eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjneSprzedaż nowych samochodów I-VI 2017

Sprzedaż nowych samochodów I-VI 2017

2017-07-18 13:41

Sprzedaż nowych samochodów I-VI 2017

Sprzedaż auta © luckybusiness - Fotolia.com

W pierwszej połowie bieżącego roku z polskich salonów wyjechało o 17% więcej osobówek niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Wzrosty notujemy już dwudziesty siódmy raz z rzędu - wynika z danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów ACEA. W Europie sprzedaż przeskoczyła ubiegłoroczne statystyki o niemal 5% r/r. Eksperci Exact Systems zwracają szczególną uwagę na ponadprzeciętną sprzedaż samochodów z napędami alternatywnymi.

Przeczytaj także: Sprzedaż nowych samochodów III 2017

- Podsumowanie pierwszego półrocza pokazuje, że ubiegłoroczny i najwyższy w tym stuleciu rezultat sprzedaży nowych samochodów nie był jednorazową akcją, ale raczej początkiem wzrostowej tendencji. Wprawdzie czerwiec był pierwszym w tym roku okresem, w którym odnotowano jednocyfrową dynamikę, ale i tak był najlepszym czerwcem, z jakim mieliśmy do czynienia od kilkunastu lat. Jednocześnie trudno pominąć milczeniem ponadprzeciętne wyniki sprzedaży samochodów napędzanych elektrycznie oraz hybryd. Pierwszych od stycznia do czerwca sprzedano 400 sztuk, czyli o 1/3 więcej niż w tym samym okresie 2016 roku. Drugie odnotowały jeszcze lepsze wyniki - 8,5 tys. sztuk, a więc o 82,5% więcej r/r. Doniesienia płynące z rynku francuskiego, niemieckiego, ale także i polskiego pozwalają przypuszczać, że sprzedaż nowych samochodów również w nadchodzących miesiącach pozostanie w pozytywnym trendzie – mówi Jacek Opala, członek zarządu Exact Systems.

fot. luckybusiness - Fotolia.com

Sprzedaż auta

W pierwszej części tego roku Europejczycy kupili 8 mln nowych osobówek.


Bardzo dobre półrocze w Polsce


W ciągu sześciu miesięcy tego roku, jak wynika z danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, Polacy zarejestrowali 247 014 nowych samochodów osobowych, czyli o 17,2% więcej niż w ciągu pierwszego półrocza 2016 roku. Jeśli spojrzymy na strukturę kupujących nowe samochody osobowe w naszym kraju to zobaczymy, że aż 67,7% to firmy, a tylko 32,3% stanowią klienci indywidualni. Najchętniej kupowaną marką samochodową przez indywidualnych klientów w segmencie osobówek w minionym półroczu w Polsce była Toyota. Drugą pozycję zajęła Skoda, wyprzedzając Opla, który uplasował się na trzecim miejscu. Firmy natomiast najchętniej kupowały kolejno Skodę, Volkswagena i Toyotę.

W czerwcu br. w Polsce zarejestrowano 41 890 aut osobowych. Był to wzrost 27. miesiąc z rzędu (+8,6% r/r).

Stabilny wzrost w Unii Europejskiej


Wzrosty utrzymują się nie tylko w Polsce, ale w prawie całej Europie. W pierwszej części tego roku Europejczycy kupili 8 mln nowych osobówek (+4,7 r/r). Na zielono możemy zaznaczyć wszystkie najważniejsze rynki europejskie takie jak Niemcy (+3%), Włochy (+9%), Hiszpanię (+7%) i Francję (+3%). Wyjątkiem jest Wielka Brytania z niewielkim spadkiem na poziomie 1%. W Unii Europejskiej najchętniej kupowaną marką od stycznia do czerwca tego roku pozostał Volkswagen.
- Podtrzymujemy naszą prognozę wyniku całorocznego na poziomie +15-20% r/r. Uzyskaniu takiej dynamiki powinny sprzyjać wciąż spadające bezrobocie oraz rosnący popyt konsumpcyjny, wzmacniany programem rządowym 500+ – mówi Jacek Opala z Exact Systems.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • janusz.z / 2017-08-09 12:37:25

    Też sie przymierzałem do zakupu nowego auta ale chyba póki co jednak sie nie zdecyduje. Wartość spada na łeb na szyje praktycznie już od wyjazdu z salonu. Wole kupić kilkulatka w dobrym stanie do którego będe miał zamienniki delphi w rozsądnych pieniądzach, a za jakiś czas go sprzedać bez drastycznego uderzenia po kieszeni odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: