eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjneW czym pomaga BLS?

W czym pomaga BLS?

2018-04-23 10:34

W czym pomaga BLS?

W czym pomaga BLS? © Andrey Popov - Fotolia.com

Możliwość bezpośredniej likwidacji szkód funkcjonuje w naszym kraju już od trzech lat. Wielu kierowców zdążyło się już przyzwyczaić do jej istnienia, ale rzesza osób, które nie wiedzą o co chodzi w BLS, jest również całkiem spora. Co warto wiedzieć?

Przeczytaj także: 4 prawdy na temat BLS

Pełna nazwa znanego każdemu kierowcy OC to "ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych". Jest to polisa obowiązkowa, co oznacza, że musi posiadać ją każdy właściciel pojazdu zarejestrowanego w naszym kraju. OC jest gwarancją, że poszkodowany otrzyma rekompensatę strat finansowych będących następstwem wypadku albo kolizji.
– Ścieżka działania w takiej sytuacji jeszcze do niedawna na całym rynku wyglądała identycznie. Kierowca, który ucierpiał z winy innego kierowcy, dokumentował powstałą szkodę i z numerem polisy OC sprawcy zgłaszał się do jego ubezpieczyciela. Obecnie niektóre towarzystwa w ramach dodatkowej usługi dodawanej do ubezpieczenia OC pozwalają klientom korzystać z tzw. bezpośredniej likwidacji szkód (BLS). To rozwiązanie pozwala poszkodowanym zgłosić się po odszkodowanie bezpośrednio do swojego zakładu ubezpieczeń (czyli tam, gdzie kupili polisę OC), który przejmie na siebie ocenę i obsługę szkody oraz wypłatę pieniędzy – mówi Damian Andruszkiewicz, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Komunikacyjnych Klienta Indywidualnego w Compensa TU SA Vienna Insurance Group.

BLS: zasady działania


BLS znacznie ułatwia nam życie. Poszkodowany nie musi bowiem kontaktować się z ubezpieczycielem sprawcy zdarzenia drogowego - wystarczy, że przekaże sprawę firmie, w której sam jest ubezpieczony, a ta wypłaci mu odszkodowanie, a następnie wystąpi do ubezpieczyciela sprawcy o zwrot wypłaconej sumy. Ta część likwidacji szkody odbywa się już zupełnie bez udziału poszkodowanego kierowcy. Należy jednak podkreślić, że nie każde zdarzenie drogowe umożliwia skorzystanie z BLS-u.

fot. Andrey Popov - Fotolia.com

W czym pomaga BLS?

W ramach BLS-u można otrzymać pieniądze za całkowicie zniszczony pojazd lub na naprawę powstałych w wyniku kolizji uszkodzeń.


Aby tak się stało, musi zostać spełnionych kilka warunków. Na przykład w Compensie są to następujące czynniki:
  • do kolizji lub wypadku doszło z udziałem dwóch pojazdów,
  • sprawca szkody został zidentyfikowany,
  • pojazd sprawcy jest zarejestrowany w Polsce,
  • polisa OC sprawcy została wydana przez działający w Polsce zakład ubezpieczeń,
  • wartość szkody nie przekracza 25 tys. zł,
  • zgłoszenie dotyczy wyłącznie uszkodzenia lub zniszczenia pojazdu oraz jego elementów, a nie np. zdrowia uczestników zdarzenia, bagażu czy przewożonego ładunku.

Praktyka pokazuje, że większość szkód spełnia w/w warunki i może zostać zgłoszona w towarzystwie poszkodowanego.

W ramach BLS-u można przede wszystkim otrzymać pieniądze za całkowicie zniszczony pojazd lub na naprawę powstałych w wyniku kolizji uszkodzeń. Oprócz tego właściciel będzie mógł liczyć na pokrycie kosztów holowania, parkowania oraz samochodu zastępczego.
– To przydatne, że kierowca może korzystać po szkodzie z obsługi ubezpieczyciela, którego sam wybrał i wie, czego może się po nim spodziewać – np. z jakimi serwisami współpracuje. Dzięki BLS eliminowany jest element loterii, który zawsze się pojawia, gdy dopiero po wypadku poszkodowany dowiaduje się od sprawcy, do jakiej firmy musi zgłosić się po odszkodowanie – dodaje Damian Andruszkiewicz z Compensy.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: