Ceny OC już stabilne - podsumowanie 2018 r.
2019-01-11 13:12
Ceny OC ustabilizowały się © jaaff - Fotolia.com
Przeczytaj także: Jakie ceny OC w Europie? Jak wypadamy na tle innych?
Wprawdzie przeciętne stawki OC zaczęły pikować już u schyłku 2017 roku, ale dopiero kolejne miesiące przyniosły długo wyczekiwaną przez kierowców stabilizację cen. Przeciętne obniżki sięgnęły 5%, ale sprawy miały się różnie w zależności od regionu. Kto mógł liczyć na najniższe ceny obowiązkowej polisy? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie poniżej.Jak zmieniały się ceny OC przez ostatnie dwa lata?
Pierwsze trzy kwartały 2017 roku nie dały kierowcom odetchnąć, chociaż podwyżki cen OC nie były już tak dynamiczne jak w poprzednim roku. Wytchnienie przyniósł dopiero koniec roku, kiedy to spadki cen osiągnęły 5,4%w ujęciu kwartalnym.
- Ceny OC zaczęły spadać w IV kwartale 2017 r. i taki stan rzeczy utrzymał się również na początku roku 2018. Biorąc pod uwagę cały 2018 rok można stwierdzić, że ceny obowiązkowego ubezpieczenia ustabilizowały się - mówi Tomasz Masajło, prezes porównywarki rankomat.pl.
Najtaniej na Podkarpaciu i w woj. opolskim
Najniższe składki w 2018 r. płacili kierowcy z województw: podkarpackiego (608 zł), opolskiego (634 zł) i świętokrzyskiego (646 zł). Najwięcej za obowiązkową polisę musieli zapłacić mieszkańcy Pomorza (843 zł), Dolnego Śląska (823 zł) i Mazowsza (812 zł).
fot. mat. prasowe
Zmiany cen OC
We wszystkich województwach ceny OC były niższe niż w 2017 r. Największe obniżki dotyczyły kierowców z województw: lubuskiego (7,1%) i dolnośląskiego (7%). W pozostałych regionach Polski obniżki wyniosły od 1,9% do 6,5%.
Najdroższe miasto – Wrocław
Kolejny już rok najwięcej za polisę OC musieli zapłacić właściciele aut zarejestrowanych we Wrocławiu (1020 zł). Niewiele mniej płacili mieszkańcy Gdańska (965 zł) i Warszawy (917 zł). Najniższe składki ubezpieczyciele proponowali kierowcom z Rzeszowa (656 zł), Opola (700 zł) i Kielc (712 zł). Na największe obniżki w porównaniu do roku poprzedniego mogli liczyć kierowcy ze Szczecina (-8,8%). W pozostałych miastach obniżki wyniosły od -7,6% (Kraków) do -0,3% (Lublin).
fot. mat. prasowe
Ceny OC w województwach
- Na cenę OC w dużej mierze wpływa miejsce zamieszkania właściciela pojazdu. Składka z reguły jest wyższa dla mieszkańców miast, na terenie których często dochodzi do kolizji i wypadków. Ubezpieczyciele zwracają także uwagę na natężenie ruchu w danym regionie, gęstość zaludnienia, a nawet ukształtowanie terenu - mówi Tomasz Kroplewski, kierownik ds. rozwoju sprzedaży rankomat.pl.
fot. mat. prasowe
Ceny OC w miastach
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)