eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjneAwaria silnika - jak zapobiegać, aby nie leczyć?

Awaria silnika - jak zapobiegać, aby nie leczyć?

2018-12-28 10:07

Awaria silnika - jak zapobiegać, aby nie leczyć?

Silnik © mko61 - Fotolia.com

Roczny koszt utrzymania samochodu, nie licząc paliwa, może opiewać na nawet 12 tys. złotych. 2 na 3 polskich kierowców wskazuje, że pokaźny udział w tej sumie mają wydatki związane z różnego rodzaju naprawami. Firma Shell przypomina, na co należy zwrócić uwagę, aby zminimalizować ryzyko awarii silnika i ochronić budżet domowy przed kosztami wiążącymi się z usunięciem usterki.

Przeczytaj także: 5 najczęstszych błędów podczas samodzielnej naprawy samochodu

Uszkodzona turbosprężarka


Turbosprężarki pojawiają się w coraz większej liczbie aut. Odpowiadają one za wtłaczanie jak największej, dodatkowej ilości powietrza do komory spalania silnika. Efektem tego jest większa moc jednostki napędowej. Jeśli awarię turbosprężarki uda nam się dostrzec w miarę wcześnie, to przeważnie sprawa zakończy się jej naprawą. Niejednokrotnie jednak turbina może wymagać wymiany. Jak o nią dbać, by jak najdłużej zachowała swoją żywotność? Przede wszystkim należy pamiętać, aby nie gasić silnika tuż po zakończeniu szybkiej jazdy. W przeciwnym razie znajdziemy się na prostej drodze do takich usterek jak luzy na łożyskowaniu wirnika, nieszczelność czy zaolejenie układu ssącego. Podczas jazdy z zimnym silnikiem warto z kolei pamiętać o nieprzekraczaniu obrotów, przy których turbosprężarka osiąga optymalną prędkość pracy. Zanim uzyskamy maksymalne osiągi, zadbajmy o odpowiednie rozgrzanie oleju silnikowego (optymalna temperatura pracy tego środka smarnego to 95-105 ⁰C), ponieważ to właśnie od odpowiada za smarowanie i chłodzenie tego podzespołu. Dlatego warto postawić na olej silnikowy najwyższej jakości – a także regularnie sprawdzać jego poziom i wymieniać go zgodnie z zaleceniami producenta samochodu.

fot. mko61 - Fotolia.com

Silnik

Regularne przeglądy mogą przedłużyć „życie” silnika i jego najważniejszych elementów, zwiększyć jego sprawność, a co najważniejsze pozwolą uniknąć nieprzewidzianych i kosztownych napraw.


Najbezpieczniejszym rozwiązaniem w przypadku silników z turbosprężarką jest używanie olejów syntetycznych najwyższej jakości, na przykład Shell Helix Ultra ECT C2/C3 0W-30. Takie produkty cechuje odporność na utlenianie w wysokich temperaturach pracy i zdolność do przeciwdziałania tworzeniu się osadów na najważniejszych częściach turbosprężarki oraz silniku. Nie dziwi zatem fakt, że coraz większa grupa konsumentów stawia na syntetyki. Na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat ich udział w rynku wzrósł z 5,5% w 2007 do 16,29% w 2017 roku. Trend ten potwierdza badanie „Drogowa Dżungla, czyli Polak za kierownicą” przeprowadzone na zlecenie Shell, które pokazuje, że polscy kierowcy najczęściej wybierają właśnie oleje syntetyczne mówi Robert Gałkowski, ekspert techniczny Shell Polska.

Awaria koła dwumasowego


Przyczyny uszkodzenia tego podzespołu zazwyczaj związane są z niewłaściwą eksploatacją samochodu. Na przyspieszenie zużycia koła dwumasowego może wpływać częsta jazda na zbyt niskich obrotach, wadliwa praca układu zapłonowego i wtryskowego czy pozostawianie samochodu na biegu jałowym np. w celu niewyłączania klimatyzacji. Ruszając z miejsca, warto zwrócić uwagę na płynność jazdy, bez zbędnych przyspieszeń, zrywów i tzw. palenia gumy.

fot. mko61 - Fotolia.com

Silnik

Regularne przeglądy mogą przedłużyć „życie” silnika i jego najważniejszych elementów, zwiększyć jego sprawność, a co najważniejsze pozwolą uniknąć nieprzewidzianych i kosztownych napraw.


Kłopotliwe cewki zapłonowe


Do często spotykanych usterek należą także problemy z układem zapłonowym, a zwłaszcza cewkami. Efektem awarii cewki zapłonowej jest przede wszystkim wypadanie zapłonów lub całkowity brak iskry na którymś z cylindrów. Takie usterki zdarzają się szczególnie często w samochodach z instalacjami LPG. Wynika to z tego, że świece zapłonowe przy zasilaniu gazowym wypalają się szybciej niż podczas jazdy na benzynie czy oleju napędowym. Należy jednak zaznaczyć, że zaniedbanie wymiany świec zapłonowych w samochodach zasilanych benzyną również prowadzi do awarii cewek. Na uszkodzenie cewek zapłonowych mogą wskazywać problemy z uruchomieniem jednostki napędowej, szarpanie silnika, spadek mocy czy wyższe zużycie paliwa.

Niesprawne wtryskiwacze


Awaria tego elementu objawia się przede wszystkim poprzez spadek mocy jednostki napędowej, zwiększenie zużycie paliwa, szarpanie lub specyficzne stukanie silnika. Bywa także tak, że silnik gaśnie po nagrzaniu lub pojawiają się trudności z jego odpaleniem. Najczęstszą przyczyną awarii wtryskiwaczy jest złej jakości paliwo. Dlatego chcąc utrzymać silnik w dobrym stanie, należy tankować na sprawdzonych stacjach, a także regularnie wymieniać filtry i olej silnikowy – zgodnie z zaleceniami producenta danego pojazdu.

Podczas jazdy silnik samochodu poddawany jest ekstremalnym obciążeniom. W ciągu 1 sekundy dochodzi w nim do ponad 30 zapłonów mieszanki paliwowej, a każdy zapłon wytwarza temperaturę przekraczającą nawet 2000 stopni Celsjusza. Przy spokojnej jeździe, tłok w cylindrze porusza się około 100 razy na sekundę, a wał korbowy obraca się z prędkością kilku tysięcy obrotów na minutę. To wszystko sprawia, że jednostka napędowa wymaga szczególnej dbałości. Regularne przeglądy mogą przedłużyć „życie” silnika i jego najważniejszych elementów, zwiększyć jego sprawność, a co najważniejsze pozwolą uniknąć nieprzewidzianych i kosztownych napraw.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • janusz.z / 2019-01-15 19:03:14

    Regularnie wymieniam co trzeba na części oe delfie i nie czekam do ostatniej chwili. Jakość jak na pierwszy montaż więc dłużej wytrzymują, a nie doprowadzam do poważniejszych usterek silnika. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: