – zagrożenie nr 1
Powyższe dane znajdują odzwierciedlenie w naszych odczuciach odnośnie największych zagrożeń drogowych. Z badania zrealizowanego dla AlcoSense Laboratories wynika, że największe obawy wzbudza w nas wizja napotkania na rasie pijanego kierowcy. Tych ostatnich jako zagrożenie numer jeden wskazuje aż 51,7% badanych.
Dla porównania, tak często kojarzona z piractwem drogowym brawura polskich kierowców, stanowi poważny problem dla 27,7% ankietowanych. Słaba znajomość zasad i kultury bezpieczeństwa na drodze są głównym czynnikiem niebezpieczeństwa dla co dziesiątego ankietowanego (9,4%).
Stan dróg i pojazdów nie jest taki zły
W badaniu interesujące są również wyniki związane z zagrożeniami, które w oczach Polaków lokują się obecnie na końcu listy. Rozwój cywilizacyjny naszego kraju zepchnął zły stan dróg na miejsce przedostatnie – jedynie 7,4% ankietowanych uważa, że to najgroźniejszy czynnik. Słaby stan techniczny pojazdów to problem dla zaledwie 3,8% respondentów. Mamy więc dużo większy kredyt zaufania do naszych samochodów oraz infrastruktury niż do siebie nawzajem.
fot. mat. prasowe
Zagrożenia na polskich drogach
Ponad połowa badanych wskazuje, że najgroźniejsi dla bezpieczeństwa ruchu drogowego są pijani kierowcy
– Choć wnioski z naszego najnowszego badania mogą martwić, pokazują też istotną zmianę w mentalności polskich kierowców. Skoro co druga osoba dostrzega problem w jeździe pod wpływem, a zaledwie co dziesiąta w stanie dróg oraz poruszających się po nich pojazdów, oznacza to, że ludzie zaczynają uważniej patrzeć sobie na ręce. Należy pamiętać, że kontrole policyjne i kary nakładane na nietrzeźwych kierowców to tylko wierzchołek góry lodowej. Już sama świadomość problemu wśród kierowców jest dobrym znakiem – mówi Hunter Abbott, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego z firmy AlcoSense Laboratories.
Badanie SW Research dla AlcoSense Laboratories przeprowadzono w maju 2019 roku, na reprezentatywnej grupie 1 090 polskich kierowców.
![Pijany kierowca: statystyki znowu w górę [© fotofabrika - Fotolia.com] Pijany kierowca: statystyki znowu w górę](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/alkohol/Pijany-kierowca-statystyki-znowu-w-gore-222695-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)