eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne5 funkcjonalnych elementów wyposażenia samochodu

5 funkcjonalnych elementów wyposażenia samochodu

2019-04-17 00:22

5 funkcjonalnych elementów wyposażenia samochodu

5 funkcjonalnych elementów wyposażenia pojazdu © fot. mat. prasowe

Na rynku co rusz pojawiają się auta z kolejnymi ulepszeniami i udogodnieniami dla swoich właścicieli. Niestety nie wszyscy mogą sobie na nie pozwolić. Nawet jednak oni nie muszą pozostawać w tyle za nowoczesnymi technologiami. O jakie wyposażenie samochodu warto zadbać, aby stał się on jeszcze bardziej funkcjonalny? Oto kilka podpowiedzi od ekspertów Norauto.

Przeczytaj także: Polska gospodarka cyfrowa: ile jest warta?

Kiedyś szczytem marzeń każdego niemal miłośnika nowych technologii był GPS. Dziś ten ostatni jest standardem, ale na przestrzeni ostatnich lat pojawiły się kolejne udogodnienia, dzięki którym poruszamy się po drogach bezpieczniej i bardziej komfortowo. Wystarczy zaledwie kilka z nich, abyś poczuł się niemal królem szos. Oto 5 gadżetów, które według Norauto, powinny znaleźć się w samochodzie.

1. Kamera samochodowa


Kamery samochodowe to sprzęt, bez którego niektórzy nie wyobrażają sobie życia. Wszystko za sprawą licznych zastosowań wideorejestratorów. Mogą być one zarówno sposobem na dokumentowanie wspomnień z podróży, wsparciem przy wykonywaniu manewrów, jak również dowodem w razie kolizji. Dzięki nagraniu z kamery dokładnie wiadomo, kto zawinił przy wypadku i kto powinien ponieść odpowiedzialność, np. za wymuszenie pierwszeństwa.

Dodatkowo kamera samochodowa może pomóc Ci rozwinąć swoje umiejętności za kierownicą i poprawić styl jazdy. Tak jak sportowcy nagrywają swoje mecze, skoki narciarskie czy biegi po to, aby przekonać się, gdzie popełniają błędy, również i Ty możesz zwiększyć bezpieczeństwo swojej jazdy dzięki nagraniu z przejażdżki po mieście. Z kolei inwestycja w kamerę cofania, pozwoli Ci łatwiej wykonywać manewry – będzie pomocna zwłaszcza podczas parkowania tyłem.

Przy wyborze kamery samochodowej powinieneś kierować się nie tylko ceną, ale też wieloma innymi aspektami. Przede wszystkim szukaj kamery o wysokiej rozdzielczości – co najmniej HD, najlepiej Full HD, z szerokim kątem nagrywania od 120 stopni wzwyż. Przydatna jest także możliwość nagrywania nocnego, aby rejestrować wydarzenia na drodze o każdej porze dnia i nocy. Warto również zadbać o takie elementy jak dobrej jakości akumulator, duża pamięć urządzenia czy też łatwość montażu.

2. Czujnik parkowania


Gdy przez jakiś czas pojeździsz z zamontowanymi czujnikami parkowania, trudno będzie Ci uwierzyć, że wcześniej mogłeś się bez nich obyć! To niewielkie urządzenia, dzięki którym we wnętrzu auta słychać dźwięk ostrzegawczy, gdy za samochodem (lub przed nim – w zależności od tego, gdzie zamocujesz czujniki) pojawi się przeszkoda. Jednak czujnik czujnikowi nierówny, dlatego jeśli chcesz mieć pewność, że ochroni on karoserię auta przed stłuczką, wybierz produkt wysokiej jakości. W przeciwnym razie czujniki mogą niewłaściwie określać odległość od przeszkody bądź też „nie zauważyć” wąskich przeszkód np. słupków.

Samo rozmieszczenie czujników na zderzaku także ma duże znaczenie. Jeśli zostaną one umiejscowione pod niewłaściwym kątem, również będą ignorować mniejsze przeszkody. Pamiętaj o tym, jeśli decydujesz się na samodzielny montaż. W razie jakichkolwiek problemów możesz jednak udać się do serwisu, w którym doświadczeni specjaliści odpowiednio zamontują czujniki.

3. Asystent drogowy


To prawdziwy hit w zestawieniu gadżetów, które poprawią komfort jazdy! Asystent drogowy, w zależności od modelu, przekaże Ci informacje o:
  • ograniczeniach prędkości na trasie,
  • miejscu, w którym się znajdujesz,
  • parkingu, na którym najlepiej zaparkować (i ile to będzie kosztować),
  • twoim wskaźniku stylu jazdy, dzięki któremu będziesz mógł dążyć do bardziej ekologicznej formy korzystania z auta – a to doprowadzi do realnych oszczędności.

Na tym jednak nie koniec. Asystent zdalnie kupi bilet parkingowy, a także uprzedzi Cię o zbliżających się punktach pomiaru prędkości, niespodziewanych utrudnieniach, np. wypadkach czy remontach dróg. A wszystko to zawarte jest w małym urządzeniu, które wystarczy podpiąć do gniazda zapalniczki samochodowej i korzystać z niego za każdym razem, gdy usiądziesz za kierownicą swojego auta.

4. Uchwyt do telefonu


Może Ci się wydawać, że nazywanie uchwytu do telefonu nowoczesnym gadżetem to lekka przesada. Wciąż jednak w wielu samochodach brakuje tego prostego drobiazgu, który może znacząco poprawić komfort i bezpieczeństwo podróży. Należy pamiętać, że trzymanie telefonu w ręce w trakcie jazdy jest zabronione i grozi otrzymaniem mandatu. Dlatego zdecydowanie warto umieścić komórkę w uchwycie, który powinien się znajdować w widocznym dla kierowcy miejscu, np. na środku przedniej szyby. Ekran telefonu, na którym wyświetla się chociażby mapa dojazdu, mieści się wówczas na wysokości oczu kierowcy, dzięki czemu nie musi on odrywać wzroku z drogi na długi czas. Aby zamontować telefon na szybie, wybierz uchwyt z przyssawką.

Jeśli jednak nie chcesz, aby powiadomienia z telefonu rozpraszały Cię w trakcie jazdy, uchwyt możesz umieścić także na kratce wentylacyjnej, jeśli posiada on odpowiedni zaczep. Możesz zdecydować się również na uchwyt na magnes, który montuje się na desce rozdzielczej auta. Nie ogranicza on widoczności ani też nie zmniejsza poziomu przepływu powietrza, jednak przy gwałtownych manewrach telefon może z niego wypaść. Dlatego najlepiej przetestować różne rodzaje uchwytów przed zakupem i sprawdzić, który z nich najlepiej pasuje do Twoich oczekiwań i Twojego stylu jazdy.

fot. mat. prasowe

5 funkcjonalnych elementów wyposażenia pojazdu

Producenci samochodów prześcigają się we wprowadzaniu ulepszeń i technologicznych udogodnień dla kierowców.


5. Jonizator powietrza


Jonizator powietrza to gadżet, który zdecydowanie poprawi komfort jazdy, w szczególności alergikom. Każdy z nas jednak w trakcie jazdy autem jest narażony na kontakt ze spalinami, bakteriami, a nawet pleśnią. Tanie i proste w montażu urządzenie sprawi, że powietrze wewnątrz auta będzie oczyszczone, nieprzyjemne zapachy zneutralizowane, a wnętrze samochodu na dłużej pozostanie świeże i czyste.

Jonizator kosztuje zaledwie kilkadziesiąt złotych, jest podłączany najczęściej do gniazdka zapalniczki samochodowej, a efekty jego działania są niezastąpione. Dzięki niemu mózg jest lepiej dotleniony, a szybkość reakcji i koncentracja znacząco się zwiększa. Dzięki jonizatorowi kierowca będzie czuł się mniej zmęczony i senny, a to ma niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo jego, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: