eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjneKupno używanego samochodu zimą. Dobry czy zły pomysł?

Kupno używanego samochodu zimą. Dobry czy zły pomysł?

2019-01-13 00:20

Kupno używanego samochodu zimą. Dobry czy zły pomysł?

Czy opłaca się kupować używane auto zimą? © Igor Butseroga - Fotolia.com

W powszechnym przekonaniu ugruntował się pogląd, że zima nie jest najlepszym czasem na kupno używanego samochodu. Wydaje się on o tyle zasadny, że mróz, zalegający śnieg i błoto w pewnym stopniu faktycznie mogą utrudniać dokładną ocenę stanu auta. Tymczasem jednak eksperci rynku motoryzacyjnego przekonują, że to właśnie okres zimowy jest najwłaściwszy na zakup auta z drugiej ręki.

Przeczytaj także: Zanim kupisz używany samochód, czyli jak nie dać się ponieść emocjom

- To właśnie dzięki zimowym warunkom pogodowym możemy od razu dowiedzieć się więcej na temat oglądanego auta, np. jak silnik i systemy elektroniczne reagują na ujemne temperatury i czy sprzedający faktycznie dba o auto, tak jak zapewniał w treści ogłoszenia. Poza tym, jeżeli na drodze będzie zalegał śnieg lub błoto pośniegowe to będzie to dobra okazja, aby podczas jazdy próbnej sprawdzić stan niektórych systemów auta wpływających na bezpieczeństwo, jak np. ABS oraz wstępnie zweryfikować układ zawieszenia – radzi Michał Oglęcki, Dyrektor ds. Technicznych Grupy Masterlease.

Zima sprzyja weryfikacji stanu technicznego używanego samochodu


Decydując się na kupno używanego samochodu zimą, kupujący przede wszystkim zyskuje możliwość sprawdzenia, jak w czasie niskich temperatur zachowuje się układ zapłonowy i rozruchowy. Tzw. „zimny start” obnaży ewentualne problemy świec żarowych, akumulatora czy alternatora w przypadku silników wysokoprężnych. W przypadku aut napędzanych silnikami benzynowymi mogą z kolei ujawnić się usterki świec zapłonowych lub przewodów wysokiego napięcia.

fot. Igor Butseroga - Fotolia.com

Czy opłaca się kupować używane auto zimą?

Decydując się na kupno używanego samochodu zimą, kupujący przede wszystkim zyskuje możliwość sprawdzenia, jak w czasie niskich temperatur zachowuje się układ zapłonowy i rozruchowy.


Ujemne temperatury ułatwiają również weryfikację sprawności elementów elektrycznych, w tym np. opuszczania i podnoszenie szyb, ogrzewania szyb/lusterek oraz ogólnego funkcjonowania wszelkich wyświetlaczy.

Jeżeli w ogłoszeniu sprzedający przekonywał, że dba o auto i regularnie je czyści, to również zimą łatwiej będzie te zapewnienia zweryfikować. Jeżeli podczas oględzin auto będzie odśnieżone, czyste, na zimowych oponach i bez błota pośniegowego na dywanikach to można uznać to za czytelny znak, że sprzedający faktycznie o nie dba.

Jazda próbna obowiązkowa


Wbrew pozorom to właśnie ubity zalegający na drodze śnieg oraz temperatura poniżej zera są idealnymi warunkami do sprawdzenia stanu technicznego auta podczas jazdy próbnej. W takim przypadku, w miarę możliwości, najlepiej przeprowadzić ją na różnych nawierzchniach. Będzie to okazja do przetestowania działania m.in. systemu ABS oraz czy auto dobrze trzyma się drogi. A jeśli auto nie będzie „rozgrzane” wcześniejszą jazdą to zmrożone elementy metalowo-gumowe pozwolą usłyszeć wszystkie luzy w układzie jezdnym.

Szukaj ofert, które ułatwią przegląd auta


Warto także pamiętać, aby w trakcie poszukiwania używanego auta nie ograniczać się jedynie do utartych miejsc jak serwisy z ogłoszeniami w Internecie lub komisy samochodowe. Tym bardziej, że są firmy, które umożliwiają zakup auta całkowicie online i pozwalają testować wybrany samochód przez 14 dni.
- Wbrew pozorom nie obserwujemy spadku zainteresowania naszą ofertą w okresie zimowym. Prawdopodobnie wynika to z faktu, że kierowcy nie musza obawiać się, że kupią auto z ewentualnymi „uśpionymi” przez warunki zimowe usterkami. Klienci mogą w Internecie dokładnie obejrzeć każdy zewnętrzny i wewnętrzny element wybranego przez siebie modelu samochodu w widoku 360. A następnie zamówić je z dostawą do domu i testować przez dwa tygodnie. Jeżeli uznają, że z jakiegoś powodu samochód nie spełnia ich oczekiwań, mogą go zwrócić i rozwiązać wcześniej zawartą umowę - opowiada Grzegorz Grodecki, Dyrektor Zarządzający Master1.pl, platformy sprzedaży samochodów pokontraktowych.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • AlicjaK13 / 2019-01-28 23:48:06

    Jak cena dobra to i pomysł dobry. Fiacina nam służy dzielnie już z 5 lat, Na częściach solidnych oe delph jeździ, już nas pytają z sąsiedztwa czy nie chcemy sprzedać takiej zadbanej bryki. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: