eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjneOC: niższe składki, wyższe kary

OC: niższe składki, wyższe kary

2019-02-15 12:49

OC: niższe składki, wyższe kary

Niższe składki OC, wyższe kary © Andrey Popov - Fotolia.com

Kończy ci się ważność OC? Najwyższa pora zapoznać się z ofertą krajowych ubezpieczycieli. Wprawdzie przedłużenie umowy w dotychczas wybranym towarzystwie to niewątpliwie wygoda, ale już nie zawsze oszczędność. Nie warto również ryzykować niewykupienia polisy - w tym roku kary za brak ważnego OC są jeszcze wyższe.

Przeczytaj także: Młodzi kierowcy nie mają najgorzej?

Jeszcze kilka lat temu wykrywalność kierowców poruszających się po polskich drogach bez ważnej polisy OC była stosunkowo niewielka. Dziś sytuacja przedstawia się już zgoła inaczej.
– „Między 2012 rokiem, a 2017 suma samochodów jeżdżących po ulicach, które nie posiadały obowiązkowego OC, wzrosło od ponad 40 tys. do niemalże 80 tys. Aktualnie mamy w Polsce coraz większą wykrywalność tego czy pojazd poruszający się po drodze jest ubezpieczony czy nie. Dużą zasługę ma w tym Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który wdrożył swój system informatyczny identyfikujący takie auta. Z roku na rok jest udoskonalany i wykrywa coraz większą liczbę nieubezpieczonych pojazdów” – informuje Maciej Kuczwalski, ekspert multiagencji CUK Ubezpieczenia.

W tym roku za brak OC grożą jeszcze wyższe kary niż w roku minionym. Jest to efekt podwyżki minimalnego wynagrodzenia, od którego zależy ich wysokość. Kosztować może nawet jednodniowa zwłoka - brak OC od 1 do 3 dni to 900 PLN, za 4 do 14 dni opóźnienia zapłacimy już 2250 PLN, a powyżej dwóch tygodni - 4500 PLN, a więc dwukrotność tegorocznej płacy minimalnej.

fot. Andrey Popov - Fotolia.com

Niższe składki OC, wyższe kary

Za brak OC grożą jeszcze wyższe kary niż w roku minionym.


2018 rok przyniósł nam spore obniżki i następnie stabilizacje cen OC, dzięki czemu średnia stawka za tę polisę wyniosła na koniec ubiegłego roku 618 PLN – to o blisko 10% mniej niż w grudniu 2017, kiedy to kwota wynosiła 704 PLN.
– „W przypadku przedłużania polisy OC, warto zapoznać się z ofertami innych ubezpieczycieli. Różnice miedzy cenami polis OC w różnych Towarzystwach Ubezpieczeniowych mogą sięgać nawet kilkudziesięciu procent i nie zawsze najbardziej atrakcyjną ofertę przekaże nam ten, u którego kończy nam się polisa. Multiagencje są dobrym miejscem na zapoznanie się z ofertami wielu T. Wystarczy wypełnić jeden formularz w internecie lub poświęcić chwilę na rozmowę z doradcą ubezpieczeniowym, aby móc porównać ceny wielu polis i wybrać tę najlepszą dla nas” – radzi Maciej Kuczwalski.

Po zeszłorocznych obniżkach, szansa na tańsze ubezpieczenie będzie dużo większa, jednak polisa komunikacyjna jest wciąż niemałym wydatkiem. Właśnie dlatego u wielu ubezpieczycieli istnieje możliwość rozłożenia kosztów na dwie lub cztery raty.
– „Już taki podział płatności stanowi pewne ułatwienie w zorganizowaniu domowego budżetu. Niemniej jednak wiele osób szuka możliwości uiszczenia opłat w dłuższym okresie. Dlatego wprowadziliśmy możliwość rozłożenia płatności na 11 rat w systemie Smart11” – komentuje Maciej Kuczwalski, ekspert multiagencji CUK Ubezpieczenia.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: