eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjneSprzedaż nowych samochodów 2018

Sprzedaż nowych samochodów 2018

2019-01-23 10:03

Sprzedaż nowych samochodów 2018

Salon samochodowy © irissca - Fotolia.com

W minionym roku z polskich salonów wyjechało o 9,4% więcej osobówek aniżeli rok wcześniej - wynika z danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów ACEA. Tymczasem w Europie sprzedaż przeskoczyła statystyki z poprzedniego roku o zaledwie 0,1% r/r. Eksperci Exact Systems są przekonani, że bieżący rok będzie równie dobry, chociaż spodziewają się, że dynamika wzrostów może nieco osłabnąć.

Przeczytaj także: Sprzedaż nowych samochodów I-VI 2018

Dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów ACEA dowodzą, że odnotowany w Unii Europejskiej wzrost sprzedaży nowych osobówek osiągnął w minionym roku symboliczny wzrost na poziomie 0,1% r/r (sprzedano 15,1 mln aut). Dynamika sprzedaży w naszym kraju prezentuje się znacznie lepiej. Statystyki prowadzone przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego wskazują, że na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy Polacy zarejestrowali 531 889 nowych samochodów osobowych, a to względem 2017 roku oznacza wzrost na poziomie 9,4% r/r, szósty rok z rzędu na plusie oraz najlepszy wynik XXI wieku. Ciągle jednak sporo brakuje nam do rekordu z 1999 r., kiedy to zarejestrowaliśmy aż 640 tys. nowych aut. Wyższą od przeciętnej dynamikę zarejestrowano w segmencie premium (14,1%), jednak prym na rynku ciągle należy do marek popularnych posiadających obecnie aż 86% udziału w rynku.
- Zgodnie z naszymi prognozami, w ubiegłym roku łączna liczba nowych osobówek, które wyjechały na polskie drogi przekroczyła próg 530 tys. Wzrost sprzedaży był napędzany głównie przez firmy, bowiem klienci indywidualni kupili dokładnie tyle samo nowych aut, co w 2017 roku. W związku ze zmianami w prawie leasingowym i wprowadzeniem limitu odliczania kosztów przychodu dla aut o wartości do 150 tys. złotych spodziewamy się, że w 2019 r. dynamika sprzedaży marek premium będzie niższa. Nadal widoczny powinien być trend odchodzenia od silników diesla, ale nie zanosi się na lawinowy wzrost liczby pojazdów ekologicznych w Polsce, na który bardzo liczy nasz rząd. Taktyka małych kroków, jak zniesienie 3,1% akcyzy na auta elektryczne, może okazać się niewystarczającą zachętą – mówi Paweł Gos, prezes zarządu Exact Systems.

Czołówka najchętniej kupowanych marek samochodowych wśród firm w Polsce pozostało bez zmian. Pierwsza była Skoda, drugą pozycję zajął Volkswagen, a trzecią Toyota. Klienci indywidualni najchętniej wybierali Toyotę, Skodę i Opla.

Z danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów ACEA wynika, że Unia Europejska piąty rok z rzędu zanotowała wzrost sprzedaży nowych samochodów osobowych. Europejczycy kupili ponad 15,1 mln osobówek, czyli o symboliczne 0,1% więcej niż rok wcześniej. Natomiast z polskich salonów w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy wyjechało 531 889 aut osobowych, o 9,4% więcej niż w całym 2017. Był to szósty rok z rzędu zamknięty na plusie i najlepszy polski wynik w XXI wieku, ale do rekordu z 1999 r. – 640 tys. sztuk – nadal sporo brakuje. Zdaniem ekspertów Exact Systems, firmy kontrolującej części motoryzacyjne, 2019 rok powinien być jeszcze lepszy, ale może charakteryzować się niższą dynamiką wzrostu sprzedaży.

Jeśli spojrzymy na strukturę kupujących nowe samochody osobowe w naszym kraju to zobaczymy, że aż 72,2% to firmy, a tylko 27,8% nabywców to klienci indywidualni. Ta druga grupa w 2018 r. zarejestrowała 147,4 tys. szt. nowych osobówek, czyli jedynie o 23 sztuki więcej niż w 2017 r. Klienci indywidualni w Polsce nadal chętniej sięgają po samochody używane niż te prosto z salonu.

fot. irissca - Fotolia.com

Salon samochodowy

W 2018 roku Polacy kupili najwięcej nowych aut osobowych


CEE napędza rynek motoryzacyjny w UE


Wzrosty utrzymują się nie tylko w Polsce, ale w prawie wszystkich krajach Europy Centralnej, które napędzają koniunkturę na unijnym rynku motoryzacyjnym. W 2018 roku Europejczycy kupili ponad 15,1% mln nowych osobówek (+0,1% r/r) . Ożywienie w europejskich salonach trwa już piąty rok z rzędu lecz wprowadzenie we wrześniu zaostrzonych norm emisji spalin WLTP spowodowało, że w ostatnim kwartale 2018 r. w Unii Europejskiej spadł popyt na nowe auta. W minionym roku na zielono możemy zaznaczyć tylko 2 spośród 5 najważniejszych rynków europejskich, czyli: Hiszpanię (1,32 mln, +7%) i Francję (2,17 mln, +3%). Spadki sprzedaży odnotowano natomiast w Niemczech (3,43 mln, -0,2%), Włoszech (1,91 mln, -3,2%) i Wielkiej Brytanii (2,37 mln, -6,8%).

W Unii Europejskiej najchętniej kupowanymi autami były marki z Grupy Volkswagen, która zanotowała delikatny wzrost (+0,9%). Za ich plecami uplasowały się samochody produkowane przez PSA Group (+32,8%) oraz Renault Group (+0,8%). W 2018 r. największy wzrost sprzedaży wśród marek popularnych zanotował Opel/Vauxhall aż +157,3%, a największy spadek Lancia/Chrysler – 19,8%.

Zdaniem ekspertów Exact Systems wiele wskazuje na to, że obecny rok dla unijnej motoryzacji będzie porównywalny do poprzedniego, bez znaczących zmian na plus lub na minus.

Optymistyczne prognozy na 2019 r.


- Spadek dynamiki wzrostu sprzedaży z +17% r/r, które odnotowaliśmy w 2016 i 2017 roku, do +9,4% w 2018 r. sprawia, że coraz więcej osób w Polsce zaczyna się zastanawiać czy minęliśmy już szczyt koniunktury na rynku motoryzacyjnym i należy wypatrywać na horyzoncie oznak zbliżającej się recesji. W 2019 r. nie ma powodów do pesymizmu, trend wzrostowy powinien być kontynuowany i chociaż będzie bardziej zrównoważony to nadal pozostanie wyższy niż średnia unijna. Dzięki temu stopniowo spada nam przeciętna wieku aut w Polsce i nadganiamy Zachód – podsumowuje Jacek Opala, członek zarządu Exact Systems.

Z szacunków Exact Systems wynika, że roczna sprzedaż nowych samochodów osobowych w 2019 r. przekroczy 550 tys. sztuk. Dynamika rzędu 5-10% r/r powinna dać wynik na poziomie 560-580 tys. sprzedanych aut.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: