eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne5 kroków, które przygotowują samochód do zimy

5 kroków, które przygotowują samochód do zimy

2018-10-22 12:26

5 kroków, które przygotowują samochód do zimy

Problemy z odpaleniem silnika © Kadmy - Fotolia.com

Rozładowany akumulator, zamarznięte płyny i zamki oraz kolizje to najczęstsze z problemów, z którymi polscy kierowcy muszą borykać się wraz z nadejściem chłodów. Sposób na ich uniknięcie jest właściwie tylko jeden - właściwe przygotowanie samochodu do zimy. Szczególnej uwagi wymagają opony, stan płynów eksploatacyjnych, wycieraczek oraz instalacji elektrycznej i oświetlenia.

Przeczytaj także: 6 kroków do przygotowania auta do zimy

- Gdy spadnie pierwszy śnieg lub zaczną się poranne przymrozki, to kierowcy ruszają do serwisów, aby wymieniać opony na zimowe. I na tym kończy się przygotowanie samochodu do mogących występować trudnych, zimowych warunków pogodowych. Tymczasem podczas tej pory roku różnice temperatur mogą sięgać nawet dwudziestu stopni Celsjusza, co razem ze śniegiem lub błotem pośniegowym może negatywnie wpływać nie tylko na bezpieczeństwo podczas jazdy, ale i na stan techniczny pojazdu - zauważa Michał Oglęcki, Dyrektor ds. Technicznych Grupy Masterlease zarządzającej flotą ponad 35 tys. pojazdów.

Z tych też względów eksperci wyraźnie zalecają, aby przygotowanie auta do zimy rozpocząć już pod koniec października, a więc wówczas, gdy mróz i śnieg pojawiają się głównie w prognozach. Zasadniczą sprawą jest oczywiście wymiana opon na zimowe, ale na tym zdecydowanie nie można poprzestać.

Problemy z odpaleniem w mroźny poranek? Prawdopodobnie winny akumulator


O tym, że kontrolki zapalające się na desce rozdzielczej są ważne, nie trzeba przypominać już chyba nikomu. Uwagi wymagają zwłaszcza te, które świecą na pomarańczowo lub czerwono. Doświadczenie pokazuje jednak, że o istnieniu akumulatora oraz instalacji elektrycznej kierowcy przypominają sobie dopiero wówczas, gdy w mroźny poranek nie mogą odpalić silnika. Dlatego lepiej wcześniej zbadać o kondycję akumulatora oraz o stan instalacji elektrycznej. W trakcie zimy elementy te mogą mieć kluczowe znaczenie dla sprawności naszego pojazdu. Wystarczy sprawdzić efektywność ładowania akumulatora oraz zwrócić uwagę, czy styki akumulatora są poprawnie zamocowane oraz czy nie zaśniedziały. Istotny może okazać się również stan przewodów wysokiego napięcia dostarczających prąd do alternatora i rozrusznika oraz układu zasilania. Wszystkie te czynności możemy wykonać w niemal każdym większym serwisie motoryzacyjnym.

fot. Kadmy - Fotolia.com

Problemy z odpaleniem silnika

Lepiej wcześniej zbadać o kondycję akumulatora oraz o stan instalacji elektrycznej.


Płyn chłodzenia, hamulcowy i do… spryskiwaczy


Przygotowanie auta do zimy to również sprawdzenie temperatury krzepnięcia płynu w układzie chłodzenia. Jest to ważne szczególnie w przypadku samochodu kupionego z rynku wtórnego, którego kierowca jest w posiadaniu dopiero od kilku miesięcy i nie wie jak będzie reagował na niższe temperatury. Jeśli nie zostanie to dopilnowane, to chłodnica albo nawet blok silnika mogą pęknąć w trakcie mroźnej zimy. Warto mieć na uwadze, że jeśli układ chłodzenia jest szczelny i nikt nigdy niczego do niego nie dolewał, to temperatura zamarzania płynu powinna być właściwa i wynosić około -37°C. Sprawdzenie temperatury krzepnięcia płynu chłodzenia trwa krótką chwilę i niewiele kosztuje. Przy okazji wizyty w warsztacie warto też sprawdzić poziom płynu hamulcowego, gdyż chłonie wilgoć i trzeba go okresowo wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta samochodu.

Kierowcy, którzy na co dzień poruszają się samochodem jedynie do pracy, nie zużywają za dużej ilości płynu do spryskiwaczy. Zdarza się nawet, że jeżdżą całe lato na pełnym zbiorniku. Powinni oni pamiętać, żeby zużyć go zanim zaczną się pierwsze mrozy. Jeżeli płyn do spryskiwaczy zamarznie, to może okazać się, że nie tylko nie uda się za jego pomocą wyczyścić brudnych szyb lub reflektorów, ale może dojść do uszkodzenia elektrycznej pompki lub pęknięcia zbiorniczka płynu.
- Niemal każdy z nas jest na co dzień zabiegany i raczej nie pamięta o tym, jak ważne jest przygotowanie auta do zimy. Zazwyczaj robimy to dopiero kiedy uznamy, że coś w używanym przez nas samochodzie nie działa prawidłowo. Dlatego warto już w październiku zapisać sobie w kalendarzu lub telefonie przypomnienie, aby umówić się na sezonową zmianę opon na zimowe oraz sprawdzić dla własnego komfortu i bezpieczeństwa omawiane podstawowe elementy eksploatacyjne – mówi Michał Oglęcki z Grupy Masterlease.

Wycieraczki, oświetlenie i uszczelki


O tym jak ważna jest dobra widoczność po szybko zapadającym zmroku i przy zmiennych, zimowych warunkach atmosferycznych, nie trzeba przekonywać żadnego kierowcy. Dlatego sprawdzenie i wymiana niedziałających żarówek to podstawa. Oprócz tego o dobrej widoczności tego, co dzieje się na drodze, będą decydować wycieraczki a także dobrze wyczyszczona, a konkretniej odtłuszczona, szyba czołowa. Dlatego dobrze jest sprawdzić m.in. stan piór wycieraczek. Być może będą wymagały również wyczyszczenia, a jeśli widoczne będą pęknięcia lub ubytki w gumie piór, to należy je wymienić.

Dodatkowo, dobrze jest również zabezpieczyć uszczelki drzwiowe specjalnymi silikonami. Dzięki temu guma od nadmiaru wody będzie się wolniej starzeć, a drzwi nie będą przymarzać do uszczelki. Kierowcy, którzy dodatkowo chcą zadbać o karoserię przed np. negatywnym działaniem soli, którą są posypywane zimą drogi, powinni pamiętać o nawoskowaniu wyczyszczonego wcześniej lakieru. Pozwoli to łatwiej utrzymać samochód w czystości i dobrej kondycji blacharskiej.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Cyriak161 / 2018-10-31 08:48:52

    A co ma piernik do wiatraka? Czy zima czy lato, samochód musi być sprawny i tyle. Ja w weekend klocki i tarcze wymieniałem na delphi, opony to pewnie bardziej w połowie listopada i ja na zimę jestem gotowy. Samochód na bierżąco eksploatowany. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: