Samochód Kowalskiego ma 14 lat
2019-03-18 00:50
Samochody © Marc Xavier - Fotolia.com
Przeczytaj także: Najpopularniejsze marki i modele samochodów. Jakie auta ubezpieczamy najczęściej?
Jak wynika ze styczniowych statystyk porównywarki Ubea.pl, przeciętne auto Polaka liczy sobie około 14 lat. Podobnych danych dostarcza np. opracowany przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego „Raport branży motoryzacyjnej 2018/2019”. Niestety. Pomimo że po polskich drogach jeździ coraz więcej nowych pojazdów, ich średni wiek utrzymuje się na niezmienionym poziomie.„Brak spadkowego trendu potwierdzają m.in. raporty Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego oraz dane Ubea.pl. Na początku 2019 r. średni wiek samochodów osobowych, które zamierzali ubezpieczyć użytkownicy porównywarki Ubea.pl był dokładnie taki sam jak trzy lata wcześniej” - mówi Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.
Utrzymywane się średniego wieku samochodów na stałym poziomie, pomimo przesiadania się Polaków do nowszych aut to fakt, który niewątpliwie powinien zainteresować rządzących.
„W tym kontekście warto przypomnieć o podatku VAT. Mocno zwiększa on koszty zakupu nowych aut i zniechęca przynajmniej część rodaków do wizyt u dealerów samochodowych” - komentuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.
fot. mat. prasowe
Średni wiek samochodów w UE
W ramach podsumowania warto również zwrócić uwagę na relację pomiędzy średnim wiekiem samochodów z Polski oraz innych krajów UE. Tak jak już wspomnieliśmy, przeciętne auto osobowe użytkowane na terenie Polski liczy sobie około 14 lat. Dane Stowarzyszenia Europejskich Producentów Samochodów (ACEA) wskazują, że w 2016 r. analogiczne wyniki dla pozostałych krajów UE wynosiły:
- Austria - 9,0 roku
- Belgia - 7,8 roku
- Chorwacja - 14,3 roku
- Czechy - 14,7 roku
- Dania - 8,4 roku
- Estonia - 15,3 roku
- Finlandia - 11,2 roku
- Francja - 9,2 roku
- Grecja - 14,1 roku
- Hiszpania - 11,9 roku
- Holandia - 9,8 roku
- Irlandia - 8,8 roku
- Litwa - 16,9 roku
- Luksemburg - 6,3 roku
- Łotwa - 16,0 roku
- Niemcy - 9,1 roku
- Portugalia - 12,8 roku
- Rumunia - 16,2 roku
- Słowacja - 13,5 roku
- Słowenia - 11,3 roku
- Szwecja - 9,9 roku
- Węgry - 14,9 roku
- Wielka Brytania - 8,7 roku
- Włochy - 11,2 roku
Wyniki publikowane przez ACEA wskazują, że polskie samochody osobowe są relatywnie stare na tle całej Unii Europejskiej.
„Taka sytuacja nie powinna jednak szczególnie dziwić, ponieważ na terenie nowych państw członkowskich UE wyniki dotyczące wieku aut są dość podobne jak w Polsce” - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)
-
Cyriak161 / 2019-03-24 07:31:47
Mój ma 10 ale nie zamierzam sie go w najbliższym czasie pozbywać, chodzi jak w zegarku, zainwestowałem w porządne części delph w jakości oe i nie żałuje kasy na przeglądy. Igiełka można powiedzieć więc szkoda by go sprzedawać zwłaszcza że do młodszego bym musiał sporo dołożyć. [ odpowiedz ] [ cytuj ]