Więcej aut w garażach i etatów w automotive
2018-06-20 10:01
Chętnie kupujemy auta © DragonImages - Fotolia.com
Przeczytaj także: 10 największych firm motoryzacyjnych w Europie Wschodniej
Widoczne przyrosty
Względem poprzedniej edycji badania liczba aut przypadających na 1000 mieszkańców naszego kraju wzrosła o 44 sztuki. Na szczególne wyróżnienie zasługuje jednak spory przyrost pracowników zatrudnionych w przemyśle motoryzacyjnym - ubiegłoroczna analiza mówiła o 178 274 osobach pracujących w tej gałęzi gospodarki, bieżąca wskazuje na 187 334 pracowników.
– Już pierwszy rzut oka na obydwa dokumenty pozwala stwierdzić, że Polska należy do europejskiej czołówki pod względem ilości pojazdów w posiadaniu mieszkańców oraz silnej reprezentacji pracowników sektora automotive. Wciąż jest jednak wiele do nadrobienia – zwłaszcza w kwestii „odmłodzenia” parków maszynowych. Dość wspomnieć, iż w Polsce na 1000 mieszkańców przypada jedynie 13 nowych aut. Dla porównania, w Luksemburgu liczba ta jest równa 89, w Belgii 48 zaś w Niemczech 42. Zdecydowana większość rejestrowanych w kraju pojazdów to więc auta z co najmniej kilkuletnim drogowym stażem, co stanowi warty zainteresowania sygnał dla branży warsztatowej, a szczególnie niezależnych stacji naprawczych, które Polacy wybierają najczęściej, gdy nie są już zobowiązani do serwisowania swoich aut w autoryzowanych stacjach obsługi – tłumaczy Karol Prozner, twórca i prezes platformy Woop Automotive.
fot. DragonImages - Fotolia.com
Chętnie kupujemy auta
Na uwagę zasługuje również pozycja, którą dają nam rejestracje nowych samochodów użytkowych - i pod tym względem plasujemy się w europejskiej czołówce. Potwierdzeniem tego są korespondujące z danymi ACEA informacje Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego. Wynika z nich, że liczba zarejestrowanych na przestrzeni minionego roku samochodów dostawczych wzrosła w naszym kraju z 59 812 do blisko 61 tys., aut ciężarowych i specjalnych zaś z 26 628 do 27 658. Nie sposób pominąć także sektora autobusów – tych w 2017 r. wyjechało na krajowe drogi prawie 2,3 tysiąca w porównaniu do 1987 w roku poprzednim.
Automotive najmocniejszy w R&D
Jednym z najbardziej interesujących wniosków zawartych w opracowaniu jest również fakt, że zdaniem jego autorów to właśnie sektor motoryzacja i części zamienne (Automobiles & Part) inwestuje w Europie najwięcej w badania i rozwój pośród wszystkich 10 sektorów gospodarki, które wyróżniła ACEA. Branża automotive z nakładami na ten cel w wysokości 53,8 miliarda dolarów wyprzedza m.in. farmaceutykę i biotechnologię, inżynierię przemysłową, oprogramowanie i usługi IT czy branżę medyczną.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)