Po opony samochodowe na szrot?
2017-08-29 09:56
Opony © pitb_1 - Fotolia.com
Przeczytaj także: Nowe opony samochodowe. 5 najważniejszych kwestii
Kierowcy, którzy decydują się na taki krok, wiele ryzykują. Opony samochodowe oferowane na szrocie i giełdzie często są niskiej jakości, a w przypadku, gdy są używane - wręcz nie nadają się do jazdy. Nie można zapominać, że dobre dobranie ogumienia to jeden z kluczowych czynników dla bezpieczeństwa jazdy. Zakup opon samochodowych od niesprawdzonego sprzedawcy naraża na niebezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.„Kupno opon nie jest niczym nader skomplikowanym, ale warto pamiętać, że pełne bezpieczeństwo gwarantują jedynie takie, które są dobrze dopasowane i pochodzą z legalnego źródła. Pewnym niepokojem może napawać fakt, że aż 16% kierowców opony samochodowe nabywa na giełdzie lub szrocie, czyli w miejscach, w których o historii opony raczej nie dowiemy się zbyt wiele. Kupno takiego ogumienia to drogowa ruletka” – mówi Tadeusz Kuncy z Moto Data.
25% badanych kupuje opony przez internet, gdzie w ostatnich latach powstały nowoczesne serwisy poświęcone tematyce oponiarskiej. Można tam znaleźć także informacje technicznie na temat opony – jest to jeden z warunków bezpiecznych zakupów w internecie.
Podczas decyzji o kupnie pamiętajmy, że opony to nie chleb i nie starzeją się szybko. Zakupione, nieużywane opony mogą być wyprodukowane nawet kilka lat temu. Taka opona, przechowywana w magazynie fabrycznym czy hurtowni, posiada identyczne parametry jak ta, która wyjechała z fabryki przed paroma dniami. Głównym czynnikiem wpływającym na stan ogumienia jest jego eksploatacja, a nie czas przechowywania.
fot. mat. prasowe
Gdzie kierowcy kupują opony?
Znaczenie używanych oznaczeń:
- 205 – szerokość opony w mm
- 55 – profil (% wysokości boku do szerokości)
- 16 – średnica osadzenia na feldze
- 91T – indeks nośności oraz indeks prędkości
Wśród elementów, które znajdują się na oponie są także:
- numer DOT – dane o producencie: fabryka, data produkcji
- symbol E.C.E – homologacja europejska, czyli informacja o dopuszczeniu do użytkowania na terenie Unii Europejskiej
- symbol alpejski – inaczej symbol płatka śniegu na tle góry w przypadku opon zimowych lub całorocznych oznacza homologację zimową opon zarówno pod względem bieżnika jak i mieszanki gumowej
fot. mat. prasowe
Oznaczenia na oponach
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)