eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjneNajtańsze OC ma Rzeszów i Opole

Najtańsze OC ma Rzeszów i Opole

2018-07-17 10:46

Najtańsze OC ma Rzeszów i Opole

Najtańsze OC ma Rzeszów i Opole © ngad - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Po zakończeniu wojny cenowej pomiędzy ubezpieczycielami składki OC drastycznie poszybowały w górę. Sytuacja powoli się jednak stabilizuje. Dziś za OC płacimy przeciętnie o 5% mniej aniżeli rok temu. Dysproporcje pomiędzy poszczególnymi miastami są jednak spore. Najdroższy pozostaje Wrocław, a najbardziej przyjazny da portfela okazuje się Rzeszów. Tradycyjnie już na najwyższe ceny muszą być przygotowani najmłodsi kierowcy.

Przeczytaj także: Jakie ceny OC w Europie? Jak wypadamy na tle innych?

W I połowie br. ubezpieczyciele dali nam wreszcie nieco odetchnąć - w całym kraju średnie stawki OC były niższe niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Najniższe ceny nie są jednak równoznaczne z największymi obniżkami. I tak np. najtańszym OC mógł pochwalić się Rzeszów, ale to wcale nie na jego terenie padł rekord w zakresie najwyższego spadku cen. Gdzie było najtaniej, a gdzie najdrożej? Kto cieszył się z największych obniżek? Odpowiedzi na te pytania przynosi najnowsza analiza porównywarki ubezpieczeń rankomat.pl.

Od pierwszego półrocza 2015 r. do pierwszej połowy 2016 r. ceny OC dawały się kierowcom mocno we znaki - podwyżki w tym okresie sięgnęły bowiem 27,4%. W kolejnych latach (I półrocze 2016 r. i I półrocze 2017 r.) wzrost cen był jeszcze większy - aż 44,3%. Dopiero pierwsze półrocze 2018 r. przyniosło realną obniżkę. Kierowcy płacili w tym okresie o 4,9% mniej niż w tym samym okresie poprzedniego roku – wynika z danych rankomat.pl.

fot. mat. prasowe

Cena OC a wiek

Średnia cena OC młodego kierowcy sięgnęła 1890 zł.


Najtańszy Rzeszów, najdroższy Wrocław


Najmniej za OC płacili w pierwszym półroczu 2018 r. mieszkańcy Rzeszowa. Najdroższe polisy ubezpieczyciele proponowali kierowcom z Wrocławia. Różnica w cenie OC między najdroższym i najtańszym miastem wyniosła aż 55,5%.
- OC z reguły jest droższe w miastach będących ważnymi węzłami komunikacyjnymi. Towarzystwa kalkulując składkę ubezpieczenia, biorąc pod uwagę ryzyko powstania szkody. A na to wpływ mają m.in. statystyki wypadków, gęstość zaludnienia, natężenie ruchu, a nawet jakość dróg w danym regionie - mówi Urszula Pazio-Hrapkowicz, Dyrektor operacyjny rankomat.pl.

Największe obniżki cen dotyczyły Poznania i Szczecina (odpowiednio -8,4% i -8,2%). W najmniejszym stopniu ceny OC spadły w Lublinie (-1,0%) i w Kielcach (-1,7%).

fot. mat. prasowe

Ceny OC w miastach

OC okazało się najtańsze w Rzeszowie i Opolu.


Największe obniżki dla młodych kierowców


Młodzi kierowcy (18-25 lat) wciąż płaca najwięcej za OC. Jednocześnie, to właśnie tej grupy wiekowej dotyczy największy spadek cen. Średnia cen obowiązkowej polisy w I półroczu 2018 r. była dla nich aż 10,3% niższa w tym samym czasie ubiegłego roku.

fot. mat. prasowe

Zmiany cen OC 2015-2018

W ciągu ostatniego roku ceny OC spadły.


Kierowcy z największym doświadczeniem (w rupie wiekowej 55+) otrzymują najtańsze oferty OC. Obniżka w ich przypadku jest jednak jedną z najniższych i wynosi -6,2%.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: ceny OC, OC, ubezpieczenie samochodu, najtańsze OC

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: