eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjneWymiana opon: czy to już czas na nowe ogumienie?

Wymiana opon: czy to już czas na nowe ogumienie?

2017-09-29 11:04

Wymiana opon: czy to już czas na nowe ogumienie?

Wymiana opon © fot. mat. prasowe

Sezon zimowy zbliża się nieubłaganie. Dla kierowców oznacza to konieczność przygotowania auta do trudniejszych warunków drogowych, a więc m.in. wymiana opon na zimowe. Należy o nie zadbać, gdy średnia dobowa temperatura powietrza spadnie do 7 °C. Warto jednak pamiętać, że zmiana ogumienia niekoniecznie musi mieć charakter sezonowy - ten element auta ulega bowiem zużyciu w trakcie eksploatacji. Sprawdź, kiedy nowe opony są koniecznością.

Przeczytaj także: Jakie są najczęstsze uszkodzenia opon?

Dobrej jakości opony, o prawidłowych parametrach, mają kluczowe znaczenie dla naszego bezpieczeństwa na drodze. To one bowiem odpowiadają za przyczepność auta do nawierzchni, sterowność i długość drogi hamowania. Dlatego też tak ważna jest kontrola ich stanu oraz wymiana w razie, gdy ich stan wskazuje na zużycie. Kiedy wymiana opon na nowe jest koniecznością? Oto wskazówki specjalistów Norauto.

Zużycie bieżnika – uważaj na łyse opony


Nowe opony mają bieżnik o głębokości 8-9 mm. Oczywiste jest jednak, że w następstwie tarcia o nawierzchnię ulega on ścieraniu, a łyse opony tracą przyczepność. Niebezpieczeństwo pojawia się zwłaszcza na mokrej powierzchni, kiedy to płytki bieżnik nie jest w stanie odprowadzić wody gromadzącej się pod kołami.

Ważne! Ustawodawca określa przepisami minimalną głębokość bieżnika, która wynosi 1,6 mm. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że poziom bezpieczeństwa pikuje już przy 4 mm. Wymiana opon nie powinna być zatem odkładana na ostatnią chwilę.

Starzenie się gumy – wiek ma znaczenie


Odpowiednio przechowywana i konserwowana opona powinna posłużyć przez maksymalnie 10 lat. Dłuższe jej użytkowanie może być niebezpieczne – z wiekiem guma staje się coraz twardsza, przez co zmniejsza się jej przyczepność do nawierzchni.

Zdarza się jednak, że również młodsze opony zaczynają wykazywać oznaki starzenia się – pojawiają się na nich pęknięcia, deformacje itp. Jest to najczęściej wynikiem bardzo intensywnej eksploatacji lub niewłaściwego sezonowania (w zbyt wysokiej temperaturze, w pobliżu środków chemicznych itd.).

Nie wiesz, ile lat mają opony w Twoim samochodzie? Możesz sprawdzić to dzięki numerowi DOT, znajdującemu się na boku opony. Termin produkcji jest oznaczony za pomocą 3 lub 4 ostatnich cyfr – informują o numerze tygodnia w danym roku (3-cyfrowy numer DOT sygnalizuje, że opony zostały wyprodukowane przed 2000 rokiem).

fot. mat. prasowe

Wymiana opon

Odpowiednio przechowywana i konserwowana opona powinna posłużyć maksymalnie 10 lat


Uszkodzenia mechaniczne – pęknięcia, przebicia, rozcięcia


W czasie eksploatacji samochodu może dojść do uszkodzenia opony – np. w wyniku najechania na ciało obce (odłamki szkła, gwóźdź) lub na dziurę w nawierzchni czy też z powodu uderzenia w przeszkodę (krawężnik itp.). To, czy konieczna będzie wymiana opony, zależy przede wszystkim od rodzaju usterki. W niektórych przypadkach możliwe jest naprawienie opony – pod warunkiem, że nie doszło do uszkodzenia opasania czy rantu oraz jeśli uszkodzenie bieżnika nie jest zbyt rozległe. Zawsze jednak należy skonsultować to z profesjonalnym mechanikiem.

Pamiętaj! Bezpieczeństwo podróży jest bezcenne, dlatego nie odkładaj wymiany opon, gdy zauważysz choć jeden z powyższych sygnałów. Jazda na starych, zużytych lub uszkodzonych oponach znacznie zwiększa bowiem ryzyko wypadku.

Przeczytaj także: Dobre opony, czyli jakie? Dobre opony, czyli jakie?

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • janusz.z / 2017-10-20 12:49:45

    Bałbym sie na łysych oponach jeździć zwłaszcza jak będzie ślisko więc na ten sezon musze pomyśleć o nówkach. Na aaaopony.pl znalazłem komplet w dobrej cenie więc będą czekały w gotowości aż przyjdą pierwsze przymrozki odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: