eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjnePlanujesz wakacje w Chorwacji? Będzie dłużej i drożej

Planujesz wakacje w Chorwacji? Będzie dłużej i drożej

2017-05-09 11:04

Planujesz wakacje w Chorwacji? Będzie dłużej i drożej

Jeziora Plitwickie © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Jeżeli planujesz w tym roku wakacje w Chorwacji, a dostać tam zamierzasz się samochodem, przygotuj się nie tylko na wyższe koszty, ale też na nieco dłuższą podróż. Pierwsza kwestia związana jest z podwyżkami opłat za autostrady, druga z kontrolami granicznymi. O czym jeszcze warto wiedzieć? Oto zbiór informacji przygotowanych przez HolidayCheck.

Przeczytaj także: Samochodem po Europie: jakie opłaty za autostrady?

Od kwietnia br. obowiązuje zmienione zasady przekraczanie zewnętrznej strefy Schengen. Chodzi przede wszystkim o wzmożone kontrole graniczne, co jest odpowiedzią na coraz większa zagrożenie terroryzmem. Na mocy znowelizowanych regulacji Kodeksu Granicznego Schengen, dane obywateli UE podlegają weryfikacji zarówno przy wjeździe, jak i wyjeździe ze strefy. Dlatego też, aby uniknąć niepotrzebnych problemów, należy zadbać o posiadanie ważnych dokumentów tożsamości, zarówno swoich, jak i dzieci.

O czym jeszcze pamiętać, planując podróż samochodem do Chorwacji. Oto najważniejsze informacje zebrane przez ekspertów HolidayCheck.pl.

Wakacje w Chorwacji, czyli w UE, ale jednak poza strefą


Do strefy Schengen należy obecnie 22 z 28 państw członkowskich Unii. W jej obrębie znajdują się również nienależące do Wspólnoty Islandia, Liechtenstein, Norwegia oraz Szwajcaria. Z kolei poza Schengen pozostają Wielka Brytania, Irlandia, Cypr, Bułgaria, Rumunia oraz właśnie Chorwacja. Dlatego też wybierając się na wakacje do Chorwacji, musimy liczyć się nie tylko z kolejkami przy bramkach poboru opłat za autostrady, ale również na granicy ze Słowenią i Węgrami. Podróżujący powinni przygotować się na utrudnienia zwłaszcza na przejściu granicznym Dragonja, które znajduje się na głównej trasie na Istrię, na przejściu w Obrezje (autostrada Zagrzeb – Ljubljana) oraz Macelj (trasa Zagrzeb – Ptuj – Maribor). Niestety i tak nie krótka podróż do tego kraju, może wydłużyć się nawet o kilka godzin. Nadal jednak jadąc do Chorwacji nie potrzebujemy paszportu, wystarczy dowód osobisty.

Dodatkowy wzrost kosztów urlopu w Chorwacji


Należy się również spodziewać, że tegoroczne wakacje w Chorwacji będą nieco droższe. W marcu rząd Republiki Chorwacji przyjął ustawę zakładającą wzrost cen autostrad o 5 proc. Zakłada ona również możliwość podniesienia opłat w sezonie letnim nawet o 10 proc. Dodatkowo, jeśli nic nie zmieni się zasadniczo na światowych rynkach paliw, to w sezonie letnim 2017, trzeba będzie zapłacić w Chorwacji za paliwo więcej średnio o 0,5 Kuny za benzynę E95 i Diesla oraz o 0,9 Kuny za LPG.

fot. mat. prasowe

Riwiera Makarska

Przy wjeździe do Chorwacji czekają turystów w tym roku kontrole graniczne.


Chorwacki kodeks drogowy


W Chorwacji uznawane jest polskie prawo jazdy. Podróżujący powinien obowiązkowo posiadać dowód rejestracyjny pojazdu z aktualnym badaniem technicznym i ważne ubezpieczenie OC. Nie jest obowiązkowa tzw. "zielona karta", chyba, że udajemy się samochodem do Dubrownika, gdzie dwukrotnie przekracza się granicę Bośni i Hercegowiny, a tam jest ona wymagana. Chorwacki kodeks drogowy zawiera wiele ściśle egzekwowanych przez policje drogową przepisów. Do najważniejszych należą:
  • zakaz prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu (dla kierowców w wieku 16-24 lata oraz zawodowych kierowców – 0,0 promili, dla pozostałych – 0,5 promila). Za nieprzestrzeganie tego przepisu grozi kara pieniężna – od 700 do 2100 EURO, odebranie prawa jazdy na 1-2 lat, a nawet kara pozbawienia wolności do 6 miesięcy,
  • zakaz używania podczas jazdy telefonu komórkowego, z wyjątkiem systemu hands-free,
  • za parkowanie w niedozwolonych miejscach grożą surowe kary, a pojazdy tak parkujące w krótkim czasie są odholowywane na parkingi policyjne, a kierowcy obłożeni wysokimi karami pieniężnymi,
  • obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa przez wszystkich podróżujących w samochodzie,
  • obowiązek posiadania w pojeździe kamizelek odblaskowych dla kierowcy i pasażerów, trójkąta ostrzegawczego i apteczki,
  • dopuszczalne prędkości na drogach publicznych:
    • na autostradach do 130 km/godz.
    • na drogach szybkiego ruchu do 110 km/godz.
    • na pozostałych drogach do 90 km/godz.
    • w miejscach zabudowanych do 50 km/godz.
    • zakaz wyprzedzania kolumny pojazdów (tj. więcej niż dwóch pojazdów równocześnie).

Mimo wprowadzonych zmian, Chorwacja z pewnością nadal będzie popularnym kierunkiem polskich turystów. Ciepły klimat, przezroczysta i ciepła woda, tysiące pięknych wysp i wysepek, góry, parki krajobrazowe i słowiańskie podejście do życia sprawiają, że czujemy się tam naprawdę dobrze. Planując jednak wakacje w Chorwacji, pamiętajmy o wprowadzonych zmianach i wyższych kosztach podróży.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Papusz / 2017-05-10 11:06:45

    wciąż taniej niż samolot :P poza tym udało nam się oszczędzić w tym roku na kwaterach, rezerwowaliśmy przez bookapart dużo wcześniej i nie nie wyszło drogo odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: