Wakacje samochodem: na Bałkanach uważaj na promile
2018-07-05 12:36
Na Bałkanach uważaj na promile © fotofabrika - Fotolia.com
Planujesz wakacyjną podróż samochodem? Wybierasz się poza granice naszego kraju? Jeśli tak, jeszcze przed wyjazdem zapoznaj się z obowiązującymi w danym kraju przepisami ruchu drogowego. Często znacznie różnią się od tego, do czego przyzwyczaił nas rodzimy ustawodawca. Tak jest np w przypadku regulacji dotyczących dopuszczalnej zawartości alkoholu we krwi kierującego.
Przeczytaj także: Kontrola trzeźwości za granicą może cię zaskoczyć
O obowiązujących w danym kraju przepisach ruchu drogowego wiele dowiemy się ze stojących przy granicy tablic informacyjnych. Nie znajdziemy tam jednak wszystkich potrzebnych informacji, w tym tych, które dotyczą obowiązujących kierowców limitów zawartości alkoholu we krwi.W ostatnich latach szczególną popularnością wśród tych, którzy udają się na wakacje samochodem, cieszą się kraje leżące na południe od Polski. Częstym kierunkiem naszych podróży jest m.in. Chorwacja, gdzie docieramy przez Czechy i/lub Słowację. Warto wiedzieć, że w tych dwóch krajach przepisy nie dopuszczają żadnej tolerancji dla kierowcy, który spożywa alkohol. Każde wskazanie powyżej zera oznacza tam przykre konsekwencje. Podobna sytuacja ma miejsce na Węgrzech.
Natomiast w Austrii przepisy są dużo bardziej liberalne i karalne jest prowadzenie z powyżej 0,5 promila, chyba że posiadamy prawo jazdy krócej niż 2 lata – wówczas przepisy są mniej łaskawe i maksimum to 0,1 promila.
W Słowenii obowiązują zbliżone regulacje. Maksimum to 0,5 promila, ale osoby posiadające prawo jazdy krócej niż 3 lata, nie mogą mieć nawet najmniejszej zawartości alkoholu we krwi.
Z kolei w samej Chorwacji limit jest zależny od wieku kierującego. Do 24. roku życia wynik badania musi wynosić zero, ale starsi kierowcy mogą prowadzić jeśli mają mniej niż 0,5 promila.
fot. mat. prasowe
Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi
Możemy też postanowić kontynuować naszą wyprawę dalej na południe. Limit 0,3 promila obowiązuje w Bośni i Hercegowinie oraz w Czarnogórze (0,1 promila dla kierowców poniżej 24. roku życia bądź posiadających prawo jazdy krócej niż rok). Zajeżdżając do Albanii nie możemy przekroczyć 0,1 promila. W Macedonii, Serbii, Bułgarii i Rumunii limity wynoszą kolejno 0,5; 0,3; 0,5 oraz 0,0 promila. W pierwszych dwóch krajach dla nowicjuszy za kółkiem nie przewiduje się żadnej tolerancji jeżeli chodzi o stężenie alkoholu we krwi.
Kary za jazdę pod wpływem alkoholu są różne w zależności od kraju. Zaczynają się od mandatów przez areszt po konfiskatę prawa jazdy czy nawet pojazdu (np. w Chorwacji). Wsiadając za kierownicę powinniśmy zawsze być w pełni trzeźwi. Jednak trzeba pamiętać, by dodatkowo mieć się na baczności, przejeżdżając przez kraje, w których obowiązuje zerowy limit dla zawartości alkoholu we krwi. Tam nawet najmniejsza obecność alkoholu w organizmie może sprowadzić na nas kłopoty. Czasami też inne przepisy dotyczą motocyklistów, więc jeżeli podróżujemy jednośladem, warto się dodatkowo upewnić co do regulacji w różnych krajach – komentuje Hunter Abbott, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego z firmy AlcoSense Laboratories.
Przydatnym kompanem na zagranicznym wyjeździe może okazać się alkomat z bazą limitów z różnych krajów z opcją jej aktualizacji. Wprawdzie przepisy nie zmieniają się często, ale lepiej być na bieżąco i pamiętać, by ewentualną aktualizację przeprowadzić przed wyjazdem.
Przeczytaj także:
Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi. UE powinna ujednolić przepisy
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
kierowcy, prowadzenie pojazdu, prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu, pijany kierowca
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)