Wakacje poza sezonem? Zadbaj o ubezpieczenie samochodu
2017-09-08 09:55
Samochód na wakacjach © Denis Rozhnovsky - Fotolia.com
Przeczytaj także: Jakie ubezpieczenie na wakacje samochodem?
Podróż własnym autem
Decydując się na wakacje samochodem, szczególnie jeśli w perspektywie mamy podróż poza granice naszego kraju, nie możemy zapominać o co najmniej dwóch istotnych kwestiach. Pierwsza z nich to zadbanie o należyte wyposażenie auta, druga - o odpowiednie ubezpieczenie.
– Jeżeli udajemy się do krajów należących do Unii Europejskiej oraz kilku innych państw (np. w Szwajcarii, Norwegii), to kwestie związane z ubezpieczeniem samochodu nie należą do skomplikowanych. Na terenie tych państw bez problemu możemy poruszać się z polisą wykupioną w Polsce lub innym kraju UE. Żadne dodatkowe dokumenty nie są nam potrzebne. Inaczej jest np. w przypadku Ukrainy, gdzie polski kierowca musi posiadać tzw. Zieloną Kartę, o której wydanie może poprosić swojego ubezpieczyciela. Wyjeżdżając w podróż warto także wykupić odpowiedni pakiet assistance, który zapewni nam pomoc w razie kłopotów technicznych lub wypadku za granicą. Nie zaszkodzi zapisać sobie w telefonie lub notesie numer alarmowy do naszego ubezpieczyciela – radzi Łukasz Błaszczak, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych, Aviva.
fot. Denis Rozhnovsky - Fotolia.com
Samochód na wakacjach
Wypożyczamy samochód za granicą – to warto wiedzieć:
Podróżując samolotem możemy zdecydować się na wypożyczenie samochodu na miejscu docelowym. W ten sposób mamy możliwość np. zobaczyć te wszystkie zabytki i lokalizacje, które znajdują się poza głównym szlakiem turystycznym. Samochód można zamówić on-line jeszcze przed wyjazdem i odebrać już za granicą, na lotnisku lub w innym wybranym przez nas miejscu. Przed podpisaniem umowy upewnijmy się jednak, czy polskie prawo jazdy będzie honorowane w kraju, do którego się udajemy. Na terenie UE nasz dokument zachowuje ważność, jednak aby wypożyczyć samochód, niektóre firmy mogą wymagać dowodu osobistego lub paszportu .
– Wynajmując auto, możemy się spodziewać, że dostaniemy do podpisu umowę w języku obcym, najczęściej angielskim. Upewnijmy się, że rozumiemy jej treść, i że wszystkie warunki usługi są dla nas jasne. Zwróćmy szczególną uwagę na wysokość kaucji za wynajem pojazdu (często w formie zablokowanych na karcie środków) oraz wysokość udziału własnego w szkodzie, jeśli by do takiej doszło. Dowiedzmy się, jaka odpowiedzialność leży po stronie najmującego w razie wypadku, a co w takich okolicznościach należy do obowiązków firmy wypożyczającej auta. Taka wiedza może okazać się bardzo przydatna, nie tylko ze względu na nasze bezpieczeństwo, ale także ze względów finansowych. Za brak znajomości zasad panujących w danej wypożyczalni, możemy bowiem słono zapłacić – komentuje Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors.
Uwaga na dodatkowe ubezpieczenia
Przed podpisaniem umowy z wypożyczalnią, warto dokładnie zapoznać się warunkami oferty i regulaminem firmy wynajmującej pojazdy. Zwróćmy uwagę na całkowitą cenę usługi . W przeciwnym wypadku niemiłą niespodzianką może okazać się np. wysokość kwoty, tzw. udziału własnego, czyli części wartości szkody, jaką klient zobowiązuje się pokryć, gdy dojdzie do uszkodzenia lub kradzieży pojazdu. Przykładowo, udział własny wynosi 300 euro. Jeżeli wynajmowany przez nas samochód będzie brał udział w wypadku albo zostanie skradziony, ponosimy odpowiedzialność za powstałe szkody do wysokości udziału własnego. Resztę zobowiązania pokrywa ubezpieczenie samochodu zawarte w danej ofercie najmu. Zanim wypożyczymy auto sprawdźmy więc, jaki zakres ochrony wchodzi w cenę usługi. Standardowe pakiety, odpowiadające polskiemu OC i AC, zawierają najczęściej ubezpieczenie samochodu od uszkodzeń powstałych w wyniku wypadku i ochronę pojazdu od kradzieży. Te polisy zwykle pokrywają odpowiedzialność najmującego do wysokości kwoty udziału własnego. Ta może wynosić nawet 2000 euro .
– By uniknąć takiej opłaty, w chwili rezerwacji można wykupić dodatkowe ubezpieczenie samochodu, które częściowo lub całkowicie znosi koszt udziału własnego. Mamy też możliwość wyboru pakietu, dzięki któremu otrzymamy zwrot tych kosztów nawet w razie wypadku lub kradzieży samochodu, jeżeli tylko po zdarzeniu dostarczymy dokumenty wymagane przez wypożyczalnię – tłumaczy Jarosław Sadowski, Expander.
W zależności od oferty, wynajmowane samochody mogą także mieć ochronę assistance na wypadek awarii. Dobrze, gdy wypożyczalnia zapewnia taką polisę i w razie potrzeby udostępnia samochód zastępczy, co umożliwia kontynuowanie wakacyjnej podróży. Pamiętajmy także, że jeśli do stłuczki dojdzie z winy innego kierowcy, warto wezwać lokalną policję i dopilnować wszystkich formalności na miejscu zdarzenia. W przeciwnym razie firma może zażądać od nas pokrycia całkowitych kosztów naprawy.
O czym należy pamiętać przed zwróceniem auta do wypożyczalni?
Wypożyczając auto, nie omijajmy żadnego z elementów „procedury” odbierania i zwracania pojazdu do wypożyczalni.
– Zanim odjedziemy wypożyczonym samochodem, należy dokładnie sprawdzić stan opon oraz tego, czy na karoserii nie są widoczne uszkodzenia, wgniecenia oraz zarysowania. Stan odbieranego przez nas pojazdu powinien być odnotowany w stosownym protokole, którego dostaniemy kopię. Przed oddaniem samochodu warto powtórzyć te czynności i także zabezpieczyć się zdjęciami, co powinno uchronić przed naliczeniem opłat za uszkodzenia, których nie spowodowaliśmy – radzi Sadowski, Expander.Aby mieć pewność, że nie będziemy zmuszeni ponosić dodatkowych kosztów, odstawmy pojazd z taką samą ilością paliwa, z jaką go odbieraliśmy.
oprac. : expander
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)