Jak przebieg samochodu wpływa na cenę OC?
2019-04-01 13:23
Jak przebieg samochodu wpływa na cenę OC? © Georgy Dzyura - Fotolia.com
Przeczytaj także: Cofanie licznika. Plaga na rynku samochodów używanych
W minionym roku zarejestrowano w naszym kraju 1 003 290 samochodów sprowadzonych z zagranicy. Jak szacują eksperci Związku Dealerów Samochodów, problem cofniętego licznika mógł dotyczyć nawet ¾. Rankomat.pl postanowił przyjrzeć się średniemu przebiegowi pojazdów, które są rejestrowane w naszym kraju oraz wpływowi, jaki deklarowany przebieg auta wywiera na oferowaną jego właścicielowi stawkę OC.Przebieg samochodów w Polsce
Na podstawie kalkulacji dokonywanych przez użytkowników wyszukiwarki rankomat można stwierdzić, że średni przebieg poruszającego się po rodzimych drogach auta sięga 189 716 km. Najmniejsze przebiegi są domeną Warszawy, Krakowa i Poznania. Na drugim biegunie plasuje się z kolei Gorzów Wielkopolski, którego mieszkańcy rejestrują zdecydowanie najbardziej wysłużone auta,
Na przebieg pojazdu znaczący wpływ ma oczywiście rok produkcji aut, a jak wynika z raportu Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów ACEA średni wiek pojazdów zarejestrowanych w Polsce wynosi aż 13 lat.
fot. mat. prasowe
Średni przebieg w miastach wojewódzkich
Choć auta w Polsce nie są najnowsze, to w stosunku do roku 2017 i tak nastąpiła znacząca poprawa. Jeszcze do niedawna Polacy jeździli 17-letnimi autami, których statystyczny przebieg wynosi już ponad 220 tys. km.
Przekręcanie liczników będzie karane
Cofnięte liczniki to problem w całej Unii Europejskiej. Z informacji AAA Auto wynika, że Unia traci na tym procederze od 5,6 do 9,6 miliarda euro rocznie. W Polsce 15 marca br. sejm przyjął ustawę, która zakłada karę nawet do 5 lat pozbawienia wolności za zmianę wskazań licznika w samochodzie. Nowe przepisy mają składać się z części administracyjnej i karnej. W związku z tymi zmianami w Kodeksie Karnym pojawi się całkiem nowy typ przestępstwa (art. 306a Kodeksu Karnego). Ustawa musi jeszcze zostać zatwierdzona przez Senat i podpisana przez Prezydenta. Obowiązywać zacznie 14 dni po jej opublikowaniu w Dzienniku Ustaw.
fot. mat. prasowe
Wiek auta a przebieg
Przebieg samochodu a cena OC
Na cenę ubezpieczenia OC wpływ ma wiele czynników związanych z samym kierowcą np. wiek, miejsce zamieszkania, czy stan cywilny, ale także z jego samochodem. Najczęściej towarzystwa ubezpieczeniowe podczas kalkulacji składki biorą pod uwagę pojemność silnika i rok produkcji auta. Wiek pojazdu ma wpływ na jego przebieg więc on także może mieć odzwierciedlenie w ostatecznej cenie obowiązkowej polisy.
fot. mat. prasowe
Przebieg a cena OC
W 2018 r. najmniej za ubezpieczenie OC płacili właściciele aut o najmniejszym przebiegu (max. 60 tys. km). Posiadacze pojazdów o przebiegu powyżej 250 tys. km musieli liczyć się z najwyższymi składkami. Cena polisy w ich przypadku była o 30% wyższa niż dla właścicieli samochodów o małym przebiegu.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)