Rosną sumy gwarancyjne. Czy to oznacza wzrost ceny OC?
2018-12-12 11:06
Czy wzrosną ceny polis OC? © Sargis - Fotolia.com
Przeczytaj także: Ceny OC w lipcu 2021 mocno w górę
- Bezpośrednio od klientów, ale także z mediów docierają do nas pytania i obawy związane z podniesieniem sum gwarancyjnych, które mogą rozpocząć kolejną falę podwyżek cen OC. Wiele osób odczytuje tę sytuację tak: skoro ubezpieczyciele będą wypłacali wyższe odszkodowania, to może zechcą zrekompensować to sobie wyższymi składkami. Rzeczywistość jest jednak inna. Zmiany są wprowadzane, bo tego wymaga unijna dyrektywa komunikacyjna (2009/103/WE) i dzięki nim poszkodowani w wypadkach mają mieć zagwarantowane wyższe odszkodowania w skrajnych przypadkach, czyli po szkodach o największej wartości. Nie powinno to mieć wpływu na politykę cenową zakładów ubezpieczeń – ocenia Jakub Nowiński, członek zarządu w multiagencji Superpolisa Ubezpieczenia.
fot. Sargis - Fotolia.com
Czy wzrosną ceny polis OC?
Wzrost ceny OC nie należy się obawiać?
Czy wraz z sumami gwarancyjnymi wzrosną również ceny OC? Eksperci uspokajają, że istnieje co najmniej kilka powodów, dla których taki scenariusz nie powinien się doczekać realizacji. Wśród nich wymienić można chociażby osiągniętą w ostatnich miesiącach stabilizację cenową. Skokowe wzrosty stawek, które doskwierały nam na przestrzeni lat 2015-2017, związane były m.in. z kiepskimi wynikami finansowymi osiąganymi z ubezpieczeń komunikacyjnych, rygorystycznymi wymogami odnośnie likwidacji szkód oraz coraz wyższymi odszkodowaniami przy stosunkowo ciągle niskich składkach OC. Dziś jednak kondycja finansowa ubezpieczycieli przedstawia się o wiele lepiej, a okres podwyżek najwyraźniej przeszedł do historii - w niektórych przypadkach widoczne są wręcz obniżki cen.
- Oczywiście temat podwyżek OC jest złożony i nie można ze 100 proc. pewnością powiedzieć, że składki nie zaczną rosnąć. Natomiast mało prawdopodobne jest, że czynnikiem uruchamiającym podwyżki będzie wprowadzana właśnie modyfikacja sum gwarancyjnych. Zwłaszcza że ich wzrost tylko w niewielkim stopniu wpłynie na dodatkowe obciążenie branży wypłatami odszkodowań – dodaje Jakub Nowiński z Superpolisy Ubezpieczenia.
Ubezpieczeniowa praktyka pokazuje, że wysokość odszkodowań w zdecydowanej większości szkód likwidowanych przez ubezpieczycieli nawet nie zbliża się do maksymalnych wartości wskazanych w ustawie. Zdaniem Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU) średnią wartość wypłacanego polskim kierowcom odszkodowania to w przypadku szkód bez ofiar ok. 6,8 tys. zł. Wysokość wypłat może mieć wpływ na to, że ubezpieczyciele podejmą decyzję o podniesieniu cen – to jednak nie jest związane z wysokością sum gwarancyjnych, które stanowią zabezpieczenie dla klientów, ale bardzo rzadko stanowią faktycznie przekazywaną poszkodowanym kwotę.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)